Logo

تاثیر کلر استخر بر سلامت دهان و دندان

تاثیر کلر استخر بر سلامت دندان

امروزه مردم به دلایل مختلف به ورزش شنا میپردازند: رقابت، تفریح ​​و ورزش، با این حال، کلر استخر به دلیل تعادل pH ناشی از کلر و سایر مواد شیمیایی موجود در آب، برای دندان‌های شما خطرناک هستند و آسیب می رسانند. در ادامه این مطلب از سایت کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا واقع در میرداماد تهران به شرح تاثیر کلر استخر بر سلامت دهان و دندان می‌پردازیم.

کلر استخر و تغییر رنگ دندان

تاثیر کلر استخر روی دندان

کلر یک ماده ضدعفونی کننده شیمیایی ضروری در استخرها است که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) مورد نیاز است. چندین ماده شیمیایی دیگر نیز در استخرها یافت می شوند که به سطح pH کمک می کنند. کلر استخر یکی از دلایل اصلی تغییر رنگ دندان ها است و بسیاری از مردم از این مشکل آگاه نیستند زیرا شما نمی توانید تعادل pH استخر را ببینید.

“تارتار شناگر” وضعیتی است که در آن شناگران مکرر دندان های جلویی را تغییر رنگ می دهند. این به این دلیل است که استخرها سطح pH بالایی دارند که دندان ها را قهوه ای رنگ می کند و مانع از ایجاد بزاق در پاکسازی دهان می شود. تعادل ضعیف pH در استخر همچنین می تواند باعث نرم شدن مینای دندان شود و دندان ها را مستعد آسیب و پوسیدگی و همچنین به طور کلی حساس تر کند.

همانطور که مینای دندان شما در اثر قرار گرفتن در معرض کلر استخر فرسوده می شود،  به این سبب تغییر رنگ می دهد. هنگامی که مینای دندان فرسوده شود، قابل ترمیم نیست. سلامت ضعیف مینای دندان به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض کلر استخر در شناگران رقابتی رایج است. با این حال، هرکسی که به طور مکرر شنا می کند، ممکن است حساسیت مینا و دندان ضعیفی را تجربه کند که منجر به سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی می شود.

چگونه از دندان های خود در برابر کلر محافظت کنیم؟

بزرگترین کاری که می توانید برای جلوگیری از آسیب کلر به دندان های خود انجام دهید این است که در حین شنا دهان خود را بسته نگه دارید. عملاً غیرممکن است که از ورود آب به دهانتان جلوگیری کنید، اما نباید از آن استقبال کنید. سعی کنید به بچه هایتان در مورد نوشیدن آب استخر گوشزد دهید و این نگرش را هر چه زودتر به آنها القا کنید.

یکی دیگر از کارهای مهم برای جلوگیری از آسیب کلر استخر به دندان ها، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها به محض خارج شدن از استخر است. شما نمی خواهید کلر بیش از حد لازم روی دندان های شما بماند. هیچ جایگزینی برای بهداشت خوب دهان وجود ندارد. وقتی اسیدیته آب استخر را با باکتری های دهان و غذا ترکیب می کنید، فاجعه ای در انتظار وقوع است. بنابراین، زمانی که به یک استخر عمومی می روید، همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : زیبایی دندان‌ها با روکش لمینت سرامیکی

اگر مدام شنا می کنید، به دنبال خمیر دندانی با خمیر MI و افزودنی های زایلیتول باشید، زیرا کلسیم و فسفر موجود در این محصولات بهتر از خمیردندان معمولی به مبارزه با اسید ناشی از استخر کمک می کند. لازم به ذکر است جوش شیرین نیز مفید است.

اینبار که به یک استخر عمومی رفتید، به وضعیت نردبان ها، نرده ها و آسترهای استخر توجه کنید. آب اسیدی آنها را پوسیده می‌کند و این می تواند همین کار را با دندان های شما انجام دهد. اگر نردبان ها شکل بسیار ضعیفی دارند، به استخر دیگری بروید که در آن سطح pH با دقت بیشتری کنترل می شود. از طرف دیگر، می توانید سطح pH یک استخر را خودتان با یک نوار pH معمولی بررسی کنید. یک استخر باید بین 7.2 و 7.8 در مقیاس خوانده شود.

اگر استخر اختصاصی دارید، می‌توانید افزودنی‌های کلر استخر و اسید موریاتیک را در استخر خود به حداقل برسانید تا تعادل pH آن را بهتر کنترل کنید و اثرات منفی روی دندان‌هایتان را کاهش دهید. سیستم تصفیه آب شور راه حلی است که جلبک ها، باکتری ها، قارچ ها و سایر مشکلات استخر را نیز از بین می برد. همچنین می توانید از ازن به عنوان جایگزینی برای سطوح بالای کلر استخر استفاده کنید. هنگامی که با هم استفاده می شود، سیستم تصفیه آب شور و ازن می تواند تعادل pH استخر شما را بهبود بخشد و آن را برای دندان های شما ایمن تر کند.

وقتی از یک استخر عمومی استفاده می کنید، در مورد میزان کلر موجود در آب اطلاع زیادی ندارید. شما همچنین در مورد اینکه چه کسانی مجاز به استفاده از استخر هستند، هیچ نظری ندارید. این بدان معناست که افراد می توانند در استخر ادرار کنند یا بیماری را گسترش دهند. به طور کلی، استخرهای عمومی به دلیل تعداد افرادی که از آنها استفاده می کنند، به کلر و مواد شیمیایی بیشتری نسبت به استخرهای خانگی نیاز دارند که محیط اسیدی تری برای دندان های شما ایجاد می کند.

صاحبان استخرها موظفند استخرهای خود را از نظر جلبک و سایر مشکلات زیر نظر داشته باشند و سپس آب را برای جلوگیری از گسترش بیماری تصفیه کنند. کلر رایج ترین راهکار برای برطرف کردن مشکلات ذکرشده استخر است. اگر دوست دارید شنا کنید، توجه داشته باشید که دندان های شما ممکن است آسیب ببینند، به خصوص اگر اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهید.

مضرات کلر استخر

آیا خوب نیست در گرم ترین روزهای تابستان، مستقیماً در یک استخر شفاف و با طراوت شیرجه بزنید؟ ما به ندرت اثرات کلر استخر  بر سلامت را در نظر می گیریم. از آنجا که تماس طولانی کلر و سایر مواد شیمیایی با پوست می تواند مضر تلقی شود.

احتمالاً همه ما حداقل با یکی از عوارض جانبی رایج شنا آشنا هستیم. چه درد چشم، تحریکات پوستی، و بوی دلپذیری که تا دوش گرفتن خوب باقی می ماند.

کلر اضافه شده به آب به دو ماده شیمیایی تجزیه می شود. یکی تقریباً فوراً باکتری‌ها را می‌کشد و دومی در آب می‌ماند و باکتری‌های وارد شده توسط حمام‌کنندگان جدید را از بین می‌برد. کلر به خودی خود یک محرک است، به همین دلیل است که مردم باید مقدار کلر را که به آب اضافه می کنند محدود کنند. اما این تنها مشکل ضدعفونی کننده ها نیست.

 

عوارض جانبی کلر استخر

کلر و ترکیبات کلر می توانند محصولات جانبی مضری را تشکیل دهند که با سایر عوامل مخلوط شوند. متأسفانه این عوامل دیگر در آب استخرهای شنا رایج هستند. تعریق، ادرار، بزاق، مو، ذرات پوست، مدفوع، لوازم آرایشی و حتی ضدآفتاب ها همگی در تشکیل محصولات جانبی ضدعفونی کننده نقش دارند. همه اینها می توانند از طریق پوست جذب شوند.

همانطور که مواد شیمیایی در هوا تبخیر می شوند، این مواد شیمیایی قابل استنشاق هستند. استفاده از منعقد کننده های شیمیایی، در حالی که به عنوان مشابه آب آشامیدنی به بازار عرضه می شود، در واقعیت هنوز کاربران استخر را در معرض ترکیبی از مواد شیمیایی قرار می دهد. همانطور که گفته شد، معمولا شامل کلر در سطوح پایین یا در استفاده متناوب است.

محققان هنوز در حال تلاش برای درک چگونگی واکنش بدن به آب کلردار و DBPs هستند که محرک‌های شناخته شده تنفسی هستند. برخی از مطالعات نشان داده اند که اگر کودکان به طور منظم در استخر کلردار شنا کنند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به آسم باشند. عرق پوست و سایر ترکیبات آلی در صورت بالا بودن سطح کلر استخر می توانند با کلر واکنش نشان دهند. که باعث ایجاد بخارات مضر می شود که باعث تحریک چشم، پوست و سیستم تنفسی و همچنین سایر اثرات کلر استخر بر سلامتی می شود.

کلر استخر و تغییر رنگ دندان

استخر طبیعی در فضای باز جایگزین مناسب برای استخر کلردار

هنگام نصب استخر، به طور سنتی از مواد شیمیایی برای تمیز نگه داشتن این ویژگی ها استفاده می شود. با این حال، آنچه ممکن است متوجه نباشید این است که یک راه حل جایگزین وجود دارد. ارائه یک استخر شنا خیره کننده بدون نیاز به این مواد شیمیایی رایج. به همین دلایل، استخرهای طبیعی جایگزین ایده آلی برای استخرهای شنای معمولی می شوند.

کارشناسان با بیان اینکه آب استخر به دندان‌ها آسیب می‌زند، به ویژه به شناگران هشدار دادند و معاینه منظم دندانپزشکی را توصیه کردند.

با فرا رسیدن تابستان فصل استخر نیز فرا رسیده است. کارشناسان توجه را به اثرات منفی سلامت دندان در آب استخرهایی با pH نامناسب جلب کردند و به شناگرانی که برای مدت طولانی تمرین می کنند هشدار دادند. افرادی که به شنا علاقه دارند ممکن است از نظر سلامت دهان و دندان در معرض خطر باشند.

از مراقبت های بهداشت عمومی دندان غافل نشوید

علاوه بر این، مصرف مکرر نوشیدنی‌های ورزشی که حاوی کربوهیدرات‌های فراوان و اسیدی هستند، به دلیل نیاز به انرژی اضافی در طول مسابقات و تمرین، باعث افزایش خطر پوسیدگی در ورزشکاران می‌شود. مشکلات در فرسایش و تشکیل پوسیدگی را می توان با استفاده از فلوراید و پرکردن های ساخته شده توسط دندانپزشک برطرف کرد.

برای سلامت عمومی و دندان ها اهمیت زیادی دارد که شناگران و والدین آنها مطمئن شوند که PH آب استخر در حد نرمال باشد. خطرات ناشی از این وضعیت را می توان با معاینات منظم دندانپزشکی، استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و توجه به مراقبت های بهداشتی روزانه دندان کاهش داد.

 

چرا کلر استخر در آب استفاده می شود؟

بر اساس گزارش شورای شیمی آمریکا، قبل از اینکه کلر در آب آشامیدنی برای از بین بردن میکروب های بیماری زا استفاده شود، بیماری های منتقله از طریق آب سالانه هزاران نفر را می کشند. در استخرها و جکوزی‌ها، کلر و pH اولین دفاع در برابر میکروب‌های خطرناکی هستند که می‌توانند شما را به بیماری‌های آب مبتلا کنند که علائمی مانند:

  • اسهال
  • بثورات پوستی
  • گوش درد
  • سرفه کردن
  • چشم درد

کلر موجود در آب لوله کشی شما به طور کلی برای ایجاد مشکلات دندانی کافی نیست، اما غوطه ور شدن در جکوزی حیاط خلوت یا دویدن منظم در استخر محلی شما می تواند اثرات منفی بر مینای دندان شما داشته باشد. اگر پس از مصرف مکرر آب کلردار متوجه هر یک از علائم زیر شدید، ممکن است مینای دندان شما از بین رفته باشد (که به آن جرم شناگر می گویند). دندان های شما ممکن است:

  • بی رنگ شود
  • لبه های دندان های جلویی شما ممکن است شفاف به نظر برسند.
  • در مراحل بعدی، ممکن است هنگام مصرف غذاهای سرد یا گرم، حساسیت شدید دندانی را احساس کنید.

هدف این مقاله ارتقای درک و دانش در مورد موضوعات کلی بهداشت دهان و دندان است.  در مورد هر گونه سؤالی که ممکن است در مورد یک بیماری یا درمان داشته باشید، همیشه از دندانپزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

8 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر کلر استخر بر سلامت دهان و دندان»

  1. سلام وقتتون بخیر من چند روز توی استخر مقداری آب وارد دهانم شد الان تمام بدنم پر از دانه و آبسه شده باید چه کاری انجام بدم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی