بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک فرآیند سفید کردن دندان است که توسط دندانپزشکان متخصص برای بهبود ظاهر دندان های شما انجام می شود. عوامل زیادی از جمله رژیم غذایی و سبک زندگی می توانند باعث تغییر رنگ دندان در طول زندگی شوند. بلیچینگ یک روش موثر می‌باشد که می تواند لبخند شما را زیبا تر کند و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

بیشتر بیماران نیاز به بلیچینگ دندان دارند. ویزیت برای بلیچینگ شامل یک درمان 45 تا 60 دقیقه ای است که دندان های بیمار را به طور متوسط ​​5 الی 8 تن سفید تر می‌کند. با روش بلیچینگ تغییر رنگ کامل انجام نمی شود ، اما سایه دندان را می توان روشن تر کرد. دلایل مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. اگرچه این دلایل برای هر فرد متفاوت است ، اما رنگ دندان ها قابل تغییر است.

بعضی از افراد دندان های سفیدی دارند ولی با افزایش سن ، رنگ دندان ها تغییر می کند. غذاها و نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه ، توت و سیگار می توانند باعث لکه دار شدن سطح دندان شوند. علاوه بر این ، اثر آنتی بیوتیک های استفاده شده توسط برخی از افراد ، ممکن است ترک های کوچکی در دندان آنها ایجاد شود که باعث تغییر رنگ می شود.

 

سفید کننده دندان شامل چه مواردی است؟

روش بلیچینگ دندان ها

 

متداول ترین روش سفید کردن دندان ، بلیچینگ دندان حرفه ای است. پزشک شما تصمیم می گیرد که کدام روش درمان مناسب است و تمام عوامل دیگر که ممکن است درروند درمان مشکل ایجاد کند کنترل می شود.

دندانپزشک برای محافظت از لثه های شما در حین بلیچینگ ، یک محافظ یا ژل به لثه های شما می زند. سپس دندانپزشک ماده سفید کننده را روی دندان ها می زند.

ماده مورد استفاده معمولاً پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن است. با تجزیه ماده ، اکسیژن به مینای دندان وارد می شود و رنگ دندان روشن تر می شود.

 

بلیچینگ دندان ها به روش لیزر

 

سفید کردن دندان با لیزر در یک محیط بالینی و با جدیدترین فناوری ها انجام می شود. با این فرآیند که حدود 30 دقیقه طول می کشد ، رنگ دندان چند تن سفید تر می شود. با توجه به درخواست فرد و نیاز دندان دو یا چند جلسه سفید کردن دندان با لیزر انجام می شود. علاوه بر بلیچینگ که توسط دندانپزشکان به صورت تسریع شده انجام می شود ، سیستم های سفید کننده خانگی نیز وجود دارد که بیماران ما می توانند در محیط خانه خود استفاده کنند. با این وجود مهم است که قبل از استفاده از این سیستم های بلیچینگ با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

سفید کردن دندان در خانه

 

در این روش استفاده از ماده سفید کننده در قالب های تهیه شده در دهان فرد است. غلظت این مواد از محصولات سفید کننده در مطب کمتر است. برای سفید کردن موثر ، توصیه می شود ابتدا بعد از سفید کردن در کلینیک ، از سفید کردن در خانه استفاده کنید.

 

طول فرایند بلیچینگ دندان ها در خانه

 

به طور کلی ، کل درمان در عرض 3-4 هفته انجام می شود. ابتدا باید دو یا سه بار به دندانپزشک مراجعه کنید. پزشک با استفاده از قالب دندان بلیچینگ را ایجاد می کند. پس از شروع درمان تیم دندانپزشکی ، روند درمان شما در خانه ادامه خواهد یافت. درمان با اعمال منظم به مدت 2-4 هفته ، هر بار 30 دقیقه تا 1 ساعت انجام می شود.

 

عوارض جانبی بلیچینگ دندان ها

 

حساسیت دندان

 دندان های شما ممکن است بعد از سفید شدن حساس باشند. ممکن است این حساسیت را در مرحله اول یا دوم درمان تجربه کنید. پزشک ممکن است حساسیتی را که در محصولات حاوی فلوراید سدیم و ژل نیترات پتاسیم ایجاد می شود را با تجویز دارو درمان کند.

تحریک لثه

در طی درمان ، تحریک لثه نیز ممکن است تجربه شود. تحریک لثه ممکن است به دلیل تماس با محصول سفید کننده روی لثه شما ایجاد شود. این عارضه جانبی پس از درمان کاملاً از بین می رود.

نباید فراموش کرد که دندان های شما نمی توانند به طور دائمی سفید شوند. برای تغییر رنگ داخلی و خارجی باید از درمان منظم بلیچینگ استفاده شود.