هشدار!
تمامی خطوط ثابت کلینیک مینوسا قطع می باشد، تا اطلاع ثانوی با شماره های 09125170722 و 091960006537 تماس بگیرید.

انجام زیبایی و ایمپلنت از 1,500,000 تومان

سفید کردن دائمی دندان‌ها

سفید کردن دائمی دندان‌ها

 

سفید کردن دائمی دندان روشی است که برای سفید کردن رنگ دندان‌هایی که به دلایل مختلف تغییر رنگ داده و زرد شده‌اند، استفاده می‌شود. بلیچینگ دندان فرایند از بین بردن تغییر رنگ دندان‌ها است که در ساختار دندان (مینا و لایه عاج) ایجاد می‌شود.

 

دندان‌های سالم و سفید برای لبخند زیبا بسیار مهم می‌باشد. نقص ساختاری هنگام رویش دندان‌ها، برخی از آنتی‌بیوتیک‌های استفاده شده در دوران کودکی، تغذیه و مقدار فلوراید مصرفی در کودکی، می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود. علاوه بر این افزایش سن، پروتزهای قدیمی، روکش‌ها و پرکردن نیز در از بین رفتن سفیدی دندان‌ها مؤثر است.

سفید کردن دندان

سفید کردن دائمی دندان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. اولین روش بلیچینگ حرفه‌ای (سفید کردن دندان در کلینیک) با کمک دندانپزشک است و روش دیگر بلیچینگ دندان خانگی است که مطابق با توصیه پزشک انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع لمینت دندان (مزیت ها و معایب)

روش سفید کردن دائمی دندان در کلینیک

سفید کردن حرفه‌ای با کمک دندانپزشک در کلینیک به شرح زیر انجام می‌شود:

 • – در این روش داروی سفیدکننده توسط پزشکی با تجربه بر روی دندان قرار می‌گیرد.
 • – برای مدت‌زمان مشخصی نور فرابنفش روی دندان‌ها نگه‌داشته می‌شود.
 • – نور فرابنفش دندان‌ها را سفید نمی‌کند. نور فرابنفش فقط ژل سفیدکننده را فعال کرده و واکنش شیمیایی را شروع می‌کند (نور فرابنفش به دندان نفوذ نمی‌کند).
 • – بلیچینگ دندان در کلینیک کمتر از 1 ساعت طول می‌کشد و نتایج فوری از خود نشان می‌دهد، ممکن است برای سفیدی مطلوب بیش از یک جلسه لازم باشد.
 • – وقتی بلیچینگ دندان تمام شد، نتیجه بلافاصله مشاهده می‌شود.

روش سفید کردن دائمی در منزل

 • – دندانپزشک قالب‌های پلاستیکی را از دهان بیمار تهیه می‌کند تا به دندان بیمار متصل شود.
 • – بیمار دارو را درون قالب قرار می‌دهد و این قالب را حداقل 6-8 ساعت در روز روی دندان‌ها می‌گذارد. (ترجیحاً در خواب استفاده شود)
 • – این روش درمانی به طور متوسط ​​4-1 هفته طول می‌کشد.
 • – اگرچه هر دو روش مؤثر است، اما انتخاب روش درمانی به درجه رنگ‌آمیزی، سرعت درمان و نظر پزشک بستگی دارد.

 

سفید کردن دندان

 

آیا فرایند سفید کردن دائمی دندان را می‌توان برای همه استفاده کرد؟

سفید کردن دائمی دندان‌ تقریباً برای همه قابل‌استفاده است. با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است درمان مؤثر نباشد. دندانپزشک با کنترل و معاینه کامل دهان و دندان تشخیص می‌دهد که دندان‌ها برای این روش مناسب هستند. اگر دندان‌های شما سالم است، سفید کردن دندان راه‌حل خوبی برای لبخند سفید و طبیعی است. بیمارانی که دچار پوسیدگی پیشرفته و بیماری لثه پیشرفته در دهان هستند، باید پس از معالجه از فرایند سفید کردن دندان استفاده کنند. برای افرادی که دوره رشد خود را به پایان نرسانده‌اند، استفاده از سفید کردن دائمی دندان توصیه نمی‌شود. این روش باید با دقت برای زنان باردار و مادران شیرده انجام شود.

بیشتر بخوانید: سفید کردن دائمی با کامپوزیت دندان در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا در تهران

آیا می‌توان روکش‌های لمینت و پروتزهای بریج را با فرایند سفید کردن دائمی دندان، سفید کرد؟

تمام روش‌های سفید کردن دائمی دندان بر روی ساختار طبیعی دندان عمل می‌کنند. روکش‌های لمینت، تاج‌ها و پل‌ها یا مواد پرکننده با استفاده از بلیچینگ دندان سفید نمی‌شوند.

آیا سفید کردن دائمی دندان‌ها روش درمانی بی خطری است؟

سفید شدن دندان‌ها اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام شود، بسیار مؤثر و بی‌خطر است. دندان‌ها و لثه‌ها به هیچ وجه آسیب نمی‌بینند.

مواردی که باید در سفید کردن دائمی دندان‌ها در نظر گرفته شود

 • – مارک و محتوای داروی مورداستفاده
 • – تحت درمان یک دندانپزشک که تجربه کافی در زمینه بلیچینگ دندان را دارد، قرار بگیرید.
 • – نحوه مصرف دارو و مدت‌زمان درمان
 • – به طور کلی، بلیچینگ دندان کلینیک بیشتر ترجیح داده می‌شود.

چگونه می‌توان به روش درست بلیچینگ دندان را انجام داد؟

محافظت از لثه‌ها

ژل‌های سفیدکننده می‌توانند لثه را تحریک کنند، به همین دلیل نباید با لثه تماس داشته باشند. در سفید کردن دندان‌ خانگی، اگر ژل پس از قراردادن قالب در دهان روی لثه‌ها سرریز شد، باید ژل سرریز شده را با یک پنبه مرطوب تمیز کنید. در بلیچینگ کلینیک، دندانپزشک از یک کف مخصوص برای جداسازی لثه از ژل استفاده می‌کند.

مدت‌زمان استفاده از سفید کردن دندان‌ خانگی

بلیچینگ خانگی، باید در دوره توصیه شده توسط دندانپزشک انجام شود، در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود. حساسیت به سرما و گرما باید بررسی شود. “حساسیت به سرما و گرما” پس از سفید شدن دندان به‌ندرت مشاهده می‌شود. حساسیت به سرما و گرما طی 1-3 روز کاملاً از بین می‌رود. روند سفید شدن هیچ تغییری روی مینای دندان ایجاد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: سفید شدن دندان با تمام جزئیات

تداوم سفیدی دندان

سفید کردن یک فرایند دائمی است، در افرادی که سیگار، قهوه و چای زیاد مصرف می‌کنند، با گذشت زمان رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند. پس از چند سال، سفیدی دندان را می‌توان با یک‌بار درمان بازیابی کرد.

مناسب‌ترین روش برای سفید کردن دائمی دندان چیست؟

اگر فراموش کنید که قالب‌های سفید کردن دندان را هر روز روی دندان‌های خود قرار دهید یا اگر نمی‌خواهید مدت طولانی منتظر نتیجه بمانید، سفید کردن دندان در کلینیک می‌تواند یک راه‌حل مناسب برای شما باشد. سفید کردن دندان در کلینیک به شما این امکان را می‌دهد که اگر دندان‌های شما از نظر رنگ با یکدیگر متفاوت هستند، رنگ دندان‌ها یکسان‌سازی شود.

آیا سفید شدن دندان ها اثرات جانبی دارد؟

تعداد بسیار کمی از افرادی که بلیچینگ دندان را انجام داده‌اند ممکن است بعد از سفید شدن دندان احساس حساسیت نسبت به سرما و گرما کنند. حساسیت نسبت سرما و گرما به دلیل سایش اندک و ترک مینای دندان رخ می‌دهد، این حساسیت در مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌رود. اگر ساییدگی‌های موجود روی دندان‌ها زیاد باشد، با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید این حساسیت از بین می‌رود.

سفیدی دندان‌های بلیچینگ دائمی چه مدت عمر می‌کند؟

سفیدی دندان‌هایی که توسط بلیچینگ دائمی انجام شده است، بسیار طولانی‌مدت است اما این زمان به بیمار نیز بستگی دارد. سیگارکشیدن بیش از حد و عادات غذایی بر طول عمر این دوره تأثیر می‌گذارد. برای اینکه دندان‌های شما تاحدامکان سفید باقی بماند، انجام مراقبت‌های دهان و دندان کافی است.

پس از سفید کردن دندان‌ باید به چه نکاتی توجه شود

– به طور کلی سفید کردن دندان باعث حساسیت به سرما گرما در هر بیمار می‌شود. این حساسیت موقتی می‌باشد و طی 1-3 روز از بین می‌رود. در روز اول، بیمار می‌تواند از داروی مسکن درد استفاده کند.

– باید از سرما یا گرما شدید در چند روز اول بعد از بلیچینگ دندان خودداری شود. هر بیمار یک رژیم غذایی منحصربه‌فرد دارد که باید بعد از سفید شدن دنبال شود. استفاده از هر نوع غذا یا نوشیدنی که باعث رنگ‌آمیزی دندان می‌شود، ممنوع است. باید به مدت 1 هفته تا 10 روزبه این موارد توجه شود.

– محصولات با رنگ تیره مانند سیگار، چای، قهوه، شکلات، گیلاس، کارامل و رب گوجه‌فرنگی نباید به مدت 1 هفته پس از پایان روند بلیچینگ دندان استفاده شود.

– استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده پس از بلیچینگ نیز اثر سفید شدن را طولانی می‌کند. نکته‌ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که از خمیردندان یا پودرهای ساینده دندان استفاده نشود. محصولات ساینده بعد از مدت‌زمان مشخصی باعث رنگ‌آمیزی مجدد و حساسیت دندان می‌شوند.

– اثر سفیدی دندان در بیمارانی که حداقل 2 بار در روز مسواک می‌زنند، به طور منظم به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، سیگار نمی‌کشند و چای و قهوه زیادی مصرف نمی‌کنند، به مدت طولانی حفظ می‌شود.

– بلیچینگ دندان می‌تواند در فواصل زمانی معین (هر 2-3 سال) دوباره انجام شود و با بلیچینگ خانگی پشتیبانی شود. بیمارانی که بهداشت دهان دندان را رعایت نمی‌کنند ممکن است سفیدی دندان را زودتر از دست بدهند، در این صورت می‌توان سفید کردن مجدد دندان را انجام داد.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت