ایمپلنت و زیبایی دندانها با شرایط اقساط

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ مقایسه تفاوت های لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟ کدام روش لمینت یا کامپوزیت برای سفید کردن دندان مناسب‌تر هستند؟ در این مقاله از وبلاگ دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا همه‌چیز درباره این ۲ روش ترمیم دندان را بررسی‌ می‌کنیم تا متوجه شویم ونیر کامپوزیتی دندان بهتر است یا لمینت؟

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت، هر دو نوعی «ونیر» هستند. ونیر یا روکش همان لایه نازکی است که روی سطح جلویی مینای دندان قرار می‌گیرد. این روكش‌ها معمولا در بخش قابل مشاهده دندان‌ها، به خصوص در فک بالا استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی متفاوت است؛ زیرا این روکش‌ها هر کدام جنس خاصی دارند که کاربرد آنها را متفاوت کرده است. برای بررسی دقیق و تصمیم‌گیری دقیق بین بهتر بودن لمینت و کامپوزیت، باید ابتدا کاربرد روکش‌های کامپوزیتی را با لمینت دندان طرح لبخند مقایسه کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت و کامپوزیت از نظر مواد، مراحل نصب، امکان ترمیم، دوام، زیبایی و قیمت با هم تفاوت‌هایی دارند. در زیر‌ می‌توانید جدول مقایسه این دو روش را ببینید تا متوجه شوید کدام روش، لمینت یا كامپوزیت، انتخاب بهتری برای شما هستند.

معیارلمینت پرسلنونیر کامپوزیت
هزینهنسبتا گرانبه‌صرفه
نحوه نصبدر 2 جلسه‌ی جدا با فاصلهدر یک جلسه
ماندگاری10 تا 15 سال5 سال یا کمتر
امکان ترمیمباید از نو نصب شودقابل ترمیم
ظاهرزیبا و طبیعیحالت مصنوعی
نگهداریمراقبت‌های عمومی دنداننیاز به پالیش دوره‌ای
برگشت‌پذیریماندگاری فوق‌العادهاحتمال خرابی و برگشت‌پذیری
جدول مقایسه ونیر کامپوزیت و لمینت دندان

انواع لمینت و کاربرد آن

لمینت دندان یک روکش سفید و شفاف است که به صورت تکی یا چندتایی روی دندان‌های جلویی قرار گرفته و ظاهری زیبا و درخشان به دندان‌ها‌ می‌دهد. انواع لمینت دندان را‌ می‌توان با توجه به جنس روکش های لمینت دسته‌بندی کرد. لمینت‌ها از جنس سرامیک پرسلان و یا چینی هستند. 

لمینت دندان برای کاربردهای زیر مناسب است:

  • پوشاندن شکستگی، ترک یا فرورفتگی در سطح دندان
  • تغییر رنگ دندان‌های تیره، زرد و لکه‌دار که آفیس بلیچینگ روی آنها جواب‌ نمی‌دهد.
  • تغییر شکل دندان‌های کج، شکسته، کوتاه، بلند یا نامتقارن بر اثر ساییدگی
  • پر کردن فاصله بین دندان‌های باز

دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا با بیش از هزار تجربه موفق در زمینه لمینت، به شما کمک‌ می‌کند تا طرح لبخند خود را به بهترین شکل ممکن اصلاح کنید. اگر دندان‌های شما رنگ‌پریده، شکسته، فرورفته یا نامتقارن هستند، کلینیک مینوسا با استفاده از تجهیزات پیشرفته و متخصصان مجرب، اصلاح طرح لبخند شما را به بهترین شکل انجام خواهد داد.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با متخصصان ما در کلینیک مینوسا تماس بگیرید و قدم اول را برای داشتن لبخند زیبا و ظاهر جذاب‌تر بردارید.

انواع کامپوزیت و کاربرد آن 

ونیر کامپوزیت یک روکش رزینی است که در مطب دندانپزشک به صورت مستقیم و لایه به لایه روی دندان قرار‌ می‌گیرد. سپس آن را با نور خاصی سخت‌ می‌کنند تا به دندان بچسبد. کاربردهای کامپوزیت عبارتند از:

  • شکستگی، ترک و فرورفتگی جزئی در سطح دندان
  • پوشاندن لکه‌های رنگی کوچک 
  • تغییر شکل دندان‌های خرگوشی
  • پر کردن فضای خالی کوچک و جزئی بین دندان‌ها
  • ترمیم پلاک‌های دندان و روشن‌تر کردن دندان‌ها

فرق لمینت با کامپوزیت از نظر مراحل نصب

برای نصب لمینت، لازم است که سطح دندان کمی ساییده شود تا جای خالی برای قرارگیری لایه پرسلن وجود داشته باشد. سپس، یک نمونه از دندان‌های شما گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا لایه پرسلن با شكل و رنگ متناسب با دندان‌ها ساخته شود. در جلسه بعدی، لایه پرسلن با چسب خاصی به سطح دندان چسبانده می‌شود.

برای نصب کامپوزیت، لازم نیست که سطح دندان ساییده شود. بلکه ماده رزین به صورت لایه به لایه روی دندان قرار داده شده و با نور ماوراء بنفش خشك می‌شود. این کار توسط دندانپزشک در یک جلسه انجام می‌شود و نیازی به آزمایشگاه ندارد.

فرق کامپوزیت و لمینت از نظر امکان ترمیم

فرق لمینت و کامپوزیت در امکان ترمیم این دو نوع روکش هم دیده‌ می‌شود. لمینت دندان قابل ترمیم نیست؛ یعنی اگر شکسته شده یا ترک خورده باشد، باید عوض شود و همان مراحل نصب و کاشت قبلی را نیاز خواهد داشت. اما کامپوزیت دندان قابل ترمیم است و زمانی که بشکند یا ترک بخورد، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از همان روش نصب کامپوزیت، بخش خراب شده را پر کرده و سطح آن را صاف و براق کند.

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت از نظر دوام و طول عمر

استحکام و مقاومت لمینت و کامپوزیت نیز با هم تفاوت دارد. لمینت دندان دوام و عمر مفید بالایی دارد و اگر به درستی نصب و مراقبت شود، می‌تواند تا ۱۵ سال یا بیشتر، بدون تغییر در رنگ و شكل باقی بماند. در حالی که کامپوزیت دندان عمر مفید کمتری دارد و معمولا تا 5 سال یا کمتر، بدون تغییر در رنگ و شكل باقی می‌ماند.

تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر زیبایی ظاهری دندان

لمینت دندان ظاهر زیباتر و طبیعی‌تری دارد. لایه پرسلن در این روش بسیار نازک است و به خوبی با بافت دندان هماهنگ می‌شود. همچنین لایه پرسلن شفاف است و نور را به شکل طبیعی منعكس می‌كند. در ضمن این لایه رنگ را جذب نمی‌كند و‌ می‌تواند رنگ خود را حفظ کند.

کامپوزیت ظاهر خوبی به دندان‌ها‌ می‌دهد اما کمی مصنوعی است. از آنجایی که این لایه نسبتا ضخیم است و‌ می‌تواند همرنگ بافت دندان‌ها نباشد، احساس داشتن دندان مصنوعی را القا‌ می‌کند. علاوه بر این لایه رزین در این روش، شفاف نیست و نور را به شکل طبیعی منعکس‌ نمی‌کند. باید در نظر داشته باشید که رزین کامپوزیت، رنگ هم جذب‌ می‌کند و‌ می‌تواند با تغییر زمان، رنگش تغییر کند.

فرق لمینت و کامپوزیت از نظر مراقبت و نگهداری

لمینت و کامپوزیت هر دو نیاز به مراقبت و نگهداری خاص خودشان را دارند. لمینت نسبت به کامپوزیت نیاز به مراقبت کمتری دارد و بعد از نصب، نیاز به پولیش یا ساب زدن آن وجود نخواهد داشت؛ بلکه‌ می‌توانید فقط با مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان، از لمینت محافظت کنید. 

کامپوزیت در مقابل، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. کامپوزیت‌ها بعد از نصب، حداقل هر سال یک بار باید پولیش شوند تا زبری و تخلخل آنها کم شود. کامپوزیت‌ها همچنین با جذب رنگ از خوراکی‌های مختلف، تغییر رنگ‌ می‌دهند و باید برای مراقبت از آنها دقت بیشتری داشته باشید. 

تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت

قیمت لمینت و کامپوزیت از دیگر تفاوت‌های این 2 روش است. به طور کلی قیمت این دو روش اصلاح لبخند، نسبت به قیمت ایمپلنت دندان مقرون به صرفه‌تر است. با این حال لمینت‌های دندان از کامپوزیت‌ها گران‌تر هستند؛ زیرا لمینت‌ها نیاز به ساخت در آزمایشگاه دارند و فرآیند نصب آنها پیچیده‌تر است. همچنین لمینت‌ها از مواد با کیفیت بالاتر ساخته می‌شوند که طول عمر بیشتری دارد.

نباید از یاد برد که کشور سازنده کامپوزیت و لمینت هم در تقاوت قیمت لمینت و کامپوزیت اثرگذار هستند. مثلا کامپوزیت‌های اروپایی معمولا از کامپوزیت‌های آسیایی (ژاپنی یا کره‌ای) قیمت بالاتر و کیفیت بهتری دارند. البته ممکن است استثنائاتی هم وجود داشته باشد؛ مثل کامپوزیت ژاپنی توکویاما که از نظر کیفیت از کامپوزیت‌های اروپایی مثل سولافیل در سطح بالاتری قرار می‌گیرد. (مشابه شرایطی که کیفیت ایمپلنت کره ای به وجود آورده است)

بالاخره برای دندان لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

آیا شما هم دوست دارید دندان‌های سالم، زیبا و درخشان داشته باشید؟ آیا می‌خواهید با اعتماد به نفس بیشتری بخندید و به همه نشان دهید که چقدر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهید؟ روش‌های دندانپزشکی زیبایی مثل کامپوزیت یا لمینت دندان، به کمک شما‌ می‌آیند تا طرح لبخند خود را اصلاح کنید و دندان‌های درخشان‌تری داشته باشید. 

تصمیم اینکه کامپوزیت بهتر است یا لمینت، به ترجیحات و نیازهای شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک راهکار طولانی مدت با ظاهری طبیعی‌تر و دوام بیشتر هستید، بدون شک لمینت دندان گزینه بهتری است. کامپوزیت دندان را معمولا به افرادی پیشنهاد‌ می‌دهند که‌ نمی‌توانند تراش دندان‌ها را تحمل کرده و یا در حال حاضر برنامه‌ای هزینه‌ زیاد جهت زیبایی لبخند ندارند.

کلینیک دندانپزشکی مینوسا با بیش از 20 سال تجربه در زمینه دندانپزشکی تخصصی، به عنوان مقصدی برای بهبود و اصلاح طرح لبخند شما آماده است. تیم حرفه‌ای و متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی دندانپزشکی در کلینیک مینوسا با بیش از چندین هزار تجربه موفق، داشتن دندان‌های سالم و لبخند زیبا را تضمین‌ می‌کند.برای اطلاع بیشتر از خدمات مینوسا و مشاوره در مورد فرق لمینت و کامپوزیت، همکاران ما آماده شنیدن صدای شما و پاسخ به سوالاتتان هستند.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت چقدر است؟

هزینه مواد اولیه لمینت بیشتر و روند ساخت آن پیچیده‌تر است، به همین دلیل قیمت لمینت از کامپوزیت بیشتر خواهد بود.

از بین کامپوزیت یا لمینت دندان کدام زیباتر و طبیعی‌تر است؟

لمینت با داشتن ظاهر شفاف و رنگ متناسب با دندان‌ها، ظاهر زیباتر و طبیعی‌تری به دندان‌ها می‌بخشد.

فرق لمینت و کامپوزیت در دوام و استحکام چیست؟

به طور معمول لمینت‌ها دو برابر بیشتر از کامپوزیت‌ها استحکام و ماندگاری دارند. 

لمینت و کامپوزیت تا چند سال باقی‌ می‌ماند؟

لمینت دندان اگر به درستی نصب شود بین 10 تا 15 سال باقی می‌ماند و کامپوزیت نیز بین 5 تا نهایت 7 سال.

به طور کلی برای دندان لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت به دلیل ظاهر طبیعی‌تر، دوام بیشتر، شفافیت بالا و زیبایی، انتخاب بهتری برای داشتن لبخندی زیبا خواهد بود.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی