Logo

همه چیز درباره استفاده از خلال دندان

استفاده از خلال دندان

استفاده از خلال دندان برای از بین بردن بقایای مواد غذایی از دندان ها می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند. مسواک زدن و نخ دندان روشی صحیح برای تمیز کردن تکه های غذایی باقی مانده بین دندان ها است، که خلال دندان به عنوان یک پاک کننده بین دندانی پذیرفته نمی شود و بنابراین برای تمیز کردن دندان توصیه نمی شود.

استفاده از خلال روشی ایده‌آل برای از بین بردن چیزی نیست که بین دندان‌های شما گیر کرده است.  دندانپزشکی پیشگیرانه راه های مدرنی برای کمک به افراد برای داشتن دهان سالم دارد. معاینات منظم دندانپزشکی به تعیین نیاز به درمان قبل از تبدیل شدن به مشکل کمک می کند، خاطرنشان کرد: معاینات منظم دندانپزشکی هر 6 ماه یکبار و مداخلات لازم باید در مراحل اولیه انجام شود.

استفاده از نخ دندان

“باید بلافاصله پس از مصرف گوشت در طول جشن، باقیمانده های مواد غذایی بین دندان های خود را با نخ دندان تمیز کنید. اگر در آن لحظه نمی توانید نخ دندان بکشید، باید سعی کنید دندان های خود را با خلال دندان به گونه ای تمیز کنید.

بیشتر بخوانید : درمان بی بدانی از طریق ایمپلنت

گیر کردن غذا بین دندان ها و تمیز نکردن آن می تواند مشکلات زیادی از جمله پوسیدگی و التهاب لثه ایجاد کند، به خصوص اگر تکه های گوشتی که در عید قربان خورده شود، گیر کرده و بلافاصله تمیز نشود، می تواند به شکل دندان درد شما را آزار دهد. در نتیجه فشار روی لثه ایجاد می شود.

حتی اگر این قطعه سپس از آن ناحیه برداشته شود، بهبود ورم لثه با مراقبت خوب ممکن است 2 تا 3 روز طول بکشد. به همین دلیل زمانی که غذایی بین دندان ها گیر می کند باید بلافاصله با کمک نخ دندان تمیز شود. اما در صورتی که در حال حاضر نخ دندان وجود نداشته باشد، تمیز کردن آن باید با کمک خلال دندان بدون دست زدن به لثه انجام شود.

اگر دائماً در همان منطقه گیر کردن غذا وجود داشته باشد. برای چیدمان آن ناحیه حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است پوسیدگی دندان در آن ناحیه یا شکاف دندان به دلیل التهاب لثه وجود داشته باشد که ممکن است خودتان متوجه آن نشوید.

یک متخصص دندانپزشکی به این موضوع می پردازد که چرا هرگز نباید از خلال دندان برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید:

 • خلال دندان برای دندان مضر است
 • خلال دندان ممکن است لثه های شما را آلوده کند.
 • خلال دندان های چوبی سخت برای تمیز کردن دندان ها ایده آل نیستند زیرا می توانند باعث آسیب لثه شوند که می تواند منجر به عفونت شود.
 • استفاده خشن و مکرر از خلال دندان می تواند به کارهای دندانپزشکی موجود مانند پر کردن یا روکش آسیب برساند.
 • خلال دندان همچنین می تواند بشکند، خرد شود و در لثه های شما گیر کند.

در حالی که خلال دندان ها مفید و راحت هستند، ممکن است منطقی ترین یا ایمن ترین انتخاب در هنگام تلاش برای خارج کردن غذا از دندان شما نباشند. در اینجا چیزی است که باید در مورد خطرات استفاده از خلال دندان و همچنین روش های ایمن تر و مورد تایید دندانپزشک برای حذف مواد غذایی بدانید.

 

خطرات دندانی استفاده از خلال دندان

استفاده از خلال دندان بدون خطر نیست. خلال می تواند بشکند، باکتری را وارد لثه شما کند و به کار دندان آسیب برساند. در اینجا دلیلی وجود دارد که خلال دندان ممکن است برای سلامت دهان و دندان شما بهترین نباشد:

خلال دندان ممکن است بشکند و در لثه های شما گیر کند. اگر خلال دندان بد ساخته شده باشد یا اگر خیلی سخت از آن استفاده کنید ممکن است بشکند. خلال دندان شکسته  گیر کرده می تواند منجر به التهاب لثه شما شود، به خصوص اگر نتوان در اسرع وقت آن را خارج کرد.

اگر نمی‌توانید قطعه شکسته را بردارید، می‌توانید با ایجاد زخم بیشتر بافت‌ها و ایجاد التهاب بیشتر یا عفونت احتمالی که می‌تواند خطرناک و دردناک باشد، مشکلات بیشتری ایجاد کنید.

ممکن است بتوانید با نگاه کردن به آینه یا درخواست کمک از یک دوست، خلال دندان شکسته را با دقت بردارید. اما اگر قطعات شکسته به طور خاص گیر کرده باشند، ممکن است لازم باشد به دندانپزشک یا متخصص بهداشت مراجعه کنید تا آنها را به درستی و ایمن جدا کنید.

بیشتر بخوانید : زیبایی دندان‌ها با لمینت

خلال ممکن است باعث عفونت شود. انتهای نوک تیز خلال دندان سوراخ کردن لثه ها یا بریدن تصادفی دهان را آسان می کند. این می تواند یک زخم باز ایجاد کند که در برابر باکتری های عامل عفونت آسیب پذیر است.این باکتری ممکن است از هر جایی، از جمله سطح خود خلال دندان، بسته به اینکه به روشی تمیز نگهداری شده باشد، به دهان منتقل شده باشد.

خلال دندان می تواند به ترمیم و پر شدگی های  دندان آسیب برساند. خلال دندان ممکن است روکش  های دندان را نیز به خطر بیندازد. اگر مشکل یا شکافی در ترمیم دندان موجود وجود داشته باشد، می‌تواند با استفاده از خلال دندان به شدت تشدید شود، که می‌تواند منجر به شل شدن، شکستگی یا حتی از بین رفتن این ترمیم‌ها شود.

این به این دلیل است که اگر شکافی در ترمیم وجود داشته باشد که خلال دندان بتواند در آن جا شود، خلال دندان می‌تواند شکاف را افزایش دهد یا باعث افتادن ترمیم شود. مواد ترمیم کننده مانند مواد پرکننده به اندازه دندان طبیعی قوی نیستند، به این معنی که می توان آن را راحت تر شکست.

نکته مهم: جویدن خلال دندان برای دندان شما نیز مضر است. در واقع، این کار می تواند مینای دندان را از بین ببرد، درست مانند دندان قروچه.

جایگزین خلال دندان

چند روش مورد تایید دندانپزشک برای خارج کردن غذا از دندان شما وجود دارد که ایمن تر و موثرتر از استفاده از خلال دندان است:

 • خلال دندان های پلاستیکی : با استفاده از خلال دندان پلاستیکی می توان مسائل مربوط به خرد شدن را برطرف کرد، اگرچه اگر هنگام استفاده از آنها خشن باشید، هنوز هم می توانید لثه های خود را برش دهید.
 • نخ دندان : استفاده از نخ دندان (به خصوص نخ مسطح موم شده) یکی از بهترین راه ها برای حذف مواد غذایی گیر کرده است. این ابزار تایید شده توسط دندانپزشک می تواند با خیال راحت بین لثه و دندان شما حرکت کند، بدون اینکه خلال دندان ایجاد کند.
 • ترکیبات خلال با نخ: اگر نمی‌خواهید در هنگام بیرون رفتن رشته‌ای از نخ دندان بیرون بیاورید، می‌توانید از نخ دندان از پیش نخی استفاده کنید که همراه با نخ نیز ارائه می‌شود.
 • مسواک مسافرتی کوچک : همراه با نخ دندان، استفاده از یک مسواک کوچک مسافرتی راهی مطمئن برای پاک کردن مواد غذایی گیر افتاده از بین دندان‌های شماست.
 • میله های نخی دسته پلاستیکی
 • Waterpik که از جریان آب پرفشار برای از بین بردن غذا و سایر ذرات استفاده می کند. این گزینه‌ها بسیار بهتر از خلال‌دندان‌ها هستند، زیرا شکستن دندان‌ها  و یا  آسیب لثه‌های اطراف ، در این روش حداقل و غیر ممکن است. استفاده از نخ نرم یا آب ملایم است و به طور کلی بافت لثه را پاره نمی کند، بنابراین از عفونت یا التهاب جلوگیری می کند.

نکته مهم:  استفاده از خلال دندان هنگام برداشتن غذا از دندان شما به خوبی استفاده از نخ دندان کشیدن نیست.  استفاده از نخ دندان بسیار ایمن تر و موثرتر است. ممکن است هنگام رفتن به رستوران  مسواک یا نخ دندان همراه خود داشته باشید  تا آنها را به راحتی در دسترس داشته باشید و نیازی به خلال نخواهید داشت.

استفاده از نخ دندان بجای خلال دندان

 

چرا باید از امروز استفاده از خلال دندان را متوقف کنید.

می توانید خلال دندان را در همه جا پیدا کنید، از رستوران ها گرفته تا کشوی شلوغ آشپزخانه. از آنجایی که آنها همه جا هستند، فرض بر این است که این چوب های کوچک بی خطر هستند. در اینجا  پنج دلیل را به شما ارائه داده شده است  که چرا باید از امروز استفاده از خلال را متوقف کنید.

1-بافت لثه ممکن است آسیب ببیند.

خلال فقط یک چوب کوچک و به شکل چوب است و اکثر مردم مشکلی ندارند که آن تکه چوب را در لثه های خود گیر کنند. ما در شرایط دیگر با یک تکه چوب به خودمان خنجر نمی زنیم، اما اغلب وقتی از خلال دندان استفاده می شود این اتفاق می افتد.

2- خلال دندان چوبی می تواند خرد شود.

خلال های چوبی در هنگام استفاده از آنها پتانسیل خرد شدن دارند. از آنجایی که خلال چوبی از ورقه های نازک چوب بریده می شوند، این قابلیت را دارند که هنگام استفاده از آنها خرد شوند، زیرا به شکل مهر و موم نیستند.

3- خلال دندان می تواند باکتری و عفونت را انتقال دهد.

حتی اگر بتوانید از درد و بریدگی های آشکار جلوگیری کنید، خلال دندان همچنان می تواند باکتری ها و عفونت ها را جذب کند و به دهان انتقال دهد. این را در نظر بگیرید که شما یک هسته سرسخت ذرت بو داده را با خلال دندان خارج می کنید و لثه شما با اینکار پاره می شود. درد دندان با خارج شدن ذرت بهتر می شود . اما برش کوچک  که در لثه ایجاد شد هنوز وجود دارد. این برش می تواند توسط باکتری هایی که در دهان شما زندگی می کنند عفونی شود و باعث درد قابل توجهی شود و ممکن است نیاز به مداخله پزشکی برای از بین بردن عفونت داشته باشد.

4- خلال دندان غذا را به عمق بیشتری فشار می‌دهد.

خلال دندان در واقع می‌تواند غذا را عمیق‌تر بین دندان‌های شما فرو کند. اگر غذای بیشتر در داخل دندان گیر کند، می‌تواند باکتری‌های بیشتری را جذب کند تا به تجزیه آن کمک کند که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان، حفره‌ها و سایر مشکلات دندانی شود که به خدمات دندانپزشکی ما برای اصلاح نیاز دارد.

5- استفاده خشن از خلال دندان می‎تواند باعث ترک خوردن دندان‌های ضعیف شود.

اگر حفره‌ای ایجاد شود که دندان‌های شما را ضعیف کرده باشد، استفاده از خلال تقریباً می‌تواند باعث ایجاد ترک شود. نه تنها دردناک است، بلکه می‌تواند یک حفره کوچک را بگیرد و آن را به یک مشکل جدی تبدیل کند.

نتیجه گیری

مراجعه به تمیز کردن منظم دندان یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از اینکه سلامت دهان و دندان شما توسط خلال دندان آسیب ندیده است. برای تعیین وقت تمیز کردن دندان، همین امروز با کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا تماس بگیرید!

“خلال دندان چوبی باعث تحلیل لثه می شود”

دکتر مرسلی با تاکید بر اینکه استفاده از خلال دندان چوبی قطعا باید کنار گذاشته شود، گفت:

«در طول ویزیت در طول تعطیلات ممکن است دندان ها مسواک زده نشود. در عوض، نخ دندان یا مسواک های رابطی که با خود می آوریم و قسمت های باقی مانده از دندان ها و گوشت باید برداشته شود. اگر اینها وجود نداشت، دندان ها باید با آب فراوان شسته شوند. در این دوره استفاده از خلال دندان به دلیل مصرف زیاد گوشت افزایش می یابد. استفاده از خلال باعث ایجاد مشکلاتی در پرکردگی، لثه ها می شود و به دندان های سالم آسیب می رساند.

شهروندان به جای خلال دندان از نخ دندان یا مسواک های رابط استفاده کنند. شهروندانی که پروتز در دهان دارند نیز پس از مصرف گوشت و مواد قندی اشیایی را که زیر پروتز می افتد تمیز کنند. آنها همچنین می توانند از دهانشویه ها سود ببرند. بوی بد دهان ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب به دلیل مصرف زیاد پروتئین و قند ایجاد شود. در این فرآیند می توان از پاک کننده های زبان استفاده کرد. گوشت باقی مانده روی دندان را نباید با خلال دندان چوبی دستکاری کرد. لثه ها بافت بسیار ظریفی دارند.

وقتی به آن نیرو وارد می کنید، واکنش نشان می دهد و خود را به عقب می کشد. پس از مدتی خلال چوبی لثه را مختل می کند و باعث پایین یا بالاتر کشیدن آن می شود. پس از یک دوره زمانی مشخص، شکافی را که به آن فشار وارد می‌کنید، بیشتر می‌کنید. این باعث می شود اشیاء بیشتری به آنجا فرار کنند. توصیه می کنیم از برس های رابط یا نخ دندان تولید شده برای این کار استفاده کنید.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

11 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره استفاده از خلال دندان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی