ایمپلنت و زیبایی دندانها با شرایط اقساط

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست

لمینت دندان چیست؟ این سوالی است که احتمالا در زمان مراجعه به متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در کنار موارد دیگری از انواع و مراحل لمینت گرفته تا قیمت لمینت دندان، ذهن شما را به خودش مشغول کرده باشد. لمینت دندان (Dental laminate) یک نوع لایه نازک یا ونیر است که برای بهبود و ترمیم شکل، رنگ و ابعاد دندان، به کار می‌رود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای لمینت، پرکردن فاصله بین دندان های جلویی است تا دندان ها زیبا، درخشان و سالم به نظر برسند.

در این بخش همراه کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا باشید تا این روش از ترمیم دندان‌ها را بیشتر بشناسیم.

انواع لمینت دندان چیست؟

لمینت ممکن است انواع مختلفی داشته باشد که ویژگی مشترک آنها، قرار گرفتن یک لایه نازک روی دندان‌هاست تا زیبایی و بهداشت دهان و دندان را ارتقا دهد. اما مواد ساخت و روش انجام انواع لمینت‌ها متفاوت است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی از جنس پرسلین (Porcelain) ساخته می‌شود که یک ماده شفاف و مقاوم است. لمینت سرامیکی نسبت به لکه، خط‌وخش، حرارت و نور مقاوم است و در طول زمان تغییر رنگ نمی‌دهد. برای نصب این نوع لمینت‌ها که در آزمایشگاه تولید می‌شوند، نیاز به حذف بخش کوچکی (0.5 تا 1 میلی‌متر) از سطح دندان است. 

معمولا زمانی که از واژه لمینت دندان استفاده می‌کنیم، منظورمان همین روش است که ماندگاری بالایی دارد و ظاهری طبیعی و جذاب به دندان های لمینت شده می‌بخشد. 

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی که معمولا به آن کامپوزیت ونیر هم می‌گویند یک ماده ترکیبی از رزین و پودر سرامیک است. این نوع لمینت قابلیت انعطاف‌پذیری و تطابق بالایی با دندان‌ها دارد و برای پوشش دندان‌های مصدوم، پر کردن فاصله بین دندان‌ها یا تغییر رنگ به کار می‌رود. 

برای نصب این نوع لمینت، نیاز به تراش کمتری از سطح دندان است و مواد آن نیز مقاومت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارند. به همین دلیل قیمت کامپوزیت دندان از لمینت پرسلن کمتر است.

لومینیزر بدون نیاز به تراش دندان

لومینیزر یکی از جدیدترین روش‌های ترمیم و زیبایی دندان‌هاست. در این روش غیرتهاجمی نیازی به تراشیدن دندان‌ها وجود ندارد و لایه لمینت، کاملا نازک طراحی شده تا بدون آسیب به مینای دندان، روی دندان‌ها قرار بگیرد. 

این روش معمولا برای ترمیم‌های جزئی یا دندان‌های لکه‌دار کاربرد دارد و نمی‌توان از آن برای تغییرات گسترده استفاده کرد. 

لمینت دندان متحرک

لمینت دندان فوری یا متحرک، در واقع یک نوع روکش است که بدون نیاز به تراش دادن دندان‌ها، روی آنها قرار می‌گیرد. این روکش‌ها ممکن است از پیش ساخته شده یا سفارشی باشند. انواع از پیش ساخته شده قیمت ارزان و دوام پایینی دارند و انواع سفارشی آنها با توجه به ساختار دندان‌ها طراحی می‌شود. 

این روکش‌ها موقتی هستند و می‌توان آنها را مثل محافظ دندان، از دهان خارج کرد.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

لمینت و کامپوزیت، هر دو نوعی ونیر یا روکش سطحی هستند که برای زیباسازی دندان‌ها به کار می‌روند. اما این دو روش تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:

 • جنس: لمینت از پرسلین (سرامیک) و کامپوزیت از رزین ساخته می‌شود.
 • مقاومت: لمینت نسبت به کامپوزیت مقاوم‌تر است و تغییر رنگ، خط‌وخش یا شکستگی در آن کمتر اتفاق می‌افتد. 
 • قیمت: هزینه لمینت کل دهان نسبت به کامپوزیت گران‌تر است؛ زیرا مواد اولیه مقاوم‌تر و مراحل پیچیده‌تری دارد. 
 • زمان: لمینت نسبت به کامپوزیت زمان بیشتری برای طراحی و نصب نیاز دارد و معمولا در چند جلسه انجام می‌شود. درحالی‌که کامپوزیت را در یک جلسه نصب می‌کنند. 
 • حذف دندان: لمینت نسبت به کامپوزیت نیاز به حذف بخش بزرگ‌تری از سطح دندان دارد.

کاربرد لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان می‌تواند برای ترمیم انواع شکستگی‌ها، لکه‌ها و ناهنجاری‌های دندانی به کار رود. برخی از رایج‌ترین کاربردهای لمینت را در زیر می‌بینید:

 • تصحیح دندان‌های شکسته، ترک‌خورده یا ساییده
 • ترمیم دندان‌های کج، برآمده یا فرو رفته
 • حذف رنگ از دندان‌های لکه‌دار، تیره یا زرد
 • تصحیح انطباق نامناسب فک بالا و پایین و ناهنجاری‌های فکی
 • پر کردن فاصله بین دندان ها
 • لمینت دندان خرگوشی برای اصلاح طرح لبخند 

لمینت دندان به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

 • افرادی که دارای بیماری‌های لثه هستند.
 • افرادی که عادت ناسالم مثل جویدن مداد، ناخن جویدن یا دندان قروچه دارند.
 • افرادی که دارای اختلالات خونریزی و موارد مشابه هستند.
 • افرادی که حساسیت شدید به مواد لمینت دارند.
 • افرادی که دارای عفونت یا آسیب در ریشه یا عصب دندان هستند.
 • افرادی که از تراکم کافی مینای دندان برخوردار نیستند. 

مراحل نصب لمینت بر روی دندان

آماده‌سازی و نصب لمینت، کاری ظریف و پیچیده است که اگر دندانپزشک تخصص و تجربه کافی در آن نداشته باشد، از نتیجه نهایی راضی نخواهید بود. 

اما در دندانپزشکی مینوسا نگران کیفیت لمینت نخواهید بود. مینوسا با تجربه بیش از چند هزار لمینت موفق و با داشتن متخصصان درجه یک و محیطی آرام، تمامی مراحل لمینت دندان را به بهترین شکل ممکن دنبال می‌کنید. با مشاهده نمونه کارهای لمینت مینوسا، تجربه و تخصص را به چشم خواهید دید. 

جلسه اول: مشاوره و بررسی‌های اولیه 

در این جلسه، پزشک با شما در مورد انتظارات و هدف‌های شما از لمینت صحبت کرده و شرایط سلامت دهان و دندان شما را بررسی می‌کند. معمولا تصویربرداری و عکاسی از دندان در جلسه اول انجام می‌شود. همچنین پزشک با استفاده از نور قابل تغییر، رنگ مناسب لمینت را با توجه به رنگ سایر دندان‌ها انتخاب می‌کند.

جلسه دوم: تراش دادن سطح رویی مینای دندان 

در این جلسه، پزشک حدود ۰.3 تا ۱ میلی‌متر از سطح رویی مینای دندان را تراش می‌دهد تا فضای لازم برای نصب لمینت فراهم شود. سپس از دندان قالب‌گیری کرده و قالب را به آزمایشگاه می‌فرستد تا لمینت آماده شود. 

معمولا بین جلسه دوم و سوم چند هفته فاصله است که در این فاصله، پزشک روکش‌های موقت را روی دندان قرار می‌دهد تا لمینت آماده و از آزمایشگاه ارسال شود. 

جلسه سوم: اتصال لمینت روی دندان

در این جلسه، پزشک با استفاده از رزین مخصوص و حساس به نور، لمینت را روی دندان‌ها قرار می‌دهد و با اشعه لیزر، آن را روی دندان‌ها محکم می‌کند. علاوه بر این اگر لازم باشد، رنگ لمینت را با استفاده از مواد مخصوص نسبت به دندان‌های مجاور، اصلاح می‌کند تا دندان های لمینت شده کاملا طبیعی به نظر برسند. 

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان بستگی به نوع مواد استفاده شده، کیفیت کار دندانپزشک و مراقبت‌های بعد از لمینت دارد. به طور متوسط، لمینت‌های پرسلنی می‌توانند بین 10 تا 15 سال و لمینت‌های کامپوزیتی بین 5 تا 7 سال باقی بمانند. البته اگر شما به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و از دندان‌های خود به درستی مراقبت کنید، می‌توانید طول عمر لمینت‌های خود را افزایش دهید.

مزایا و معایب لمینت 

لمینت دندان مزایا و معایب خاص خودش را دارد که پیش از انجام آن، بهتر است هر دو جنبه را در نظر بگیرید. در ادامه به مزایا و معایب لمینت اشاره می‌کنیم. 

مزایای لمینت دندان چیست؟

 • زیبایی و جذابیت بالاتر طرح لبخند
 • اصلاح سریع و آسان نقص‌های دندانی
 • حفظ سلامت دندان‌های زیرین
 • تغییر قابل تنظیم رنگ و شکل دندان‌ها
 • مقاوم در برابر لکه و تغییر رنگ

معایب لمینت دندان چیست؟

 • هزینه بالاتر نسبت به روش‌های دیگر
 • نیاز به حذف بخش کوچکی از سطح دندان
 • احتمال شکستگی یا جدا شدن لمینت در صورت فشار زیاد
 • غیر قابل بازگشت بودن فرآیند لمینت
 • حساسیت دندان‌ها در ابتدای کار

عوارض استفاده از لمینت دندان

لمینت دندان یک روش امن و مطمئن است که در صورت اجرای صحیح توسط دندانپزشک مجرب، عارضه خاصی را به همراه نخواهد داشت. البته بعضی از بیماران ممکن است در ابتدای کار با مشکلاتی مانند حساسیت دندان‌ها، عفونت لثه، تغییر احساس در زمان صرف غذا و ناسازگاری لمینت با دندان‌ها روبرو شوند. 

این مشکلات معمولا موقتی هستند و با مراجعه به دندانپزشک و رعایت نکات بهداشتی، حل خواهد شد. در موارد نادر، ممکن است لمینت شکسته یا جدا شود که در این صورت باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را تعویض یا ترمیم کند.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

 • مسواک زدن روزانه با خمیر دندان حساسیت مناسب
 • استفاده از نخ دندان و دهانشویه برای پاک کردن فضای بین دندان‌ها
 • خودداری از مصرف غذاهای سخت، چسبنده یا ترش
 • خودداری از استفاده از دندان‌ها برای باز کردن بطری یا جویدن مداد
 • عدم مصرف سیگار و قلیان و نوشیدن نوشابه‌های رنگی
 • مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی وضعیت لمینت‌ها
 • سفید کردن دندان‌ها قبل از لمینت، نه بعد از آن

قیمت لمینت دندان

هزینه لمینت دندان با توجه به شرایط بیمار و مرکز دندانپزشکی متغیر خواهد بود. تعداد دندان‌های مورد نظر برای لمینت، نوع و کیفیت ماده سازنده لمینت، مهارت دندانپزشک و اعتبار کلینیک، روی قیمت نهایی لمینت تاثیر خواهد داشت.

اما به طور کلی با نگاهی به جدول قیمت لمینت دندان می‌توان گفت که لمینت یک روش گران‌قیمت است و هزینه آن به ازای هر دندان تعیین خواهد شد. 

جمع‌بندی

در این بخش متوجه شدیم لمینت دندان چیست؟ چه کاربردها، مزایا، معایب و مراحلی دارد. با استفاده از این روش زیبایی دندان، می‌توان نقص‌های ظاهری دندان‌ها را رفع کرده و طرح لبخند را بهبود بخشید. 

متخصصان ما در دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا می‌توانند شما را در داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم و درخشان همراهی کنند. نمونه کارهای لمینت دندان مینوسا نشان از تجربه و تخصص دندانپزشکان ما دارند که با مقایسه آنها با سایر مراکز درمان، می‌توانید با آسودگی خاطر برای اصلاح طرح لبخند خود به کلینیک مینوسا مراجعه کنید. 

برای اطلاع بیشتر از قیمت‌ها و روند درمان، همه روزه و در هر ساعتی از شبانه‌روز، پاسخگوی شما هستیم.

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند؛ اما به طور کلی لمینت مقاوم‌تر بوده و دندان‌های طبیعی‌تر و زیباتری را به شما می‌بخشد. 

برای لمینت دندان طرح لبخند چند دندان را لمینت می‌کنند؟

بسته به نیاز و طرح، معمولا چهار تا ده دندان از دندان‌های جلو لمینت می‌شوند.

آیا لمینت و بوی بد دهان ارتباطی به هم دارند؟

بوی بد دهان به دلیل پوسیدگی دندان‌هاست و فقط زمانی که پزشک، تجربه و تخصص نداشته باشد، لمینت می‌تواند باعث پوسیدگی و بوی بد دهان شود. 

آیا لمینت در طول زمان تغییر رنگ می‌دهد؟

لمینت‌ها معمولا ثابت و مقاوم در برابر تغییر رنگ هستند.

آیا امکان دارد لمینت از دندان جدا شود؟

با مراقبت‌های مناسب، امکان جدا شدن لمینت بسیار پایین است.

آیا سن خاصی برای انجام لمینت وجود دارد؟

توصیه می‌شود بعد از پایان رشد دندان‌ها، یعنی حدود ۱۸ سالگی برای این روش اقدام کنید.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی