Logo

نگاهی به مهم ترین روش های مراقبت از دندان مصنوعی

مراقبت از دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی که از آن ها به عنوان پروتز مصنوعی نیز یاد می شود، نقش دندان های از دست رفته را ایفا می کنند. برخی از پروتزهای مصنوعی ثابت می باشند و برخی متحرک بوده و به راحتی از دهان خارج می شوند. نکته حائز اهمیت این است که مراقبت از دندان های مصنوعی ثابت و متحرک بسیار ضرورت دارد؛ چرا که عمر پروتزها را افزایش داده و به سلامت دهان کمک می کند. به خاطر داشته باشید که آگاهی از روش های مراقبت از دندان مصنوعی به اندازه دندان های طبیعی اهمیت دارد. در حقیقت عدم توجه به سلامت دندان های مصنوعی و تمیز نکردن آن ها، موجب پوسیدگی لثه ها، عفونت دهان و در نتیجه ایجاد بوی بد در دهان خواهد شد.

از آن جایی که سلامت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی در زندگی انسان ها دارد، لذا تمیز نگه داشتن آن ها بسیار ضرورت می یابد. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم به بررسی روش های مراقبت از دندان مصنوعی بپردازیم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مهم ترین کار بعد از گذاشتن دندان مصنوعی چیست؟

اغلب افرادی که اقدام به گذاشتن پروتزهای مصنوعی می نمایند، تصور می کنند که دندان های مصنوعی از مواد شیمیایی ساخته شده و نیازی به هیچ گونه مراقبتی ندارند. در حالی که چنین تصوری صحت نداشته و کاملا اشتباه است. خوب است بدانید که مراقبت نکردن از دندان های مصنوعی علاوه بر این که به دندان ها آسیب می رساند، موجب پوسیدگی لثه و عفونت دهان خواهد شد. در حقیقت از آن جایی که وجود دندان های مصنوعی چرخش بزاق در دهان را کاهش می دهد، احتمال ایجاد عفونت افزایش می یابد. به همین خاطر مراقبت از دندان مصنوعی بیش از پیش اهمیت خواهد داشت.

شایان ذکر است آن دسته از بیمارانی که از پروتز مصنوعی استفاده می کنند، می بایست حداقل یک بار در سال نزد دندانپزشک رفته تا دندان های آن ها تحت کنترل و بررسی قرار بگیرد؛ زیرا گذشت زمان موجب تغییر بافت دندان شده و به کاهش سازگاری میان لثه ها و پروتز منجر می شود. در چنین شرایطی احتمال ایجاد برجستگی های جدیدی در دهان وجود دارد. هم چنین در صورتی که عفونتی متوجه لثه های شما شده باشد، در مراحل ابتدایی قابل تشخیص و درمان می باشد. به همین خاطر انجام معاینات سالانه و منظم از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهم ترین کار بعد از گذاشتن دندان مصنوعی

انجام ایمپلنت دندان در دندانپزشکی مینوسا

اصلی ترین دلایل نگهداری دندان مصنوعی در آب چیست؟

بهتر است هنگامی که از پروتز خود استفاده نمی کنید، آن ها را در آب ولرم یا محلول نگهداری کنید، چرا که رطوبت نداشتن دندان ها با خم شدن و از دست رفتن شکل آن ها همراه است. از سوی دیگر چنانچه دندان مصنوعی شما حاوی قطعات فلزی می باشد، بهتر است تحت نظر دندانپزشک خود با بهترین روش های مراقبت از دندان مصنوعی آشنا شوید. بسیار مهم است که به هیچ عنوان با دندان مصنوعی خود نخوابید؛ چرا که احتمال ایجاد هرگونه تحریک فیزیکی وجود دارد. هم چنین صبح ها پیش از آن که پروتز مصنوعی خود را در دهان قرار دهید، بهتر است آن را بشویید.

خوب است بدانید که اهمیت نگهداری دندان مصنوعی در آب، به خاطر جلوگیری از خشک شدن آن می باشد. دندان های مصنوعی به گونه ای طراحی شده اند که از مقاومت بالایی در برابر پارگی، تفاوت دما و سایش برخوردار می باشند. بنابراین برای این که به خوبی قادر به انجام وظایف دندان های طبیعی باشند، در برابر شکستن و ترک خوردن مقاومت زیادی دارند. به همین خاطر در صورت خشک شدن بسیار آسیب پذیر خواهند بود. بر همین اساس یکی از مهم ترین نکته ها در روش های مراقبت از دندان مصنوعی، جلوگیری از خشک شدن دندان ها می باشد. زمانی که استفاده ای از دندان مصنوعی ندارید، آن ها را در آب ولرم نگهداری کنید. هنگامی که از خشک نشدن دندان های مصنوعی مطمئن شدید، دیگر نگران خم شدن، ترک خوردگی و شکستن آن ها نباشید.

دلایل نگه داشتن دندان مصنوعی در آب

انجام ایمپلنت دندان در دندانپزشکی مینوسا

آشنایی با بهترین راهکارهای تمیز کردن دندان مصنوعی

یکی از روش های مراقبت از دندان مصنوعی به مسئله تمیز کردن دندان ها و برطرف نمودن لکه های آن ها مربوط می شود. توصیه می کنیم دستورالعمل های زیر را به منظور تمیز کردن دندان های خود به کار ببندید:

 • حداقل روزی یک بار دندان مصنوعی خود را به آرامی تمیز کنید. به منظور تمیز کردن دندان مصنوعی خود می توانید از مسواکی نرم، آب ولرم و یا قرص های پاک کننده دندان مصنوعی استفاده کنید. توجه داشته باشید که مقدار آب داخل لیوان باید قادر به پوشاندن پروتز باشد.
 • از مسواکی نرم برای تمیز کردن دندان مصنوعی خود استفاده کنید. معمولا خمیر دندان ها از مواد ساینده ای تشکیل شده اند که موجب ایجاد خراش بر روی دندان ها می شوند. شستن دندان مصنوعی بعد از مسواک زدن ضروری است.
 • هنگام تمیز کردن دندان مصنوعی مراقب باشید تا به قطعات پلاستیکی آن آسیبی وارد نشود.
 • می توانید به منظور تمیز کردن دندان مصنوعی خود از قرص های حاوی پراکسید قلیایی استفاده کنید. این قرص ها قادر به حذف پلاک های چسبیده به پروتز مصنوعی بوده و می توانند باقی مانده غذاها را از بین ببرند.
 • بهتر است به منظور شستن پروتز خود از آب ولرم استفاده کنید تا مواد غذایی باقی مانده بین آن ها به راحتی خارج شوند. به هیچ عنوان از آب داغ یا جوش برای شستن پروتز مصنوعی استفاده نکنید؛ چرا که موجب تغییر شکل آن شده و باعث می شود به خوبی در دهان شما قرار نگیرد.
تمیز کردن دندان های مصنوعی

مهم ترین روش های مراقبت از دندان مصنوعی کدام است؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، مراقبت از دندان مصنوعی اهمیت بسیار زیادی دارد که به حفظ سلامت دهان کمک می کند. بنابراین لازم است با پروتز مصنوعی با احتیاط رفتار کنید. به منظور جلوگیری از افتادن دندان ها، هنگام برداشتن و دست زدن به آن ها بر روی حوله ای تا شده قرار بگیرید. در ادامه به نکات جالبی پیرامون روش های مراقبت از دندان مصنوعی اشاره خواهیم کرد. شما می توانید به منظور مراقبت از دندان های خود، از روش های زیر کمک بگیرید:

 • معاینات منظم دندانپزشکی خود را فراموش نکنید. می توانید با دندانپزشک خود مشورت نمایید و در خصوص بهترین زمان معاینه دندان مصنوعی با او صحبت کنید. بهتر است یک متخصص دندان های شما را تحت معاینه و بررسی قرار دهد تا از سلامت دندان ها اطمینان حاصل کند.
 • به هیچ عنوان از اشیای تیز برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید. استفاده از خلال دندان با سر خوردن بر روی دندان ها موجب آسیب به بافت دهان خواهد شد.
 • هنگام تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده از خمیر دندان های سفید کننده و مسواک های خشن را کنار بگذارید؛ این کار به دندان های شما آسیب می رساند.
 • در زمان غذا خوردن از پیچ و تاب دادن به دندان های خود اجتناب کنید.
 • در زمان تمیز کردن دندان مصنوعی بسیار مراقب باشید تا بندهای آن خم نشود و آسیبی متوجه بافت آن نگردد.
 • مصرف دخانیات را کنار بگذارید. مصرف نیکوتین موجب زرد شدن پروتز مصنوعی شده و به ضعیف شدن بافت آن منجر می گردد. تا حد امکان مصرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار را کاهش دهید.
 • برای تمیز کردن دندان مصنوعی خود به هیچ عنوان از روش جوشاندن استفاده نکنید.
روش های مراقبت از دندان مصنوعی

سخن پایانی

همان طور که اشاره کردیم، دندان های مصنوعی همانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. بی توجهی و مراقبت نکردن از دندان ها به بافت لثه و پروتز آسیب می رساند. بهتر است حداقل روزی یک بار نسبت به شستشوی پروتزهای خود با استفاده از مسواکی نرم اقدام کنید. استفاده از خمیر دندان های سفید کننده به پروتز دندان آسیب می رساند. از سوی دیگر مهم است که دندان مصنوعی خود را در آب ولرم نگهداری کنید تا از خشک شدن آن ها جلوگیری شود.

در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به بیماران عزیز هستیم!

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

1 دیدگاه دربارهٔ «نگاهی به مهم ترین روش های مراقبت از دندان مصنوعی»

 1. وقتی چنین توانایی ها ،تبلیغها ،امکانات و….را بینم امیدوار می شوم و خوشحال.میگم شاید این یکی به وعده‌هاش عمل کنه.از بس وعده های دروغین دیدم و شنیدم.💙💙💙💙

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی