Logo

کامپوزیت دندان خرگوشی چیست و چطور انجام میشود؟

عکس کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان برای دندان های خرگوشی اولین راه حل پیشنهادی متخصصان دندانپزشکی زیبایی است. چرا که علاوه بر کمتر بودن هزینه ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت یا ارتودنسی، مدت زمان درمان کامپوزیت برای دندان های خرگوشی نسبه به طرح درمان‌های جایگزین بسیار کمتر است.

در این مقاله از دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا همراه ما باشید تا همه چیز درباره کامپوزیت دندانهای خرگوشی و مشکلات خاص دندان‌های بند جلو (مثل کامپوزیت دندان کج خرگوشی) را به صورت کامل توضیح دهیم.

کامپوزیت دندان خرگوشی چیست؟

کامپوزیت دندان های جلو یکی از روش‌های ترمیم دندان‌های فرو رفته، کج، فاصله‌دار یا بلند خرگوشی است. در کامپوزیت دندان های جلو خرگوشی با استفاده از ونیر یا روکش‌های کامپوزیتی قابل شکل‌دهی از جنس سرامیک یا رزین، ظاهر دندان‌های خرگوشی را تغییر‌ می‌دهند.

اصلاح دندان خرگوشی با کامپوزیت یک روش کم تهاجم است که نیازی به جراحی یا دوره‌های طولانی درمان ندارد و بعد از یک جلسه درمان،‌ می‌توانید با ظاهر جدید و جذاب دندان‌های خود به امور روزانه‌تان مشغول شوید.

دندان خرگوشی چیست و چرا ایجاد‌ می‌شود؟

دندان‌های خرگوشی که در دنیای دندانپزشکی به آنها دندان باک یا اوربایت (Overbite) هم‌ می‌گویند، یکی از مشکلات شایع دهان و دندان است. در این شرایط معمولا دو دندان جلو در فک بالا بلندتر، فرو رفته‌تر، فاصله‌دارتر یا کج‌تر از دندان‌های کناری خود هستند و این موضوع روی زیبایی ظاهری فرد و اعتمادبه‌نفس او تاثیر‌ می‌گذارد.

دلایل متعددی‌ می‌تواند در شکل‌گیری دندان‌های خرگوشی موثر باشد:

 • ژنتیک: کوچک‌تر بودن فک پایین نسبت به فک بالا
 • عادات اشتباه در کودکی: مکیدن انگشت، فشار دادن زبان به پشت دندان‌ها، مکیدن پستانک و…
 • شلوغی دندان‌ها: وجود دندان‌های اضافی یا نهفته که باعث جابجایی دندان‌ها‌ می‌شود.
 • بیماری‌های خاص: تومور یا کیست‌های خاص که منجر به رشد مداوم بافت استخوانی فک‌ می‌شود.
 • دندان قروچه و سایش دندان: وارد کردن فشار زیاد به دندان‌ها
خرگوشي كردن دندان با كامپوزيت

عوارض عدم اصلاح دندان خرگوشی: چرا باید دندان خرگوشی را ترمیم کرد؟

دندان خرگوشی نه تنها زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه ممکن است منجر به مشکلات جدی در سایر دندان‌ها و یا فک شود. برخی از عوارض عدم اصلاح دندان خرگوشی عبارتند از:

 • افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و التهاب لثه
 • اختلال در بلعیدن و جویدن غذا
 • اختلال در قفل شدن فک‌ها و گاز گرفتن
 • سایش زودرس دندان‌ها
 • درد و التهاب در لثه یا فک
 • اختلال در تلفظ و گفتار
 • کاهش اعتمادبه‌نفس و رضایت‌مندی از خود

معمولا مراجعه به دندانپزشکی اطفال در سنین کودکی برای درمان دندان خرگوشی موثرتر است. چراکه در این سنین دندان‌ها و فک در حال رشد هستند و اصلاح آنها سریع‌تر خواهد بود. در سنین بزرگسالی بهترین راه درمان کامپوزیت نیمه خرگوشی یا خرگوشی است.

قیمت کامپوزیت دندان خرگوشی

مراحل و نحوه انجام کامپوزیت برای دندان خرگوشی

مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی با توجه به شرایط دندان‌های هر فرد‌ می‌تواند متفاوت باشد. برای شروع بعد از ویزیت، مشاوره اولیه و بی‌حسی دندان‌ها، دندانپزشک سطح دندان‌ها را به صورت کامل تمیز‌ می‌کند تا هیچ آلودگی روی دندان‌ها نباشد و مواد کامپوزیتی بدون مشکل به سطح دندان بچسبد. در برخی از افراد ممکن است نیاز به تراش جزئی دندان‌ها وجود داشته باشد تا نتیجه نهایی کامپوزیت رضایت‌بخش شود.

در مرحله بعد از ژل حاوی مواد اسیدی روی دندان‌ها استفاده‌ می‌شود که تخلخل نسبی ایجاد‌ می‌کند تا سطح دندان‌ها برای چسبیدن مواد کامپوزیتی آماده باشد. همچنین بهترین رنگ کامپوزیت دندان با توجه به رنگ پوست، رنگ سایر دندان‌ها و معیارهای دیگر توسط دندانپزشک انتخاب‌ می‌شود.

سپس مواد کامپوزیت شکل‌پذیر روی سطح دندان قرار‌ می‌گیرد و دندانپزشک با توجه به مشکلات دندانی فرد، آنها را شکل‌ می‌دهد. مهارت و تخصص دندانپزشک در این مرحله اهمیت زیادی دارد؛ همچنین کیفیت مواد کامپوزیتی در نتیجه نهایی آن موثر است.

بعد از قرار دادن مواد کامپوزیتی، از اشعه خاصی برای محکم کردن کامپوزیت روی دندان استفاده‌ می‌شود. این اشعه به سطح دندان‌ها تابیده‌ می‌شود تا مواد کامپوزیت فعال و سخت شوند. در نهایت دندانپزشک با پولیش دندان‌ها، شکل مناسب دندان‌ها را ایجاد‌ می‌کند تا دندان‌های خرگوشی به طور کامل درمان شوند.

مدل دندان خرگوشی کامپوزیت

کامپوزیت دندان‌های خرگوشی برای چه کسانی مناسب نیست؟

کامپوزیت دندان های خرگوشی یک روش ساده، سریع و اقتصادی برای ترمیم دندان‌های خرگوشی است؛ اما این روش برای همه نمی‌تواند جوابگو باشد. اگر شرایط زیر را داشته باشید، کامپوزیت برای درمان دندان‌های خرگوشی شما مناسب نیست:

 • سن مناسب کامپوزیت دندان را نداشته باشید.
 • دندان‌های خیلی بلند، کج، فرو رفته یا برجسته که نیاز به تغيير شكل قابل توجه دارند
 • بیماری‌های لثه‌ یا عفونت‌های شدید دهان و دندان
 • داشتن عادات بدي مثل جويدن خودکار و مداد، يخ، ناخن، دندان قروچه و…
 • حساسيت به ماده كامپوزيت
 • بيماري‌هاي سيستميك يا مصرف داروهايي كه باعث تغيير رطوبت يا pH دهان مي‌شود

در نظر داشته باشید که درمان دندان‌های خرگوشی، زمان مناسب خودش را دارد. اگر دندان‌های فک بالا و پایین شما هم‌تراز نیستند (اکلوژن)، بهتر است هر چه سریع‌تر به سراغ درمان دندان‌ها بروید. بهترین سنین برای درمان دندان‌های خرگوشی در کودکی است و اغلب کودکان نیاز به جراحی پیدا‌ نمی‌کنند.

اما دندان خرگوشی‌ می‌تواند در هر سنی ایجاد شود. اگر سلامت دهان و دندان برای شما اهمیت دارد و بهداشت دهانی را به صورت منظم رعایت‌ می‌کنید، عفونتی در لثه یا دندان‌ها ندارید و عادات آسیب‌زننده به دندان‌ها را کنار گذاشتید، کامپوزیت دندان خرگوشی‌ می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

با کامپوزیت فک پایین و فک بالا،‌ می‌توانید دندان‌های بلند یا کوتاه، نامتقارن، فاصله‌دار، شکسته و لکه‌دار را ترمیم کرده و ظاهری جذاب پیدا کنید.

اصلاح دندان خرگوشی با کامپوزیت

آیا کامپوزیت درمان مناسب برای دندان خرگوشی است؟ مزایای ونیر دندان خرگوشی

یکی از بهترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح دندان‌های خرگوشی، کامپوزیت است. با نگاهی به فیلم کامپوزیت دندان خرگوشی متوجه مزایای این روش نسبت به سایر روش‌های درمانی‌ می‌شوید:

 • سرعت درمان بالا در مقایسه با لمینت و ارتودنسی
 • ظاهر طبیعی
 • عدم نیاز به جراحی فک و ریکاوری
 • قیمت مناسب
 • ایمن و کم تهاجم
 • کمک به تمیزی دندان‌ها
 • امکان ترمیم کامپوزیت
 • عدم نیاز به تراشیدن دندان
 • دوام و استحکام مناسب
 • سادگی مراقبت‌های بعد از درمان

روش‌های جایگزین کامپوزیت دندان خرگوشی برای درمان طرح لبخند

کامپوزیت دندان خرگوشی یکی از بهترین روش‌های درمانی برای ترمیم دندان‌های خرگوشی است. اما در بعضی از موارد ممکن است نتایج بهتر و ماندگارتر را با روش‌های جایگزین کامپوزیت به دست آورید. در این بخش سایر روش‌های ترمیم دندان‌های خرگوشی را معرفی و با کامپوزیت دندانی مقایسه‌ می‌کنیم.

مدل کامپوزیت دندان خرگوشی

لمینت دندان خرگوشی

لامینت‌های دندانی یک روش دیگر برای ترمیم دندان‌های خرگوشی هستند. مراحل لمینت دندان با کامپوزیت متفاوت است و برای درمان با لمینت، باید تعداد جلسات بیشتری را به کلینیک مراجعه کنید. اما آیا کامپوزیت دندان خرگوشی بهتر است یا لمینت دندان خرگوشی؟

پاسخ این سوال را‌ نمی‌توان به صورت قطعی داد. چرا که هر دو روش مزایا و معایب خودشان را دارند. لمینت دندان خرگوشی با تراشیدن دندان‌ها و قالب‌گیری از آنها انجام‌ می‌شود و لمینت‌ها در لابراتوار آماده‌ می‌شوند. بنابراین در مقایسه قیمت و طول درمان، لمینت معایبی نسبت به کامپوزیت دارد؛ اما نتیجه نهایی لمینت طبیعی‌تر و بادوام‌تر است.

از طرفی برای افرادی که مشکلات دندان خرگوشی آنها حاد نیست و‌ می‌خواهند یک روش درمانی با هزینه مناسب و طول درمان کوتاه داشته باشند، کامپوزیت انتخاب بهتری خواهد بود.

ارتودنسی دندان خرگوشی

ارتودنسی برای درمان دندان‌های خرگوشی معمولا در سنین پایین‌تر انجام‌ می‌شود و در بزرگسالی که دندان‌ها و فک، فرم ثابت گرفتند، این روش کارایی چندانی نخواهد داشت. در ارتودنسی برای اصلاح دندان‌های خرگوشی از براکت‌های فلزی و سیم استفاده‌ می‌شود تا به تدریج دندان‌ها در موقعیت درست خود قرار بگیرند.

ارتودنسی معمولا ظاهر ناخوشایندی به لبخند‌ می‌دهد؛ البته با معرفی اینویزالاین که نوعی ارتودنسی با سیم‌های شفاف است، این مشکل تا حدی برطرف‌ می‌شود. با این حال طول درمان با ارتودنسی کمتر از 18 ماه تا 24 ماه نیست.

تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت دندان خرگوشی در نوع درمان است. کامپوزیت یک روش ترمیم و زیباسازی دندان‌هاست؛ در حالی که ارتودنسی باعث می‌شود دندان‌ها به صورت هم‌تراز قرار بگیرند و فک بالا و پایین به صورت هماهنگ با هم حرکت کنند؛ البته اگر مراقبت‌های آن را در طول درمان جدی بگیرید.

معایب ارتودنسی نسبت به کامپوزیت:

 • طولانی بودن دوره درمان
 • ظاهر ناخوشایند براکت‌ها
 • هزینه بالاتر
 • دشواری در زمان جویدن غذا و صحبت

جراحی فک

به افرادی که شرایط دندانی حاد دارند که با روش‌های دیگر ترمیم‌ نمی‌شود، جراحی فک را پیشنهاد‌ می‌دهند. در این جراحی، شکل و جایگاه فک بالا و پایین را تغییر می‌دهند. هر چند این روش یک درمان اساسی برای دندان‌های خرگوشی است، اما عوارض رایج جراحی را به دنبال دارد و برای همه افراد مناسب نیست.

دستگاه گسترش‌دهنده کام

دستگاه گسترش‌دهنده کام یک دستگاه قابل تنظيم است که عرض کام را افزایش می‌دهد. استفاده از این دستگاه در افرادی که به شکل ارثی فک کوچکی دارند، ضروری است. دستگاه گسترش‌دهنده کام باعث مي‌شود كام به صورت يكنواخت گسترده شده و فضای بیشتری برای قرار گيري دندان‌ها فراهم شود. درنتیجه فک بالا و پایین متقارن خواهند شد. البته استفاده از این دستگاه باید از سنین پایین شروع شود و برای بزرگسالان کارایی ندارد.

تراشیدن دندان خرگوشی (استریپینگ)

تراشیدن دندان‌های خرگوشی یکی دیگر از روش‌های درمانی است که با برداشتن بخشی از سطح دندان‌ها، قطر و طول دندان‌ها را کوتاه‌تر می‌کنند. معمولا تراشیدن دندان با یک دوره ارتودنسی همراه است تا نتایج آن رضایت‌بخش باشد.

اما این روش نقطه ضعف‌های جدی دارد. چون با تراشیدن دندان، مینای دندان آسیب می‌بیند و ممکن است باعث حساسیت، پوسیدگی، شکستگی یا عفونت دندان شود. همچنین تغییر شکل دائمی دندان‌ها را به همراه دارد و قابل برگشت نیست.

قیمت کامپوزیت دندان خرگوشی

قیمت کامپوزیت دندان برای اصلاح دندان‌های خرگوشی با توجه به شرایط دهان و دندان بیمار متفاوت خواهد بود. برای تخمین قیمت این درمان باید حتما معاینه شوید تا دندانپزشک بررسی کند و تشخیص دهد که کامپوزیت روش مناسبی برای اصلاح دندان‌های خرگوشی شماست یا نه.

هزینه کامپوزیت دندان خرگوشی به عوامل دیگری هم بستگی دارد. برند و نوع کامپوزیت، مهارت و تخصص دندانپزشک، هزینه درمان‌های جانبی، تعداد واحد کامپوزیت و موارد دیگر، همگی روی هزینه نهایی این طرح درمان تاثیر خواهند داشت.

برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت ویزیت، با همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی مینوسا تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

کامپوزیت دندانهای خرگوشی یک روش ساده، سریع و اقتصادی برای اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان‌های نامتقارن، فرو رفته یا برجسته است.

کامپوزیت؛ سریع‌ترین درمان دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی یک راه‌حل سریع و موثر برای داشتن لبخندی زیباست. با این روش‌ می‌توانید بدون عوارض جراحی‌ها و سایر روش‌های درمانی دندانپزشکی، صاحب دندان‌هایی زیبا و جذاب شوید.اگر دندان‌های خرگوشی دارید و از ظاهر دندان‌های جلویی کوتاه یا برجسته خودتان راضی نیستید، با کامپوزیت دندان خرگوشی در کوتاه‌ترین زمان، صاحب دندان‌های مرتب و درخشان خواهید شد.

در دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا‌ می‌توانید این روش درمانی را در محیطی پیشرفته و مجهز، زیر نظر بهترین متخصص‌ها دنبال کنید. برای مشاوره رایگان و تخمین هزینه‌های درمان خود، با ما تماس بگیرید.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی