ایمپلنت و زیبایی دندانها با شرایط اقساط

آیا با ارتودنسی میشود ورزش کرد؟

ارتودنسی برای ورزشکاران

یکی از دغدغه های بسیاری از افرادی که قصد انجام درمان ارتودنسی را دارند، ارتباط ورزش و ارتودنسی است. به عنوان یک ورزشکار، ممکن است قبلاً حوادث مرتبط با ورزشی که انجام می دهید را تجربه کرده باشید. برخی افراد فکر می کنند که پس از نصب براکت های ارتودنسی روی دندان های خود، دیگر نمی توانند ورزش های مورد علاقه خود را ادامه دهند. اما اگر این افراد در حین ورزش و ارتودنسی از دندان های خود مراقبت کنند مشکلی پیش نمی آید.

اگرچه استفاده از بریس های ارتودنسی مانع از ورزش نمی شود، اما باید مراقب باشید که به وسایل ارتودنسی، دندان ها و دهان خود آسیب نرسانید. اگر ورزش های شدید یا رزمی انجام می دهید، این مراقبت باید دوچندان شود. این اتفاقات جان انسان ها را به خطر نمی اندازد، اما این بدان معنا نیست که دردناک نیستند! علاوه بر این، آنها می توانند آسیب های جدی ایجاد کنند که تعمیر آنها می تواند گران تمام شود. در هنگام تصادف، براکت ها می توانند باعث بریدگی در داخل دهان شوند و سیم های قوسی و براکت ها می توانند خم شوند یا بشکنند.

خبر خوب این است که یک راه فوق‌العاده ساده، راحت و فوق‌العاده موثر برای محافظت از بریس‌ها و لبخند شما در حین شرکت در ورزش وجود دارد.

چطور از ارتودنسی هنگام ورزش محافظت کنیم؟

بهترین و تنها راه مراقبت از دندان، دهان و بریس در حین ورزش استفاده از محافظ دهان است. متخصصین ارتودنسی اکیداً توصیه می کنند که بیمارانی که از بریس استفاده می کنند و ورزش می کنند از محافظ دهان ارتودنسی یا حتی یک محافظ ساده دهان استفاده کنند تا از آسیب به دندان ها و دهان خود جلوگیری شود.

محافظ دندان ارتودنسی به قرار دادن لایه ای بین دستگاه و لب های شما کمک می کند و از تماس بافت نرم آنها با دندان ها و بریس ها جلوگیری می کند. این ابزار حتی از گیر افتادن لب های شما در بریس ها جلوگیری می کند که می تواند فوق العاده دردناک باشد! اگرچه محافظ‌های ارتودنسی ممکن است کمی بزرگ‌تر از محافظ‌های دهان معمولی باشند، اما سیلیکون آن‌ها باعث می‌شود به راحتی روی بریس‌ها قرار بگیرند. محافظ های دهان مقرون به صرفه، استفاده آسان و گزینه ای فوق العاده موثر برای محافظت از بریس ها و لبخند شما هستند.

برخی از برندهای محافظ دهان ارتودنسی وجود دارد که می توان آنها را بر اساس حرکت دندان ها در طول درمان تنظیم کرد. از آنجا که آنها با بایت فعلی شما سازگار می شوند و می توانند چندین بار با حرکت دندان های شما به موقعیت مورد نظر تغییر شکل دهند، گزینه های عالی برای ورزشکارانی هستند که تحت درمان هستند.

برخی از محافظ‌های دندانی به صورت آماده ارائه می‌شوند و برخی دیگر از آنها نیاز به قالب گیری دندان دارند. محافظ‌های دندان آماده در سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها قابل دسترس هستند. آنها ارزان قیمت بوده و نیازی به قالب گیری دندان‌ها ندارند. اما این محصولات می‌توانند برای برخی از افراد حجیم و ناراحت کننده باشند. برخی دیگر از محافظ‌های دندان شامل موم‌هایی هستند که با گرما نرم می‌شوند. این مواد پس از نرم شدن (معمولاً در آب) می‌توانند با اعمال فشار مناسب، بر روی دندان‌ها اعمال شوند. این محافظ‌ها نمونه‌هایی بسیار ارزان‌قیمت از محافظ‌های دندانی هستند.

علاوه بر این، دندانپزشک شما می‌تواند یک محافظ حرفه‌ای مخصوص برای دندان‌های شما بسازد. این نوع از محافظ‌های دندانی بسیار راحت بوده و معمولاً بهترین محافظت را دارند. با این حال این محافظ‌های دندانی از هزینه بالاتری برخوردارند. ارتودنتیست ها استفاده از آنها را حتی برای شرکت در ورزش های سبک یا کم ضربه توصیه می کنند. این ابزار فقط فشار کمی به بریس های شما وارد می کند یا دهان شما را کمی تحریک می کند یا باعث بریدگی ها و خراش های کوچک روی لثه ها و داخل گونه شما می شود.

مراقبت های لازم در ورزش و ارتودنسی دندان

محافظت از بریس های ارتودنسی: در برخی از ورزش ها به ویژه ورزش های رزمی مانند تکواندو، بوکس و کاراته احتمال آسیب به دهان وجود دارد که ممکن است باعث آسیب یا شکستن دستگاه ارتودنسی شود. این شکستگی می تواند به بافت های دهان آسیب برساند و لازم است دستگاه جدیدی بر روی دندان ها نصب شود که در این صورت باید دوباره هزینه درمان را پرداخت کنید. به همین دلیل استفاده از محافظ دهان در حین ورزش و ارتودنسی ضروری است.

محافظ دهان برای جلوگیری از آسیب به بریس: محافظ دهان صفحه بسیار کوچکی است که از سیلیکون ساخته شده است. هنگامی که روی دهان قرار می گیرد از آسیب به براکت ها و دندان های ارتودنسی در هنگام وارد شدن هر نوع ضربه به دهان جلوگیری می کند. این پلاک ها انواع مختلفی دارند که می توانید در مورد تهیه آنها با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. زیرا استفاده از برخی محافظ های دهان که در بازار به فروش می رسد.

ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و آزار شود. اما استفاده از این محافظ ها در هنگام ورزش و ارتودنسی ضروری است. بنابراین برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید و بتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید باید از مواد مرغوب و مورد تایید دندانپزشک استفاده کنید.

نوشیدنی و مکمل‌های ورزشی و تاثیر آن بریس ها و سلامت دهان و دندان

زمانی که به یک ورزشکار فکر می‌کنید، احتمالاً تصویری از فردی که در سلامت عالی قرار دارد در ذهن شما شکل می‌گیرد. این تصور در بیشتر موارد صادق است. اما متاسفانه ورزشکاران در معرض خطر بیشتری برای بروز مشکلات دهان و دندان نسبت به همسالان بی تحرک خود قرار دارند.

به همین دلیل لازم است که ورزشکاران در مورد نوع و رژیم تمرینات خود با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی صحبت کنند. بنابراین دندانپزشک می‌تواند آنها را در مورد اقداماتی که موجب حفاظت هرچه بیشتر از دهان و دندان‌هایشان می‌شود، راهنمایی کنند.

آیا نوشیدنی‌ها و مکمل‌های ورزشی می‌توانند اثرات بدی بر روی دندان‌ها داشته باشند؟ پاسخ به این سوال مثبت است. اسید و قند موجود در نوشیدنی‌ها و ژل‌های ورزشی می‌توانند موجب تخریب مینای دندان که از دندانهای شما محافظت می‌کنند شوند. از طرف دیگر، این مواد باعث تسریع در سرعت پوسیدگی دندان می‌شوند. زمانی که مینای دندان دچار فرسایش شده و تحلیل می‌رود، نمی تواند به صورت مجدد ترمیم شود. این خطری دائمی برای دندان‌های شما به شمار می‌رود.

ورزشکاران معمولاً از نوشیدنی، ژل و مکمل‌های غذایی سرشار از اسید و قند استفاده می‌کنند. به همین دلیل آنها مستعد فرسایش مینا، پوسیدگی دندان و التهاب لثه هستند. التهاب لثه می‌تواند یک نشانه‌ی هشدار دهنده اولیه برای بیماری جدی لثه باشد. بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که ۴۹ درصد از ورزشکاران استقامتی پوسیدگی فعال دندان دارند. همچنین بیش از نیمی از آنها مبتلا به تحریک لثه و نشانگرهای اولیه بیماری هستند.

این در حالی است که ورزشکاران در مورد اقدامات بهداشتی و سلامتی دهان و دندان خود بهتر از سایر افراد عمل می‌کنند. در واقع گزارش‌ها نشان می‌دهند که ۴۹ درصد آنها دندان‌های خود را حداقل 2 بار در روز مسواک می‌زنند. همچنین ۴۴ درصد آنها به طور مرتب پس از مسواک، نخ دندان می‌زنند.

تخمین زده می‌شود که خطر آسیب دندانی در ورزشکارانی که به طور مرتب از محصولات ورزشی قندی استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که به ندرت یا هرگز از آنها استفاده نمی‌کنند، دو برابر است. همچنین متاسفانه ورزشکارانی که تحت معالجه ارتودنسی قرار می‌گیرند، در مقال خطر بالاتری قرار دارند. قرار گرفتن بریس‌ها بر روی دندان باعث می‌شود که تمیز کردن سطح دندان به ویژه بخشی از آن که در اطراف براکت‌ها و سیم‌ها قرار دارد، دشوار شود. بنابراین وسایل ارتودنسی به احتمال زیاد قندها و اسیدهای موجود در نوشیدنی‌های ورزش را به دام می‌اندازند

اولین نشانه‌های اینکه نوشیدنی‌های ورزشی موجب تسریع پوسیدگی دندان در بیماران ارتودنسی می‌شود، پیدایش لکه های سفید در اطراف براکت‌ها است. این لکه‌های سفید قابل مشاهده، زمانی ظاهر می‌شوند که مینای دندان به دلیل جمع شدن پلاک شروع به انحلال می‌کند. در مورد بیمارانی که دارای ارتودنسی نامرئی هستند، خطر بسیار بیشتر است. زیرا تغییر رنگ دندان به دلیل جمع شدن پلاک در اطراف براکت‌ها، در سراسر دندان توزیع می‌شود.

بنابراین ورزشکاران باید حداقل به مدت ۶ ماه یک بار برای تمیز کردن و معاینه روتین به دندانپزشک مراجعه کنند. آنها باید توجه کنند که انجام ارتودنسی، جایگزینی برای معاینه مرتبط دندان نیست. زیرا متخصص ارتودنسی تنها بر روی کارهای مربوط به بریس هایی که قرار داده است، متمرکز می‌شود. بنابراین او نمی‌تواند حفره‌های دندان یا تمیز کردن آنها را بررسی کند.

کم آبی بدن

ورزشکاران می‌دانند که هیدراته بودن بدن یک مولفه اصلی برای دستیابی به بهترین عملکرد است. برخی از ورزشکاران به منظور حفاظت از سلامت دندان‌های خود، تصمیم به قطع نوشیدنی‌های ورزشی دارند. در چنین شرایطی، آنها باید از سلامتی دندان و همچنین عملکرد جسمی خود و هیدراته بودن بدنشان اطمینان حاصل کنند. زمانی که بدن شما کم آب شود، غدد شما مقدار ناکافی بزاق تولید می‌کند. تولید بزاق کافی برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است. بزاق پوششی محافظ برای مینای دندان ارائه می‌دهد و حاوی مواد معدنی و کلسیم است. این می‌تواند قبل از تحلیل مینای دندان، به ترمیم آن کمک کند. علاوه بر این، بزاق به از بین بردن ذرات غذایی و باکتری‌هایی که منجر به ایجاد حفره و عفونت‌های بافت نرم می‌شوند، کمک می‌کند.

ورزشکار

نکاتی برای سالم نگه داشتن بریس ها و سلامت دهان و دندان

نکاتی وجود دارند که می‌توانید با در نظر گرفتن آنها، به سالم نگه داشتن دهان و بدن خود کمک کنید. این شامل موارد زیر است:

 • با انتخاب آب در حین تمرین‌هایی که مدت یک ساعت یا کمتر به طول می‌انجامند، مقدار قند و اسید مصرف شده را به حداقل مقدار ممکن برسانید.
 • زمانی که به کربوهیدرات و الکترولیت نیاز دارید، نوشیدنی‌های ورزشی یا مکمل‌های غذایی را انتخاب کنید. اما آنها را با یکدیگر ترکیب نکنید.
 • هنگام مصرف نوشیدنی‌های ورزشی، میزان تماس مایع با دندان‌های خود را به حداقل برسانید.
 • نوشیدنی ورزشی را بهتر است با استفاده از نی مصرف کنید.
 • پس از مصرف نوشیدنی‌های ورزشی یا مکمل‌های ورزشی، دهان خود را با آب بشویید. در صورت امکان، پس از هر جرعه از آنها، آب میل کنید.
 • بعد از مصرف قند فراوان یا مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی، دندان‌های خود را مسواک بزنید. اما بهتر است این کار را حدود یک ساعت پس از خوردن انجام دهید تا سطح دندان‌ها دوباره سفت شوند.
 • غذاهای سرشار از کلسیم و فسفات مصرف کنید تا به ترمیم سطح دندان‌ها کمک کنند.
 • از شوینده‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. این محصولات می‌توانند به کاهش آسیب دندان کمک کنند.
 • دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید بالا مسواک بزنید.
 • حداقل ۳۰ دقیقه پس از استفاده از خمیر دندان با فلوراید بالا، دهان خود را نشویید.
 • مطمئن شوید که دندان‌های خود را به درستی مسواک می‌زنید.
 • استفاده از محافظ دهان هنگام ورزش ضروری است.
 • هنگام انجام برخی فعالیت های ورزشی بهتر است از محافظ صورت و کلاه ایمنی استفاده کنید.
 • توصیه می شود در حین ورزش احتیاط و ایمنی را در نظر بگیرید.
 • در مواقع اضطراری آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. به عنوان مثال، اگر براکت شما آسیب دیده است با حفظ آرامش و مراجعه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
 • بعد از ارتودنسی باید با دقت ورزش کنید و به اتفاقات اطراف خود توجه ویژه ای داشته باشید تا آسیب نبینید.

چه ورزش هایی در درمان ارتودنسی دندان ممنوع است؟

اگر ورزش‌های تماسی انجام می‌دهید، مستعد آسیب دیدگی هستید. ورزشکارانی که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهند، باید از محافظ‌های دندان استفاده کنند. این از آسیب دیدگی دندان‌ها، لب‌ها و لثه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، محافظ دهان صدمات وارده را جذب کرده و در صورت شدید بودن آنها، ضربه به فک و گردن را به حداقل می‌رساند.

انجام ورزش بعد از ارتودنسی منعی ندارد اما رعایت نکات و اقداماتی در برخی از ورزش ها ضروری است. اگر جزو افرادی هستید که ورزش های رزمی انجام می دهید باید در حین ورزش از گارد یا ریتینر تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده کنید تا دندان هایتان آسیب نبیند. اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید، در مورد تمرینات ورزشی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا در میرداماد ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به دهان(دندان و لثه) در 24 ساعت از شبانه روز می باشد.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «آیا با ارتودنسی میشود ورزش کرد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی