ایمپلنت و زیبایی دندانها با شرایط اقساط

انواع کامپوزیت آی پی اس و مقایسه کشورهای سازنده، رنگ‌ها، برندها و هزینه

کامپوزیت آی پی اس

كامپوزيت ips از جدیدترین انواع کامپوزیت برای ترمیم دندان‌ها و داشتن لبخندی زیباست. این کامپوزیت که در ساختار خود ذرات سرامیکی دارد با نام کامپوزیت نانو سرامیک ای پی اس هم شناخته‌ می‌شود و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کامپوزیت دندان جلو و عقب است. همراه کلینیک مینوسا باشید تا این کامپوزیت متفاوت را بیشتر بشناسیم.

كامپوزيت ips چیست؟

کامپوزیت نانو سرامیک ips یکی از انواع کامپوزیت دندانپزشکی محسوب‌ می‌شود که در آن ذرات سرامیکی به کار رفته است. این ذرات سرامیکی مستحکم، مثل سیلیکات و زیرکونیوم، مقاومت این نوع کامپوزیت را دو چندان کردند و ظاهر براق و جذاب‌تری به آن بخشیدند.

کامپوزیت آی پی اس را به عنوان یک ماده پرکننده نانوهیبریدی‌ می‌شناسند که از آن برای ترمیم زیبایی و روکش دندان استفاده‌ می‌شود. این کامپوزیت از پیش ساخته شده و آماده است و با توجه به سایز دندان افراد، برش‌ می‌خورد و با چسب مخصوص خود روی سطح دندان قرار‌ می‌گیرد.

قیمت کامپوزیت ips

كامپوزيت اي پي اس و ونیر چه تفاوتی دارند؟

احتمالا اولین سوالی که برایتان پیش‌ می‌آید تفاوت کامپوزیت ونیر با آی پی اس باشد. روش کار و مراحل کامپوزیت دندان ips تفاوتی با کامپوزیت ونیر ندارد؛ اما این دو کامپوزیت تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:

 • ماندگاری: کامپوزیت سرامیکی ای پی اس دوام بالاتری در برابر مواد خوراکی سخت و تغییر رنگ دارد و همین موضوع طول عمر کامپوزیت ips را نسبت به ونیر بیشتر کرده است.
 • شفافیت: کامپوزیت ونیر از ماده رزین و مواد پلیمری ساخته‌ می‌شود که نیمه شفاف است؛ در حالی که کامپوزیت‌های ips، براق‌تر و طبیعی‌تر از کامپوزیت‌های ونیر هستتند.
 • زیست‌سازگاری: کامپوزیت‌های ips در کنار زیبایی دو چندان خود، از مواد سرامیکی تشکیل شدند که نسبت به رزین و مواد پلیمری در ونیر، با بدن انسان سازگارتر هستند و واکنش‌های آلرژیک کمتری به همراه دارند.
 • قیمت: قیمت لمینت ای پی اس نسبت به کامپوزیت‌های ونیر کمتر است؛ زیرا این کامپوزیت‌ها از پیش ساخته شده هستند.

ویژگی های کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت‌های IPS ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که از بین مهم‌ترین آنها‌ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • این نوع کامپوزیت‌ها طیف رنگی گسترده از رنگ‌های مات تا براق را دارند.
 • ظاهر این کامپوزیت طبیعی‌تر است و آن را بهترین جایگزین لمینت دندان‌ می‌دانند.
 • آسیب‌های احتمالی به لثه در این نوع کامپوزیت حداقلی بوده و با وجود مواد سازگار با بدن، احتمال ایجاد حساسیت کم خواهد بود.
 • ذرات سرامیکی نسبت به مواد تشکیل‌دهنده در سایر کامپوزیت‌ها، مقاومت بیشتری دارند.
 • این نوع کامپوزیت پولیش‌پذیری بهتری دارد و ظاهر نهایی آن زیباتر خواهد بود.
انواع کامپوزیت ips

مزایای كامپوزيت ips

 • امکان ترمیم زیبایی دندان‌های جلو و پر کردن و ترمیم دندان‌های عقب
 • سازگاری بالا با بافت دهان و لثه
 • مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه کامپوزیت آی پی اس نسبت به کیفیت آن
 • نیاز به تراش جزئی دندان‌ها و امکان ترمیم کامپوزیت
 • تنوع رنگ و سایه گسترده مناسب برای انواع دندان‌ها
 • استحکام و مقاومت بالا در برابر فشار و تغییر رنگ و سیاهی
 • طول عمر و ماندگاری بالا و ظاهر طبیعی و براق

معایب کامپوزیت ای پی اس

هیچ کدام از روش‌های پزشکی بی نقص نیستند و کامپوزیت IPS نیز معایب خاص خودش را دارند. البته این معایب جدی نیستند و در صورت رعایت مراقبت‌های لازم، برای سال‌ها دندان‌هایی زیبا، سالم و براق خواهید داشت. معايب كامپوزيت دندان ips شامل موارد زیر است:

 • احتمال ورم و التهاب لثه در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • حساسیت به دمای سرد و گرد در روزهای اول بعد از کامپوزیت
 • احتمال شکستگی کامپوزیت در فشارهای بالا (امکان ترمیم وجود دارد.)
 • احتمال نیاز به تراش دندان‌ها در برخی شرایط

قیمت کامپوزیت ونیر ips

کامپوزیت‌های ips از باکیفیت‌ترین کامپوزیت‌ها محسوب‌ می‌شوند و همین موضوع روی قیمت هر واحد کامپوزیت ای پی اس نیز تاثیر گذاشته است. قیمت کامپوزیت دندان ips با توجه به برند و کشور سازنده کامپوزیت، کیفیت و مواد تشکیل دهنده کامپوزیت، تعداد دندان‌هایی که‌ می‌خواهید کامپوزیت کنید و موارد دیگر متغیر خواهد بود.

 • برند و کیفیت مواد اولیه: قیمت روکش دندان ips برندهای مختلف، متغیر است. هر چه اعتبار و کیفیت برند بیشتر باشد، هزینه نهایی درمان نیز بیشتر خواهد بود.
 • تعداد واحد کامپوزیت: قیمت کامپوزیت آی پی اس با توجه به تعداد واحد کامپوزیت یا همان تعداد دندان‌هایی که کامپوزیت‌ می‌کنید، تعیین‌ می‌شود.
 • تجربه و مهارت دندانپزشک: تخصص و تجربه دندانپزشک و اعتبار کلینیک دندانپزشکی روی قیمت هر واحد كامپوزيت ips تاثیر خواهد داشت. فراموش نکنید استفاده از بهترین کامپوزیت، اگر دندانپزشک مهارت کافی نداشته باشد، رضایت شما را در پی نخواهد داشت.
 • هزینه درمان‌های جانبی: گاهی لازم است پیش از کامپوزیت، عفونت دهان و دندان برطرف شده یا جرم‌گیری انجام شود که هزینه خودش را دارد و روی قیمت ونیر کامپوزیت آی پی اس و طرح درمان شما تاثیر‌ می‌گذارد.

برای اطلاع از هزینه کامپوزیت ونیر ips، با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی مینوسا تماس بگیرید. متخصصان مینوسا با توجه به شرایط و نیازهایتان، شما را راهنمایی‌ می‌کنند و قیمت کامپوزیت ips در تهران را در اختیارتان‌ می‌گذارند.

بهترین برند کامپوزیت ای پی اس

کاربرد انواع كامپوزيت ips

از آنجایی که کامپوزیت‌های ips، مقاومت و دوام بالایی دارند، به جز اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان‌های جلو، برای پر کردن دندان‌های عقب و حفره‌های دندانی نیز از آنها استفاده‌ می‌شود. این کامپوزیت‌ها‌ می‌توانند شکل دندان‌ها را تغییر داده و برای سفید کردن دندان‌ها نیز استفاده شوند. مهم‌ترین کاربرد ونیر کامپوزیت آی پی اس عبارت است از:

 • ترمیم دندان‌های نامرتب و نامتقارن
 • برطرف کردن فاصله بین دندان‌ها
 • ترمیم شکستگی، لب‌پر شدن و نقص‌های جزئی روی دندان‌ها
 • ترمیم دندان‌هایی که اندازه یکسان ندارند
 • برطرف کردن تیرگی و زردی دندان‌ها
 • پر کردن حفره‌های دندانی و ترمیم دندان‌های عقب

شیدها و رنگ بندی کامپوزیت آی پی اس ips

انواع رنگ‌های کامپوزیت ای پی اس را‌ می‌توان با توجه به طیف رنگی و میزان روشنایی یا شفافیت آنها دسته‌بندی کرد. به طور کلی این کامپوزیت 32 طیف رنگی و 5 سطح شفافیت دارد.

طیف رنگی این کامپوزیت در 4 دسته با حروف A تا D مشخص‌ می‌شود و سایه یا همان شفافیت رنگ نیز با یک عدد در جلوی حروف نشان داده‌ می‌شود. عدد یک، روشن ترین رنگ کامپوزیت ای پی اس و عدد 4 تیره‌ترین سایه محسوب‌ می‌شود.

سفیدترین رنگ كامپوزيت ips

بهترین رنگ كامپوزيت ips از نظر برخی از افراد روشن‌ترین رنگ است؛ چراکه تصور‌ می‌کنند با انتخاب روشن‌ترین رنگ، دندان‌های آنها براق و درخشان به نظر‌ می‌رسد. به همین دلیل از بین رنگ‌های کامپوزیت ips، برخی به دنبال رنگ B1 هستند که تصور‌ می‌کنند سفیدترین رنگ است. اما باید بدانید سایه‌های براق‌تر از این رنگ نیز وجود دارند که به عنوان شیدهای هالیوودی شناخته‌ می‌شوند.

هرچند رنگ‌های براق کامپوزیت جذابیت لبخند شما را بیشتر‌ می‌کنند، اما بهتر است انتخاب رنگ را به متخصص دندانپزشک بسپارید تا با توجه به رنگ پوست، رنگ سایر دندان‌ها و سایر عوامل، بهترین رنگ کامپوزیت را برای شما در نظر بگیرد.

كامپوزيت ips رنگ blxl

یکی از انواع رنگ كامپوزيت ips، bl-xl است که جزو رنگ‌های محبوب افراد در ایران شناخته‌ می‌شود. این رنگ برای دندان‌های جلو و عقب مناسب بوده و با داشتن ویژگی رادیواپاسیتی و کرومای بالا، جلوه‌ای کاملا طبیعی و شفاف را به دندان‌ها‌ می‌دهد.

کامپوزیت آی پی اس مات

در بین انواع رنگ های كامپوزيت دندان ips، رنگ‌های مات هم دیده‌ می‌شود که به لطف پیشرفت علم دندانپزشکی طراحی شدند. این رنگ‌ها به اندازه رنگ‌های معمولی براق و شفاف نیستند و همین موضوع باعث‌ می‌شود ظاهر کاملا طبیعی به دندان‌ها بدهند.

تفاوت کامپوزیت ونیر و ای پی اس

کامپوزیت ای پی اس ساخت کدام کشور است؟

کامپوزیت‌های دندانی IPS در کشورهای مختلفی ساخته‌ می‌شوند که معروف‌ترین آنها عبارتند از:

 • كامپوزيت ips آمریکا
 • كامپوزيت ips المان
 • كامپوزيت ips لیختن‌اشتاین

كامپوزيت ips امریکایی را در بازار با نام‌های کامپوزیت آی پی اس دنتین و کامپوزیت انامل ips هم‌ می‌شناسند. هر چند قیمت کامپوزیت ای پی اس امریکا به نسبت محصولات کشور آلمان و لیختن‌اشتاین بیشتر است؛ با این حال کامپوزیت‌های ips آلمانی اغلب کیفیت، دوام و قیمت مناسب‌تری دارند.

بهترین برند کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت ای پی سی از محصولات پیشرفته شرکت Ivoclar Vivadent است. به همین دلیل آن را با نام كامپوزيت ips ایوکلار Ivoclar Vivadent هم‌ می‌شناسند. اما این کامپوزیت در برندهای مختلفی عرضه‌ می‌شود که مهم‌ترین آنها را در زیر معرفی‌ می‌کنیم.

 • IPS Empress: یکی از قدیمی‌ترین برندهای تولیدکننده کامپوزیت ای پی اس که کامپوزیت‌هایی با شفافیت طبیعی، رنگ‌پذیری خوب و مقاومت مناسب در برابر شکستگی تولید‌ می‌کند.
 • IPS e.max: کامپوزیت‌های سرامیکی این برند را با دوام بالا و ماندگاری مطلوب آنها‌ می‌شناسند.
 • IPS Classic: یکی از برترین تولیدکنندگان كامپوزيت ips لیرینگ که محصولات آن در انواع رنگ‌ها و سایه‌ها طراحی شده است.
 • IPS Style: کامپوزیت‌های این برند شفافیت بالایی دارند و برای ترمیم دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند استفاده‌ می‌شوند.

کامپوزیت‌های ips را‌ می‌توان با برندهای مشهوری همچون توکویاما، سارمکو و… نیز مقایسه کرد. تفاوت کامپوزیت توکویاما و ای پی اس در روش کار و نتیجه نهایی است. کامپوزیت‌های IPS با داشتن ذرات سرامیکی، ظاهر براق‌تری به دندان‌ می‌دهند.

تفاوت کامپوزیت سارمکو با ای پی اس نیز در مواد تشکیل‌دهنده آنهاست. کامپوزیت‌های سوئیسی سارمکو با مونومرهای رزین ساخته‌ می‌شوند که ممکن است ظاهر مصنوعی داشته باشد؛ درحالی‌که کامپوزیت سرامیکی ips، طبیعی‌ترین نتیجه را در پی دارد.

روشن ترین رنگ کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت دندان ips مناسب چه کسانی است؟

افرادی که دندان‌های کوتاه و بلند یا نامتقارن دارند یا افرادی که دندان‌های آنها دچار شکستگی جزئی و لپ‌پریدگی شده،‌ می‌توانند از کامپوزیت‌های ips استفاده کنند. علاوه بر این برای سفید کردن دندان‌ها و پر کردن دندان نیز‌ می‌توانید از این کامپوزیت بهره ببرید.

مراحل و نحوه انجام کامپوزیت ای پی اس

برای انجام کامپوزیت ای پی اس، لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

مشاوره و ویزیت اولیه

در این مرحله دندانپزشک وضعیت دندان‌های شما را بررسی کرده و نوع کامپوزیت مناسب را تعیین می‌کند. همچنین در رابطه با هزینه و مدت زمان درمان با شما مشورت می‌کند.

آماده کردن و تمیز کردن دندان‌ها

در این مرحله دندان‌های شما را با یک محلول خاص شستشو می‌دهند تا سطح آنها عاری از هرگونه مواد باشد. این کار باعث می‌شود که کامپوزیت بهتر به دندان بچسبد. ممکن است برخی از افراد نیاز به تراش جزئی سطح دندان نیز داشته باشند.

انتخاب رنگ کامپوزیت

دندانپزشک با در نظر گرفتن مواردی مثل رنگ چشم، رنگ پوست، رنگ دندان‌ها و …، رنگ مناسب را انتخاب‌ می‌کند. این کار باعث می‌شود که دندان‌های کامپوزیت شده طبیعی و زیبا به نظر برسند.

قرار دادن چسب باندینگ

در این مرحله مواد باندینگ یا یک چسب مخصوص روی دندان‌ها قرار‌ می‌گیرد که کامپوزیت‌های ips را محکم روی سطح دندان نگه‌ می‌دارد.

نصب کامپوزیت روی دندان

برای نصب کامپوزیت‌های ای پی اس، روش‌ها و متدهای مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها كامپوزيت ips شیشه ای است؛ در این روش کامپوزیت با لبه‌های کاملا شفاف و شیشه‌ای و به صورت لایه لایه (تکنیک لیرینگ) روی دندان اضافه‌ می‌شود که در انتها نتیجه، کاملا طبیعی و جذاب خواهد بود.

بررسی وضعیت بایت

در آخر دندانپزشک با استفاده از یک کاغذ خاص، تطابق بایت شما را بررسی کرده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را در شکل و ابعاد کامپوزیت اعمال می‌کند. همچنین سطح کامپوزیت را صاف و براق می‌کند تا شبیه به بافت دندان باشد.

قیمت هر واحد کامپوزیت ای پی اس

دوام و طول عمر کامپوزیت ای پی اس

به طور کلی ماندگاری کامپوزیت ای پی اس به دلیل وجود ذرات سرامیکی در آن نسبت به کامپوزیت ونیر بیشتر است. اما اینکه عمر کامپوزیت دندان ips چقدر باشد، بستگی به مراقبت‌های شما، برند کامپوزیت و تخصص دندانپزشک دارد.

اگر مراقبت‌های بعد از کامپوزیت را به درستی دنبال کنید و در یک کلینیک معتبر و مجهز، از بهترین برند کامپوزیت استفاده کرده باشید، طول عمر کامپوزیت ips‌ می‌تواند بیشتر از 7 یا حتی 10 سال باشد. در حالی که کامپوزیت‌های معمولی بین 5 تا 7 سال ماندگاری دارند.

دندان‌های براق و زیبا با کامپوزیت دندان IPS

کامپوزیت ips یک نوع کامپوزیت آماده برای ترمیم و زیبایی دندان‌هاست که به جای مواد پلیمری و رزین، از ذرات سرامیکی در آن استفاده شده و همین موضوع مقاومت، طول عمر، شفافیت و زیبایی این کامپوزیت را دو چندان کرده است. در این بخش با بهترین برندها و کشورهای سازنده کامپوزیت ای پی اس آشنا شدیم و مزایا و معایب این کامپوزیت را شناختیم.

اگر به دنبال یک مرکز دندانپزشکی معتبر برای کامپوزیت دندان‌های خود هستید، ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا، مجهزترین مرکز دندانپزشکی در تهران را با بهترین متخصصان فراهم کردیم. برای مشاوره و دریافت نوبت با ما تماس بگیرید و لبخندی زیبا را به خود هدیه دهید.

سوالات متداول درباره کامپوزیت آی پی اس

کامپوزیت ای پی اس دندان چیست؟

کامپوزیت ips یک نوع کامپوزیت از پیش ساخته شده است که از مواد سرامیکی تشکیل شده و ظاهر براق‌تر و طبیعی‌تر دارد.

تفاوت کامپوزیت ونیر با ای پی اس چیست؟

کامپوزیت ips برخلاف ونیر که از رزین و مواد پلیمری ساخته‌ می‌شود، از ذرات سرامیکی ساخته شده که این موضوع زیبایی و مقاومت ips را دو چندان کرده است.

مزیت کامپوزیت ips چیست؟

کامپوزیت ای پی اس مقاومت بالایی در برابر فشار و تغییر رنگ دارد و‌ می‌توان از آن برای دندان‌های جلو و عقب استفاده کرد.

بهترین برند کامپوزیت ips برای کدام کشور است؟

کامپوزیت‌های آلمانی کیفیت و دوام بالایی دارند و جزو بهترین کامپوزیت‌های ips محسوب‌ می‌شوند.

کامپوزیت ای پی اس ساخت کدام کشور است؟

کشورهای مختلفی کامپوزیت ips را تولید‌ می‌کنند که مهم‌ترین آنها آلمان، آمریکا، لیختن‌اشتاین و… هستند.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی