Logo

مراحل ایمپلنت کامل فک بالا چگونه است؟

نحوه ایمپلنت کامل فک فوقانی بالا

کاشت ایمپلنت کامل فک بالا برای کسانی که تمام دندان‌های  بالایی خود را از دست داده‌اند می‌تواند یک فرآیند دلهره آور اما ارزشمند باشد. اگر در حال حاضر به ایمپلنت کردن کامل فک فوقانی خود فکر می‌کنید، احتمالا اطلاع از روند انجام و مراحل ایمپلنت دندان برای شما هم جالب باشد. ایمپلنت دندان کامل فک نوعی رستوریشن پیشرفته دندان است که در آن مجموعه کاملی از دندان‌های مصنوعی با استفاده از ایمپلنت دندانی به فک بالا متصل می‌شوند. این روش معمولاً برای افرادی توصیه می‌شود که بیشتر یا تمام دندان‌های  بالایی خود را به دلیل پوسیدگی، بیماری یا آسیب از دست داده اند.

هر چند، نحوه ایمپلنت کامل دندان ممکن است کمی پیچیده‌تر از ایمپلنت معمولی باشد

تا انتهای این مطلب با دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا همراه باشید.

روش های ایمپلنت کامل فک بالا

روش کاشت دندان all-on-4 یکی از بهترین روش‌های کاشت دندان برای جایگزینی کامل دندان‌های فک بالا و پایین است. در این روش، تنها 4 ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های فک بالا و پایین استفاده می‌شود.

در این فرآیند، دو ایمپلنت با اندازه متوسط در قسمت جلوی فک که دارای استخوان کافی است و دو ایمپلنت با زاویه 45 درجه در پشت فک در ناحیه مناسب کاشته می‌شوند. پروتز دندانی که در این روش استفاده می‌شود، از 10 تا 14 دندان تشکیل شده و بلافاصله پس از عمل ایمپلنت، در عرض 24 ساعت قابل استفاده است. به همین دلیل، این روش به عنوان ایمپلنت یک روزه شناخته می‌شود. حتی در مواردی که بیماران قصد دارند کاشت ایمپلنت کامل دندان برای هر دو فک را انجام دهند، عملیات کشیدن دندان و کاشت بریج در یک روز انجام می‌شود. این روش کاشت دندان، به دلیل کاهش هزینه‌ها و زمان درمان، برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی است.

از مزایای روش all on 4 نسبت به ایمپلنت معمولی، باید به این موارد اشاره کرد:

 • نیاز به تعداد کمتری ایمپلنت
 • کاهش زمان و هزینه درمان
 • کاهش نیاز به پیوند استخوان یا لیفت
 • ظاهر طبیعی‌تر دندان‌ها
 • معایب این روش شامل موارد زیر می‌شود:
 • احتمال عفونت و خونریزی
 • نیاز به مراقبت‌های دندانی دقیق‌تر
 • هزینه بالای درمان

مراحل انجام ایمپلنت دندان فک بالا

جراحی ایمپلنت دندان یک روش پیچیده است که نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق دارد. این روش شامل قرار دادن مجموعه کاملی از دندان‌های  مصنوعی است که با استفاده از ایمپلنت‌های  دندانی به فک بالا متصل شده و می‌تواند نه تنها لبخند، بلکه اعتماد به نفس و کیفیت زندگی شما را نیز بازگرداند.

مشاوره با متخصص

اولین قدم در فرآیند ایمپلنت کامل فک بالا، مشاوره اولیه با دندانپزشک متخصص ایمپلنت یا جراح فک است. طی این ویزیت، دندانپزشک سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی و سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. اولین مرحله شامل معاینه کامل دندانپزشکی، از جمله تصویربرداری رادیوگرافی با اشعه ایکس و احتمالا سی تی اسکن، برای ارزیابی وضعیت استخوان فک و دندان‌های  باقی مانده است. دندانپزشک همچنین عرض و عمق استخوان فک شما را برای تعیین محل قرارگیری ایمپلنت‌ها ارزیابی می‌کند. چرا که در برخی موارد، روش‌های اضافی مانند پیوند استخوان ممکن است برای اطمینان از پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت‌ها مورد نیاز باشد.

این ارزیابی جامع به تعیین گزینه‌های  درمانی و هزینه‌های  احتمالی و اینکه آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان فک بالا هستید یا نه، کمک می‌کند. دندانپزشک همچنین عرض و عمق استخوان فک شما را برای تعیین محل قرارگیری ایمپلنت‌ها ارزیابی خواهد کرد. 

کاشت دندان به روش all-on-4

برنامه ریزی مراحل کاشت ایمپلنت در فک بالا

پس از تکمیل مشاوره اولیه، دندانپزشک شما یک طرح درمان بر اساس نیازهای خاص شما ایجاد می‌کند. این طرح عواملی مانند تعداد دندان‌های  از دست رفته، تراکم استخوان و ملاحظات زیبایی را در نظر می‌گیرد. ممکن است از فناوری تصویربرداری پیشرفته برای ایجاد یک مدل سه بعدی دقیق از فک بالا استفاده شود که به کاشت ایمپلنت دقیق کمک می‌کند.

پیوند استخوان (در صورت لزوم)

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نبوده یا بیش از اندازه نرم باشد، ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. این فرآیند شامل پیوند استخوان از قسمت دیگری از بدن شما، یا استفاده از یک ماده پیوند استخوان مخصوص موسوم به پودر استخوان، برای ایجاد یک پایه محکم تر برای ایمپلنت است.

در مواردی که تراکم استخوان کافی در فک بالا وجود ندارد، ممکن است پیوند استخوان ضروری باشد. این روش شامل افزودن مواد پیوند استخوان به ناحیه آسیب دیده برای افزایش حجم و استحکام آن است. این مرحله یک پایه محکم برای ایمپلنت‌های  دندانی را تضمین می‌کند و باعث ثبات طولانی مدت می‌شود.

جایگذاری ایمپلنت

پس از بهبودی استخوان فک و آماده شدن برای دریافت ایمپلنت، نوبت قرار دادن پایه یا فیکسچر ایمپلنت دندان است. دندانپزشک برش‌های  کوچکی در بافت لثه تحت بی حسی موضعی ایجاد می‌کند و پایه تیتانیومی را با دقت در استخوان فک قرار می‌دهد. تعداد پایه‌ها به نیاز شما بستگی دارد، اما به طور معمول، حداکثر چهار تا شش ایمپلنت برای ترمیم کامل فک بالا قرار داده می‌شود. این پایه‌ها به عنوان ریشه دندان‌های  جدید شما عمل می‌کنند.

طول جراحی ممکن است بسته به تعداد ایمپلنت‌هایی که قرار داده می‌شوند متفاوت باشد، اما معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد. پس از قرار دادن ایمپلنت ها، روند بهبودی شروع می‌شود که طی آن استخوان به تدریج در اطراف ایمپلنت‌ها رشد می‌کند و پایه ای محکم ایجاد می‌کند.

استراحت به فک برای برای ترمیم استخوان

پس از کاشت پایه ایمپلنت، فرایندی به نام استئواینتگراسیون یا osseointegration شروع می‌شود. در طی این مدت، استخوان فک حول پایه ایمپلنت‌ها رشد کرده و بافت آن با تیتانیوم جوش می‌خورد. به این ترتیب پایه ای قوی و پایدار برای ترمیم‌های  نهایی ایجاد می‌کنند. کل این فرآیند معمولاً حدود سه تا شش ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت‌ها به طور کامل با استخوان فک ادغام شوند. در این مدت، رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و اجتناب از فشار بیش از حد روی ایمپلنت ضروری است.

همچنین ممکن است دندانپزشک یک یک اباتمنت موقت برای پوشاندن محل ایمپلنت در طول مرحله بهبودی نصب کرده و یا با بخیه زدن لثه، روی پایه فیکسچر را بپوشاند.

ایمپلنتهای دندان یک پایه تیتانیومی

نصب اباتمنت

دندانپزشک پس از نصب فیکسچر، از شما می‌خواهد تا پس از چند هفته برای معاینه مجددا به کلینیک مراجعه کنید. پس از تکمیل استئو اینتگراسیون، دندانپزشک قطعه‌ای به نام اباتمنت را به پایه ایمپلنت‌ها متصل می‌کند. اباتمنت‌ها دستگاه‌های  اتصال دهنده کوچکی هستند که به عنوان اتصال بین ایمپلنت‌ها و روکش تاج نهایی عمل می‌کنند. 

قالب گیری تاج

اباتمنت آخرین بخش از ایمپلنت نیست و هنوز باید برای ساخت تاج یا قالبی از دندان شما برای ایجاد دندان‌های  جدید یا پروتز دندان شما گرفته می‌شود. پس از آماده شدن، پروتز تاج به اباتمنت‌ها متصل می‌شود و لبخند جدید شما را تکمیل می‌کند.

ایمپلنتهای دندان یک پایه تیتانیومی

نصب روکش تاج و کامل شدن ایمپلنت

آخرین مرحله از فرآیند ایمپلنت دندان، قرار دادن روکش تاج است. هنگامی که ایمپلنت‌ها به طور کامل با استخوان فک ادغام شدند، مرحله نهایی ترمیم آغاز می‌شود. بسته به نیازها و ترجیحات خاص شما، روکش‌های تاج می‌توانند به صورت سفارشی ساخته شده تا با رنگ، شکل و اندازه دندان‌های  طبیعی شما مطابقت داشته باشند و لبخندی با ظاهری طبیعی و کاربردی ارائه دهند.

پس از اینکه روکش‌ها به ایمپلنت‌ها متصل شدند، دندانپزشک شما از تناسب و عملکرد مناسب اطمینان حاصل می‌کند.

مزایای ایمپلنت چهار و شش دندان جلو به جای پروتز

ایمپلنت‌های فک بالا نسبت به پروتزها یا بریج‌های سنتی مزایای زیادی دارند:

 • بر خلاف پروتزهای مصنوعی که می‌توانند بلغزند یا حرکت کنند، ایمپلنت‌های  دندانی من به طور محکم در فک گیر می‌کنند و امکان گفتار و غذا خوردن را بهبود می‌بخشند.
 • ایمپلنت‌ها به حفظ استخوان فک کمک می‌کنند و از تحلیل استخوانی که معمولاً با دندان‌های  از دست رفته رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند.
 • با مراقبت مناسب، ایمپلنت‌های  دندانی می‌توانند مادام العمر دوام بیاورند و آنها را به یک راه حل طولانی مدت مقرون به صرفه تبدیل کند.
 • ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و ظاهری طبیعی دارند و لبخندی طبیعی‌تر ارائه می‌کنند.
بررسی میزان بازسازی استخوان و بهبود زخمها

جمع بندی

ایمپلنت‌های  دندانی انقلابی در زمینه دندانپزشکی ترمیمی ایجاد کرده‌اند و راه حلی بادوام و زیبا برای دندان‌های  از دست رفته ارائه می‌دهند.

روش‌های  کامل ایمپلنت دندان فک بالا در بازگرداندن عملکرد و زیبایی لبخند شما بسیار موثر است. به یاد داشته باشید، لازم است با یک دندانپزشک متخصص ایمپلنت مشورت کنید تا شما را در طول فرآیند راهنمایی و بهترین نتیجه ممکن را برای مورد خاص شما تضمین کند. 

امروز اولین قدم را بردارید و سفر خود را به سمت لبخندی درخشان با ایمپلنت دندان فک بالا آغاز کنید.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی