ایمپلنت و زیبایی دندانها با شرایط اقساط

انواع لمینت سرامیکی دندان و بهترین نوع آن چیست؟

انواع لمینت دندان

لمینت دندان یکی از پرطرفدارترین روش‌های ترمیم دندان‌هاست که لبخندی زیبا و جذاب به شما هدیه می‌دهد. در سال‌های اخیر با پیشرفت علم دندانپزشکی و تکنولوژی، انواع لمینت دندان طراحی شده‌اند که هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب خودشان را دارند. اگر به دنبال زیباترین مدل لمینت دندان هستید و می‌خواهید دندان‌هایی درخشان داشته باشید، در این بخش همراه دندانپزشکی مینوسا باشید تا با تفاوت انواع لمینت دندان آشنا شویم و قیمت بهترین نوع لمینت را بررسی کنیم.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندانی را‌ می‌توان با توجه به مواد تشکیل‌دهنده یا روش انجام آنها دسته‌بندی کرد. لمینت‌های پرسلین و کامپوزیتی معروف‌ترین انواع لمینت هستند، اما به جز این دو، انواع دیگری هم وجود دارند که بسته به شرایط شما‌ می‌توانند انتخاب مناسبی برایتان باشند. اما مدل‌های مختلف لمینت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی یا لمینت پرسلن

زیباترین لمینت دندان، لمینت‌های سرامیکی هستند و در بسیاری از کلینیک‌های دندانپزشکی فقط از این نوع لمینت استفاده‌ می‌شود. این نوع لمینت‌ها بیشترین سازگاری زیستی را با بدن دارند و ماندگاری آنها هم بالاست.

پرسلین ونیر در واقع یک لایه نازک 0.5 میلی‌متری است که برای ترمیم، روی سطح بیرونی دندان قرار‌ می‌گیرد و دندانپزشک آن را‌ می‌تراشد تا نواقص دندان را برطرف کند.

مراحل لمینت سرامیکی دندان در چند جلسه دنبال‌ می‌شود؛ چراکه نیاز به قالب‌گیری از دندان‌ها و ساخت روکش سرامیکی در لابراتوار وجود دارد. مزایا و معایب این نوع لمینت را در جدول زیر‌ می‌بینید:

مزایای لمینت سرامیکیمعایب لمینت سرامیکی
شفاف، براق، ظریف و طبیعی است.امکان ترمیم ندارد و در صورت شکسته شدن باید به طور کامل تعویض شود.
مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ دارد.نیاز به تراش دندان‌ها دارد تا ظاهر نهایی طبیعی باشد.
طول عمر آنها بالاست.لمینت برای ترمیم نواقص حاد کارایی ندارد.
سازگاری بالایی با بدن دارد و ایجاد حساسیت نمی‌کند. هزینه لمینت سرامیکی نسبتا بالاست.
احتمال آسیب و شکسته شدن در آنها کم است.
مزایا و معایب لمینت سرامیکی

لمینت کامپوزیتی

برای انجام لمینت کامپوزیتی به جای استفاده از سرامیک، از مواد کامپوزیتی استفاده‌ می‌شود که معمولا ترکیبی از رزین به همراه مواد آلی و معدنی است. مراحل انجام لمینت کامپوزیتی ساده‌تر است؛ چراکه نیاز به قالب‌گیری از دندان و ساخت روکش در لابراتوار وجود ندارد و مواد کامپوزیتی به صورت مستقیم و لایه‌لایه به سطح دندان اضافه‌ می‌شوند تا مشکلات دندان را برطرف کنند.

لمینت‌های کامپوزیتی را با نام کامپوزیت ونیر هم‌ می‌شناسند که برای ترمیم فرم دندان‌ها، تغییر رنگ دندان و حتی پر کردن منافذ در دندان‌ها استفاده‌ می‌شود. در این روش معمولا نیاز به تراشیدن دندان نیست و روکش‌ها در یک جلسه روی دندان نصب‌ می‌شود.

مزایای لمینت کامپوزیتیمعایب لمینت کامپوزیتی
نیازی به تراشیدن یا آماده‌سازی دندان نیست.طول عمر آنها کمتر است.
برگشت‌پذیر است و امکان ترمیم آن در صورت آسیب وجود دارد.مقاومت کمتری نسبت به تغییر رنگ دارند و مستعد لکه‌دار شدن هستند.
قیمت مقرون‌به‌صرفه دارد.استحکام و مقاومت آنها کم است و احتمال شکستن دارند.
طول درمان آن کوتاه است.در مقایسه با لمینت‌های سرامیکی، ظاهر طبیعی و براق ندارند.
مزایا و معایب لمینت کامپوزیتی

لومینیزر یا لمینت بدون تراش

لومینیزر یکی از جدیدترین مدل های لمینت دندان‌ است که یک نوع لمینت سرامیکی بدون نیاز به تراشیدن دندان است. ضخامت این نوع لمینت دندان حدود 0.2 میلی‌متر است و به دلیل ظریف بودن این روکش در بسیاری از موارد نیازی به تراشیدن سطح دندان نیست.

لومینیزر مقاومت بالایی دارد و بهترین نوع لمینت سرامیکی است؛ اما طراحی و ساخت آن فقط توسط یک شرکت آمریکایی انجام‌ می‌شود و اگر بخواهید از این لمینت استفاده کنید، قالب دندان شما باید به نمایندگی اختصاصی این شرکت فرستاده شود تا روکش‌ها آماده شوند.

مزایای لمینت لومینیزرمعایب لمینت لومینیزر
کاملا شفاف، براق و طبیعی است.قیمت نسبتا بالایی دارد.
نیاز به تراشیدن دندان ندارد.دسترسی به آن در بسیاری از کلینیک‌های دندانپزشکی امکان‌پذیر نیست.
طول درمان آنها نسبت به سایر لمینت‌های سرامیکی کوتاه‌تر است.
مزایا و معایب لمینت لومینیزر
انواع لمینت سرامیکی دندان

لمینت دندان متحرک (لمینت موقت)

لمینت دندان متحرک را با نام اسنپ آن اسمایل (Snap-On Smile)‌ می‌شناسند که نوعی روکش فوری یا پلاک دندانی هستند که‌ می‌توان آنها را به صورت آماده خریداری کرد یا با توجه به ساختار دندان‌ها، سفارش داد. شما‌ می‌توانید هر زمان که خواستید این لمینت را در دهان قرار دهید یا درآورید. این لمینت معمولا از جنس رزین است و ضخامت ناچیزی دارد تا دندان‌ها بزرگ و برجسته دیده نشوند.

.لمینت‌های دندان متحرک برای افرادی که‌ می‌خواهند خیلی سریع ظاهر دندان‌هایشان را تغییر دهند، مناسب است. اما این لمینت، موقتی است و‌ می‌تواند عوارضی را در استفاده طولانی مدت به همراه داشته باشد.

مزایای لمینت کامپوزیتیمعایب لمینت کامپوزیتی
به طور موقت مشکلات و نواقص دندانی را‌ می‌پوشاند.امکان استفاده از آن در زمان غذا خوردن وجود ندارد.
نیازی به تراشیدن، جراحی، بی‌حسی و… ندارد.احتمال پوسیدگی، عفونت و آلرژی دندان و لثه را بالا‌ می‌برد.
قیمت آن نسبت به سایر لمینت‌ها کمتر است.برای استفاده طولانی مناسب نیست.
دوام و ماندگاری آن پایین است.
مزایا و معایب لمینت دندان متحرک

لمینت یک روزه (لمینت فوری)

این نوع لمینت‌ها همان‌طورکه از اسمشان مشخص است، در یک روز طراحی، آماده و روی دندان نصب می‌شوند. برای طراحی این لمینت‌ها وجود فناوری CAD/CAM ضروری است؛ به همین دلیل به این نوع لمینت‌ها، لمینت سرامیکی با سیستم کاد کام هم گفته‌ می‌شود.


برای نصب این نوع لمینت ابتدا از دندان‌ها اسکن دیجیتالی گرفته‌ شده و لمینت توسط نرم‌افزارهای کامپیوتری طراحی‌ می‌شود؛ درنهایت برای ساخت به دستگاهی فرستاده‌ می‌شوند. این لمینت‌ها تک رنگ هستند و معمولا ظاهر طبیعی ندارند.

مزایای لمینت کامپوزیتیمعایب لمینت کامپوزیتی
سرعت طراحی و ساخت این لمینت بالاست.ماندگاری پایینی دارد.
طول دوره درمان با این لمینت کوتاه است.در تمامی کلینیک‌های دندانپزشکی در دسترس نیستند.
قیمت مناسبی نسبت به سایر انواع لمینت دندان دارد.ظاهر آنها طبیعی نیست و دندان‌ها را مصنوعی‌ می‌کنند.
مزایا و معایب لمینت فوری و یک روزه

انواع لمینت سرامیکی دندان با توجه به اجزای سازنده

روکش‌های سرامیکی لمینت ممکن است از سرامیک توده‌ای یا فشرده ساخته شده باشند. سرامیک توده‌ای زیبایی و ظرافت بیشتری دارد؛ اما طول عمر آن کوتاه‌تر است. از طرفی سرامیک فشرده ضخامت بیشتری دارد که‌ می‌تواند مقاومت لمینت را دو چندان کند؛ ولی این نوع سرامیک زیبایی و شفافیت بالایی ندارد.

به جز این دو نوع سرامیک، مواد تشکیل‌دهنده لمینت‌های دندانی ممکن است بر پایه‌ی شیشه، آلومینا یا زیرکونیم باشد. برای انتخاب بهترین جنس لمینت بهتر است با این نوع لمینت‌ها بیشتر آشنا شوید.

لمینت سرامیکی بر پایه شیشه

 • فلدسپاتیک: پرسلین فلدسپاتیک از 3 جزء اصلی کوارتز، فلدسپات و کائولین تشکیل‌ می‌شود. این لمینت‌ها اگر با تکنیک درستی روی دندان قرار بگیرند، بهترین نتیجه را خواهند داشت. سازگاری و مقاومت این نوع لمینت‌ها بالاست و ظاهری کاملا طبیعی دارند؛ البته باید قیمت بالای آنها را در نظر داشته باشید.
 • ایمکس (E-MAX): لمینت سرامیکی ایمکس یکی از مدل های لمینت دندان است که بدون نیاز به تراش دندان با کیفیت و مقاومت بالا روی دندان‌ها قرار‌ می‌گیرد. این لمینت ظاهر کاملا براق و طبیعی داشته و از لیتیوم دی سیلیکات تشکیل شده که طول عمر بالایی دارد.
 • ایمپرس (EMPRESS): لمینت‌های IPS EMPRESS ایوکولار ویوادنت، دارای دو لایه هستند که لایه اول سرامیک فشرده و لایه دوم از جنس شیشه است. این لمینت‌ها تنوع رنگی و کیفیت بالایی دارند و‌ می‌توان از آنها برای رفع انواع نواقص استفاده کرد.
 • ونیر IPS: ای پی اس ونیرها معمولا از پیش آماده شده هستند و بعد از تراشیدن دندان‌ها روی آنها قرار‌ می‌گیرند. میزان تراش دندان برای استفاده از این لمینت به مهارت دندانپزشک بستگی دارد. به طور کلی این لمینت‌ها شفافیت کمتری نسبت به موارد قبلی دارند.
زیباترین مدل لمینت دندان

لمینت سرامیکی بر پایه آلومینا

این لمینت‌های سرامیکی شامل In-ceram porcelains و Propcera All Ceram‌ می‌شوند. اینسرام پرسلین در واقع یک نوع سرامیک نپخته است که رنگ‌های مقاوم به حرارت دارد و با پخته شدن، رنگ‌ها تغییر پیدا کرده و از هسته جدا‌ می‌شوند. انواع این لمینت‌ها شامل موارد زیر است:

 • اینسرام آلومینا: این نوع لمینت‌ها استحکام بالایی دارند و احتمال شکستگی در آنها تقریبا صفر است؛ اما درخشش و براق بودن آنها از لمینت‌های بر پایه‌ی شیشه کمتر است.
 • اینسرام زیرکونیا: این نوع لمینت، یک اینسرام آلومینای اصلاح شده است که 33 درصد اکسید زیرکونیوم به آن اضافه شده و مقاومت و درخشندگی بیشتری دارد.
 • اینسرام اسپینل: این لمینت جایگزینی برای اینسرام آلومیناست که از ترکیب منیزیم و آلومینا ساخته‌ می‌شود.
 • لمینت دندان پرسرا: این لمینت بیشترین مقاومت را در بین لمینت‌های سرامیکی بر پایه‌ی شیشه و آلومینا دارد؛ چراکه از اکسید آلومینیوم با خلوص بیش از ۹۹ درصد بهره‌ می‌برد.

بر پایه زیرکونیا (لمینت سرامیکی زیرکونیوم)

لمینت‌های زیرکونیا بالاترین مقاومت را نسبت به تمام انواع لمینت‌ها دارند؛ زیرا در ساختار این لمینت‌ها هیچ گونه شیشه‌ای به کار نمی‌رود و اتم‌ها در ردیف‌های کریستالی منظم کنار هم قرار‌ می‌گیرند که احتمال شکستگی آنها صفر است. اما ضخامت این لمینت‌ها نسبتا بالاست و برای نصب آنها باید دندانپزشک مقداری از دندان را بتراشد.

پس بهتر است برای این نوع لمینت به کلینیک معتبری مراجعه کنید که دندانپزشک‌های ماهر دارد؛ در غیر این صورت نتیجه نهایی رضایت‌بخش نخواهد بود.

مدل های مختلف لمینت دندان

لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی: بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

برای انتخاب بین لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی اول از همه باید بدانید فرق لمینت و کامپوزیت چیست و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند. با نگاهی به عکس انواع لمینت دندان قبل و بعد مراجعان،‌ می‌توانید نتیجه نهایی این دو نوع لمینت را بررسی کنید و بهترین مدل لمینت دندان را انتخاب کنید.

برای پاسخ به سوال لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟ باید شرایط مختلفی را در نظر داشت. هر کدام از این دو نوع روکش، مزایا، معایب و هزینه‌های خاص خودشان را دارند. از طرفی با توجه به شرایط دندان‌های شما، شاید امکان انجام یکی از روش‌ها برای ترمیم دندان وجود نداشته باشد.

پیشنهاد‌ می‌کنیم برای انتخاب نوع لمینت حتما به پزشک مراجعه کنید و بعد از مشاوره و معاینه اولیه، با توجه به نظر پزشک، درمان خود را ادامه دهید. برای شروع‌ می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی مینوسا تماس بگیرید تا متخصصان ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

انواع رنگ لمینت دندان: بهترین رنگ لمینت دندان چیست

لمینت‌های دندانی را‌ می‌توان با توجه به رنگ آنها نیز دسته‌بندی کرد. به طور کلی 4 گروه رنگی برای لمینت‌ها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • گروه A: رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز
 • گروه B: رنگ زرد مایل به قرمز
 • گروه C: رنگ خاکستری
 • گروه D: رنگ خاکستری مایل به قرمز

به جز رنگ لمینت، دندانپزشک از سایه یا شید نیز برای تعیین میزان سفیدی استفاده‌ می‌کند. بهترین رنگ برای لمینت دندان رنگی است که دندانپزشک با توجه به معیارهایی نظیر رنگ سایر دندان‌ها، رنگ چشم، رنگ پوست و… برای شما انتخاب‌ می‌کند.

در نظر داشته باشید که سفیدترین و روشن‌ترین رنگ لمینت برای همه مناسب نیست و قرار نیست رنگ سفید هالیوودی، زیباترین رنگ لمینت دندان برای شما باشد. رنگی برای لمینت مناسب است که ظاهری طبیعی به دندان‌ها بدهد و لبخند شما را جذاب‌تر کند. درنتیجه حتما توصیه‌های دندانپزشک را دنبال کنید.

جدیدترین مدل لمینت دندان

انواع برند و کشورهای سازنده لمینت دندانی

برندها و کشورهای سازنده لمینت دندان کم نیستند. از بین انواع برند لمینت دندان‌ می‌توانیم به برندهایی همچون ایمپرس ایمکس، دوراتین، پالاتال، سرک، بریلیانس، آی پی اس ایمپرس و… اشاره کنیم. این برندها محصولاتی با کیفیت بالا و در تنوع رنگی مختلف دارند.

بهترین کشورهای سازنده لمینت‌های دندانی نیز کشورهای اروپایی به خصوص سوئیس، انگلیس، آلمان و… هستند. کشورهای آمریکایی نیز در این زمینه پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشتند و محصولات باکیفیت و گران‌قیمت تولید‌ می‌کنند.

عمر انواع لمینت های دندان

لمینت چند سال دوام دارد؟ عمر انواع طرح لمینت دندان با توجه به مواد تشکیل‌دهنده، کیفیت، نحوه ساخت و برند لمینت متفاوت خواهد بود. علاوه بر این مهارت دندانپزشک یکی از معیارهای مهم است که روی طول عمر لمینت تاثیر‌ می‌گذارد. به جز دندانپزشک، نحوه مراقبت شما از لمینت نیز بی‌تاثیر نیست.

به صورت کلی لمینت‌ها بین 5 تا 20 سال ماندگاری دارند. طول عمر لمینت‌های کامپوزیتی، به خصوص آنهایی که برپایه‌ی رزین هستند از سایر لمینت‌ها کمتر است. لمینت‌های سرامیکی معمولا یک دهه دوام‌ می‌آورند و از بین لمینت‌های سرامیکی آنهایی که بر پایه زیرکونیوم هستند، بالاترین طول عمر را دارند که‌ می‌تواند تا 30 سال هم باشد.

قیمت انواع لمینت دندان

قیمت و هزینه لمینت هر دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه کیفیت روکش لمینتی روی هزینه‌های این درمان تاثیر‌ می‌گذارد. لمینت‌های کامپوزیتی (رزین) از ارزان‌ترین انواع لمینت هستند که ماندگاری و مقاومت بالایی ندارند.

پرکاربردترین لمینت‌ها، انواع سرامیکی هستند که ماندگاری بالایی دارند و ظاهری طبیعی به دندان‌ می‌دهند. قیمت بهترین لمینت دندان سرامیکی نیز با توجه به مواد سازنده آن تعیین‌ می‌شود. به عنوان مثال گرانترین لمینت دندان، لمینت‌های سرامیکی زیرکونیوم هستند که مقاومت فوق‌العاده‌ای دارند و دندان‌ها را درخشان و زیبا‌ می‌کنند.

از طرفی برای تخمین هزینه‌های لمینت باید نوع درمان و تعداد واحدهای لمینت را هم در نظر داشته باشید. مثلا هزینه لمینت دندان مدل خرگوشی که 2 تا 6 دندان نیاز به ترمیم دارد نسبت به هزینه لمینت کامل فک بالا و پایین کمتر خواهد بود.

بهترین رنگ برای لمینت دندان

لبخندی زیبا با انواع لمینت دندان!

در این بخش با انواع لمینت های دندان آشنا شدیم و تفاوت لمینت‌های کامپوزیتی و سرامیکی را بررسی کردیم. اگر به دنبال بهترین لمینت دندان در تهران هستید، ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا منتظر شماییم!

کلینیک مینوسا یک مرکز دندانپزشکی مجهز و پیشرفته با مجموعه‌ای از برترین متخصصان و بهترین دندانپزشک لمینت در تهران است که بیش از هزاران لمینت موفق و مراجعان راضی داشته است. ما نیازها و دغدغه‌های شما را‌ می‌شناسیم و محیطی آرام برای شما فراهم کرده‌ایم. برای مشاوره یا دریافت نوبت، هر ساعت از شبانه‌روز که با ما تماس بگیرید پاسخگوی شما خواهیم بود.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی