Logo

لمینت دندان چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام لمینت دندان

برای سفید کردن دندان ها و اصلاح طرح لبخند، روش‌های دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که یکی از آنها لمینت دندان است. لایه‌های نازک لمینت که معمولا سرامیکی یا چینی هستند، با روش خاصی روی دندان‌ها قرار‌ می‌گیرند و لبخندی زیبا به شما‌ می‌دهند. اما دندان را چگونه لمینت میکنند؟

مرتب کردن دندان ها با استفاده از روش لمینت، مراحل خاص خودش را دارد. اگر نگران مراحل نصب لمینت دندان هستید و‌ می‌خواهید با نحوه گذاشتن لمینت دندان بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. کارشناسان کلینیک مینوسا سعی کردند به تمام سوالات شما در این بخش پاسخ دهند.

نحوه لمینت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی دندان یک نوع پوشش سطحی یا ونیر (Veneer) است که آن را روی سطح جلویی دندان‌ها قرار‌ می‌دهند. لمینت‌ می‌تواند برای سفید کردن دندان ها، از بین بردن لکه‌های روی دندان، صاف و هم‌تراز کردن دندان‌ها، بستن فاصله میان دندان و موارد دیگر به کار برود. لمینت‌های دندان از جنس پرسلن (سرامیک) یا کامپوزیت هستند که هر کدام خصوصیات خودشان را دارند. تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در دوام، ظرافت و زیبایی، قابلیت ترمیم و هزینه است. لمینت سرامیکی مقاوم‌تر، شفاف‌تر و طبیعی‌تر است؛ اما هزینه درمان لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت خواهد بود.

لمینت برخلاف ایمپلنت دندان که یک روش تهاجمی است، بدون احساس درد و ناراحتی بیمار دنبال می‌شود؛ اما طریقه لمینت دندان با توجه به رویکرد دندانپزشک متفاوت است. برخی از دندانپزشکان مراحل لمینت را از همان جلسه اول شروع‌ می‌کنند. درحالی‌که دندانپزشکان حرفه‌ای، ابتدا از وضعیت دهان و دندان بیمار مطمئن‌ می‌شوند و در صورتی که شرایط برای نصب لمینت مناسب باشد، فرآیند آن را آغاز‌ می‌کنند.

مراحل لمینت دندان چگونه است؟

دندانپزشکان متخصص ما در کلینیک دندانپزشکی مینوسا پیش از شروع لمینت، معاینات اولیه را انجام‌ می‌دهند و اگر نیاز باشد درمان دیگری پیش از لمینت انجام شود، آن را به اطلاع شما‌ می‌رسانند. مینوسا با داشتن چند هزار تجربه لمینت موفق، نگرانی‌های شما را از این فرآیند پزشکی‌ می‌شناسد و سعی‌ می‌کند در محیطی آرام و کاملا پیشرفته، شما را با آسودگی خاطر همگام با طرح درمان‌تان پیش ببرد.

در زیر جدول روش انجام لمینت دندان را به صورت خلاصه می‌بینید. در ادامه مقاله نیز مراحل لمینت دندان با عکس آن مرحله را برای شما آماده کردیم.

جلسهمراحل لمینت دندان
جلسه اول لمینتمعاینه و مشاوره
جلسه دوم لمینتجرم‌گیری و ترمیم
جلسه سوم لمینتتراش دندان، انتخاب رنگ و قالب‌گیری
جلسه چهارم لمینتساخت لمینت در لابراتوار و نصب آن روی دندان‌ها
جلسه پنجم لمینتچکاپ و بررسی رضایت‌مندی بیمار
نحوه انجام لمینت دندان

مرحله اول: مشاوره برای کاشت لمینت دندان

در این مرحله، دندانپزشک معاینات اولیه را انجام‌ می‌دهد تا از وضعیت دندان‌ها، ساختار فک، عفونت‌های احتمالی لثه و موارد دیگر اطلاع پیدا کند. معمولا در این مرحله دندانپزشک از دندان‌ها و فک شما یک تصویر با اشعه ایکس‌ می‌گیرد تا طرح درمان متناسب با نیازهای دهان و دندان‌تان پیش رود.

مرحله دوم: آماده کردن دندان‌ها

پیش از شروع مراحل لمینت دندان، لازم است برخی مشکلات دهان و دندان برطرف شود. به عنوان مثال اگر دندان‌های شما نیاز به جرم‌گیری داشته باشند، جرم گیری دندان انجام‌ می‌شود تا رنگ لمینت نسبت به دندان‌های مجاور خود طبیعی‌تر باشد. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراحل جرمگیری دندان مراجعه کنید)

علاوه بر این در صورتی که پوسیدگی در دندان‌های شما دیده شود، دندانپزشک ترمیم و عصب کشی دندان را پیش از شروع مراحل لمینت، انجام‌ می‌دهد. همچنین اگر لثه‌های شما عفونت یا التهاب داشته باشند، باید درمان‌های لازم را دنبال کنید تا شرایط نصب لمینت روی دندان‌هایتان فراهم باشد.

لمینت دندان چگونه است

مرحله سوم: تراش دندان برای لمینت

برای نصب انواع لمینت دندان، باید کمی از سطح جلویی و گوشه‌های دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای قرارگیری لایه‌های نازک لمینت وجود داشته باشد. در این مرحله دندانپزشک با استفاده از پروب، حدود ۰.۵ تا ۱.۵ میلی‌متر از سطح جلویی و گوشه‌های دندان را تراشیده و صاف می‌کند.

مرحله چهارم: انتخاب رنگ لمینت دندان

در این مرحله از روش ساخت لمینت سرامیکی، باید رنگ لمینت انتخاب شود که برای این کار دندانپزشک با توجه به رنگ طبیعی دندان‌ها، رنگ پوست و لب، رنگ چشم، سن و جنسیت، رنگ مناسب برای لمینت دندان را به شما پیشنهاد خواهد داد. 

در جدول استاندارد انتخاب رنگ لمینت دندان، 44 سایه رنگ مختلف وجود دارد که آنها را در 4 گروه A، B، C و D قرار‌ می‌دهند. دندانپزشک با توجه به معیارهای خاص، بهترین رنگ لمینت را انتخاب‌ می‌کند تا کاملا طبیعی به نظر برسد.

نحوه گذاشتن لمینت دندان

مرحله پنجم: قالب گیری و ساخت

پس از انتخاب رنگ لمینت، لازم است از دندان‌ها یک قالب دقیق گرفته شود تا در لابراتوار به کمک این قالب، لمینت مخصوص شما را طراحی کنند. این قالب فرم دهان و فک شما را مشخص‌ می‌کند تا روکش لمینتی با ظرافت تمام روی دندان‌هایتان قرار بگیرد.  

برای قالب‌گیری، دندانپزشک از خمیر مخصوص استفاده‌ می‌کند و آن را یک بار روی فک بالا و بار دیگر روی فک پایین قرار‌ می‌دهد و محکم فشار‌ می‌دهد تا ساختمان دندان‌ها و فک روی خمیر مشخص شود. 

مرحله ششم: قرار دادن لمینت موقت روی دندان‌ها

در این مرحله از مراحل انجام لمینت دندان، قالب باید به لابراتوار فرستاده شود تا لمینت سرامیکی را آماده کنند. درنتیجه برای جلوگیری از حساسیت و آسیب دندان‌های تراشیده شده، دندانپزشک یک لمینت موقت را روی دندان‌های شما‌ می‌چسباند. این لمینت‌ها از جنس پلاستیک هستند و تا زمان ساخت لمینت دائمی باید مراقب آنها باشید. 

مرحله هفتم: ساخت لمینت دندان در لابراتوار

دندانپزشک قالب گرفته شده از دندان‌های شما را به لابراتوار‌ می‌فرستد تا لمینت‌های دائمی با رنگ و شکل مطلوب ساخته شوند. این فرآیند معمولا چند روز تا چند هفته طول می‌کشد. در برخی از کلینیک‌های مجهز به تکنولوژی CAD/CAM،‌ می‌توان پروسه طراحی و ساخت لمینت را در همان یک جلسه به اتمام رساند. 

چگونگی انجام لمینت دندان

مرحله هشتم: چسباندن لمینت دندان یا باندینگ

در مرحله نهایی از مراحل نصب لمینت دندان، لمینت‌ها روی دندان قرار‌ می‌گیرند که به این فرآیند به اصطلاح باندینگ (bonding)‌ می‌گویند. 

در این مرحله دندانپزشک از چسب یا سیمان خاصی روی سطح دندان‌ها استفاده‌ می‌کند و سپس لمینت‌ها را با توجه به شماره دندان‌ها روی آنها قرار‌ می‌دهد. برای اطمینان از تطابق کامل نیز ممکن است دندانپزشک برخی تغییرات جزئی را در شکل و اندازه لمینت‌ها ایجاد کند.

در صورتی که دندانپزشک مهارت کافی برای انجام مراحل لمینت داشته باشد، در نهایت طول عمر لمینت دندان نیز بیشتر خواهد بود.

مرحله نهم: چکاپ بعد از یک هفته

بسیاری از پزشکان حرفه‌ای و متخصص از بیماران خود‌ می‌خواهند حدود یک هفته بعد از اتمام مراحل لمینت دندان، به کلینیک مراجعه کنند تا از کیفیت مواد لمینت و چسب آن مطمئن شوند. در صورت هرگونه نارضایتی یا ناراحتی، می‌توانید در این جلسه نظر خودتان را با دندانپزشک در میان بگذارید.

مراحل انجام لمینت دندان چند جلسه طول‌ می‌کشد؟

لمینت کردن دندان‌ها معمولا در 2 تا 4 جلسه دنبال‌ می‌شود. به طور معمول در جلسه اول پزشک دندان‌ها را معاینه‌ می‌کند و با تصویربرداری و عکاسی از دندان‌ها، ساختار فک و دندان‌ها را برای لمینت در نظر‌ می‌گیرد. سپس تراش سطحی روی دندان‌ها ایجاد‌ کرده و با خمیر مخصوص از دندان‌ها و فک قالب‌گیری‌ می‌کند. 

در پایان جلسه اول یک لمینت موقت روی دندان‌ها قرار‌ می‌گیرد و قالب گرفته شده به لابراتوار فرستاده‌ می‌شود تا لمینت طراحی و آماده شود. معمولا آماده کردن لمینت در لابراتوارهای دندان‌سازی فرآیند زمان‌بری است و حدود چند هفته طول‌ می‌کشد. 

جلسه دوم لمینت دندان زمانی خواهد بود که لابراتوار لمینت آماده شده را برای دندانپزشک فرستاده باشد. در این جلسه لمینت نصب و مراحل انجام لمینت دندان به پایان‌ می‌رسد. برخی از دندانپزشکان از بیمار‌ می‌خواهند یک جلسه دیگر هم برای چکاپ مراجعه کنند. 

البته در نظر داشته باشید تعداد جلسات و هزینه لمینت دندان به وضعیت دندان‌های شما نیز بستگی دارد. در صورتی که جرم‌گیری و عصب‌کشی لازم باشد، باید جلسات مربوط به این دو را نیز به طرح درمان اضافه کرد. 

طریقه گذاشتن لمینت دندان

جمع‌بندی

لمینت دندان یک روش موثر برای بستن فاصله بین دندان‌ها، مرتب کردن آنها و اصلاح لبخند لثه ای است. در این بخش با مراحل و چگونگی انجام لمینت دندان آشنا شدیم؛ هرچند بهتر است به مقاله لمینت دندان چیست در وبلاگ مینوسا هم مراجعه کنید.. اگر به دنبال لبخند زیبا و چهره‌ای جذاب هستید، متخصصان ما در دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا شما را همراهی خواهند کرد. 

در کلینیک مینوسا، مجموعه‌ای از دندانپزشکان حرفه‌ای در یک محیط کاملا امن و پیشرفته جمع شده‌اند تا بهترین نتیجه از لمینت دندان را برای شما رقم بزنند. مینوسا با داشتن بیش از هزار تجربه موفق در لمینت دندان، بهترین فرصت را برای داشتن دندان‌های درخشان فراهم کرده است. این فرصت را از دست ندهید و همین حالا با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول نحوه لمینت دندان

لمینت دندان چگونه انجام میشود؟

برای انجام لمینت بین 2 تا 4 جلسه ویزیت نیاز است که بعد از تراشیدن سطح دندان و قالب‌گیری، لابراتوار دندان‌سازی باید لمینت را آماده کند. کل پروسه لمینت 1 تا 1.5 ماه طول می‌کشد. 

مراحل انجام لمینت دندان درد دارد؟

هیچ کدام از مراحل لمینت دندان درد خاصی ندارد و برای این کار فقط کمی از سطح دندان‌ها تراشیده‌ می‌شود. 

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

هزینه لمینت دندان با توجه به تعداد دندان‌ها، برند لمینت و موارد دیگر متغیر است. برای اطلاع از هزینه لمینت با کلینیک مینوسا تماس بگیرید. 

روکش‌های تمام سرامیک ایمپلنت دندان با لمینت تفاوت دارد؟

برای ایمپلنت، یک لایه روکش کامل، تمام دندان را در بر‌ می‌گیرد؛ در حالی لمینت یک نوع لایه سطحی است که فقط روی سطح جلویی دندان‌ها قرار‌ می‌گیرد. با توجه به شرایط دندان، دندانپزشک درمان موثرتر را در نظر می‌گیرد.

آیا لمینت باعث حساس شدن دندان‌ها‌ می‌شود؟

با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان، نگران حساس شدن دندان‌هایتان نخواهید بود و فقط در روزهای ابتدایی ممکن است کمی حساسیت به دما را تجربه کنید. 

آیا خرید لمینت متحرک دندان بهتر از ساخت و کاشت لمینت نیست؟

لمینت متحرک یا فوری دندان، یک راهکار موقتی است که آن را مانند محافظ در داخل دهان قرار‌ می‌دهند. کیفیت و ظرافت لمینت متحرک به اندازه لمینت سرامیکی نیست و دوام آن نیز پایین است.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی