Logo

4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.

بیماری نادر دندان که والدین باید بدانند

همان‌طور که کودک شما رشد می‌کند، ممکن است برخی از مشکلات ایجاد شود که نیاز به درمان حرفه‌ای دارد، از جمله مشکلات دندان. این مشکلات بیماری نادر دندانپزشکی هستند، اما می‌توانند توسط دندانپزشک درمان شوند. در ادامه بخوانید تا بدانید این بیماری‌های نادر دندانی چیست و چگونه درمان می‌شوند.

4 بیماری نادر دندان

آنودنتیا یا هیپودنشیا یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.

آنودنتیا یک بیماری نادر دندانپزشکی و ژنتیکی دندانی است که در آن برخی یا همه دندان‌ها هرگز تشکیل نمی‌شوند. اگرچه می‌تواند روی دندان‌های شیری تأثیر بگذارد، اما در دندان‌های دائمی شایع‌تر است.

اگر بیمار دچار آنودنتی کامل شود، هیچ یک از دندان‌های بالغ او تشکیل نمی‌شود. با این حال، دندانپزشکان بیشتر مواردی از آنودنتی نسبی را مشاهده می‌کنند که در آن یک یا چند دندان از دست رفته اما تعدادی دندان تشکیل شده است. اگر شش یا بیشتر دندان از دست رفته باشد، به آن الیگودنشیا می‌گویند. هیپودنشیا به این معنی است که یک تا پنج دندان در حال رشد نیستند.

آنودنتیا، الیگودنشیا و هیپودنشیا یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند و آنها اختلالات ژنتیکی هستند، بنابراین نمی‌توان آنها را درمان کرد. دندانپزشک کودک شما ممکن است ایمپلنت یا دندان مصنوعی را توصیه کند. شروع زود هنگام درمان برای سلامت دهان و دندان، توانایی غذا خوردن، صحبت کردن و تنفس و ساختار فک و صورت کودک بسیار مهم است.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا در تهران ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به درمان مشکلات دهان و دندان می‌باشد.

رشد پشت دندان یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.

طبق یک مقاله در گزارش دندانپزشکی، این مورد به رشد مخروطی مانندی اشاره دارد که در پشت یکی از دندان‌ها ایجاد می‌شود. سنبله‌های تالون می‌توانند باعث مشکلات سلامت دهان و دندان مانند:

  1. مال اکلوژن یا نیش بد
  2. شلوغی در دهان که رشد دندان‌های دیگر را با مشکل مواجه می‌کند.
  3. تحریک لثه، گونه‌ها و زبان
  4. تجمع پلاک در حفره بین سل و دندان میزبان

خود کلاه یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند. و این عارضه ممکن است حاوی عصاره دندان باشد یا نباشد، بنابراین دندانپزشکان باید با احتیاط آنها را درمان کنند. متداول‌ترین درمان، له کردن انتهای آن است، اما اگر حاوی پالپ باشد، دندانپزشک کودک شما نیز ممکن است درمان ریشه را توصیه کند. برجستگی طالون در بزرگسالان نیز می‌تواند ایجاد شود، بنابراین این وضعیتی است که می‌توانید خودتان آن را تماشا کنید.

دندان‌های اضافی یا هایپردنشیا یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.

هایپردونشیا به معنای داشتن بیش از حد دندان است. طبق مجله اروپایی دندانپزشکی، دندان‌های اضافی به احتمال زیاد در دندان‌های بالایی قرار دارند. در بیشتر موارد یک دندان اضافی وجود دارد. اغلب، دندان‌های اضافی واقعاً رویش نمی‌کنند، بلکه در لثه رشد می‌کنند، که می‌تواند ظاهر دندان‌های دیگر را به تأخیر بیندازد و باعث ازدحام بیش از حد و رویش کج شود. دندانپزشک شما معمولاً کشیدن این دندان‌ها را توصیه می‌کند، اما ارتودنسی نیز ممکن است یک گزینه سازگار باشد.

بیشتر این بیماری‌های دهان قابل درمان هستند و دندانپزشکان کودک شما به خوبی آموزش‌ دیده‌اند تا از سلامت دهان و دندان کودک شما مراقبت کنند. در حالی که این شرایط غیرقابل پیش بینی هستند، می‌توان آنها را به سرعت درمان کرد تا اطمینان حاصل شود که کودک شما شاد و سالم است. مثل همیشه، مطمئن شوید که کودکتان دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک می‌زند تا از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی قابل پیشگیری جلوگیری کند. در این مقاله به 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند میپردازیم.

دندان‌های دوقلو یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.

جمیناسیون دندانی عبارت است از رشد دو دندان از یک جوانه که منجر به ایجاد یک دندان بسیار بزرگ یا تغییر شکل با دو محفظه پالپ دندانی اما تنها یک ریشه می‌شود. این امر می‌تواند باعث ناهماهنگی نیش، پوسیدگی دندان در ناحیه‌ای که دو حفره به هم می‌رسند، یا ازدحام بیش از حد در دهان ایجاد کند.

اگر دندان خیلی بزرگ نباشد، اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند آن را به حال خود رها کنید تا ببینند آیا دندان خود به خود می‌افتد یا خیر. با این حال، اگر مشکلی برای دندان‌های مجاور ایجاد کند، دندانپزشک کودک شما ممکن است کشیدن دندان را به عنوان بهترین اقدام توصیه کند.

آنودنتیا یا هیپودنشیا یکی از 4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.

همان طور که در بالا اشاره کرده‌ایم آنودنتیا یک اختلال نادر و ژنتیکی دندان است که در آن برخی یا همه دندان ها هرگز تشکیل نمی شوند. اگرچه ممکن است دندان های شیری را درگیر کند، اما در دندان های دائمی شایع تر است. اگر بیمار دچار آنودنتی کامل شود، هیچ یک از دندان های بالغ او تشکیل نمی شود.

جدی ترین و نادرترین بیماری دندان چیست؟

سرطان دهان مرگبارترین و نادرتریم مشکل دندانی است که می توان با آن مواجه شد. مطالعه ای که توسط بنیاد سرطان دهان انجام شده است، تعداد شدید سرطان دهان را نشان می دهد. سرطان دهان یکی از سرطان های سر و گردن در نظر گرفته می شود. از کل موارد سرطان سر و گردن 85 درصد آن سرطان دهان است.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «4 بیماری نادر دندانپزشکی که والدین باید بدانند.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی