Logo

فیشور سیلانت برای کودکان

فیشور-سیلانت-برای-کودکان

فیشور سیلانت یک روش ایمن و بدون درد برای محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی دندان می‌باشد. سیلانت یک پوشش محافظ است که روی سطح تاج دندان ها قرار می گیرد. فیشور سیلانت یک محافظ سخت می باشد که از ورود مواد غذایی و باکتری ها به شیارهای ریز دندان جلوگیری می کند.

فیشور سیلانت چیست

اکثر کودکان رشد اولین دندانهای شیری خود را تا حدود 3 سالگی کامل می کنند. دندانهای شیری کودکان را قادر می سازد تا غذا خوردن را شروع کند. دندان های شیری نقش مهمی به عنوان فضا نگهدار برای رشد دندان های دائمی دارند. هنگامی که دندان های شیری از بین می روند یا دندان های دائمی در زمان رویش تاخیر می‌کند ، دندانپزشکان ممکن است نگهدارنده های فضا را برای محافظت از دهان کودک توصیه کنند تا زمانی که فضای خالی با دندان های دائمی پر شود.

مزایای شیارپوش دندان

کودکان به دلیل مختلف دندان های شیری خود را زودتر از دست می دهند. برخی از کودکان در حوادثی مانند لغزش یا ضربه به دندان های خود آسیب می زنند. عامل دیگر از دست دادن دندان شیری ، پوسیدگی دندان زودرس  می باشد که به نام پوسیدگی دندان “بطری شیر کودک” معروف است. پوسیدگی دندان اغلب هنگامی رخ می دهد که نوزادان هنگام تغذیه از سینه یا بطری شیر می خوابند و یا برای مدت طولانی با بطری شیر در دهان خود راه می روند. محتوای قند در شیر باعث از بین رفتن مینای دندان می شود ، که ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود. گاهی اوقات ، برخی از دندانهای دائمی ممکن است به دلیل یک بیماری ژنتیکی وجود نداشته باشد. افتادن دندان کودکان به دلیل عفونتهای دهان و دندان کم اتفاق می افتد، اگرچه غیرممکن نیست.

  • به طور قابل توجهی خطر پوسیدگی و نیاز برای ترمیم دندان را کاهش می دهد
  • از تجمع غذا و پلاک در دندان جلوگیری می‌کند
  • سطح صاف دندان که به راحتی تمیز می شود

آیا فیشور سیلانت در دندانپزشکی کودکان رایج است؟

شیارپوش در دندانپزشکی کودکان و بزرگسالان رایج است. این درمان دندانپزشکی پیشگیرانه به عنوان مهر و موم شیار دندان نیز شناخته می شود. اگر دندان های کودک در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد ، استفاده از روش شیارپوش توصیه می شود.

استفاده از فضا نگهدار در زمان مناسب مهم است زیرا اطمینان حاصل می ‌کند که دندانهای دائمی در محل مناسب رشد می کند. اگر دندان شیری مدت طولانی از دست رفته باشد ، به دلیل تکیه گاه نا مناسب ، دندان ها شروع به لق شدن می‌کند. دندانهای شل  به فضاهای در نظر گرفته شده برای رشد سایر دندانها منتقل می شوند. این امر هنگام رویش دندان های دائمی در محل نادرست ، تأثیر می گذارد. اگر دندان های شیری به موقع جای خود را به دندان های دائمی بدهد ، ممکن است لازم نباشد که فضا نگهدار استفاده شود. اگر بین دندانهای دائمی فاصله  وجود دارد ، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

برای کدام دندان ها باید از شیارپوش استفاده شود؟

سیلانت ها فقط روی دندان های پشت و مولر استفاده می شود. دندانپزشک به شما می گوید که برای کدام دندان باید از شیارپوش استفاده کرد. دندانپزشک بررسی می کند که آیا شکاف ها به اندازه کافی عمیق می‌باشد که بتوان فیشور سیلانت کرد. بعضی از دندان ها به طور طبیعی شیارهای عمیقی دارند که باید مهر و موم شوند.

مراحل  فیشور سیلانت دندان

این فرآیند معمولاً سریع و ساده انجام می شود و برای هر دندان فقط چند دقیقه طول می کشد. دندان کاملا تمیز شده ، با محلول مخصوص خشک می شود. سپس پوشش مایع روی دندان قرار می گیرد و با تابش نور فرا بنفش به مایع اجازه می دهد تا محکم شود.

نحوه کار  فیشور سیلانت

شیارپوش با پوشاندن تمام شیارهای کوچک و فرو رفتن در سطح دندان ، یک مانع صاف ایجاد می کند. شیار دندان اگر مهر و موم نشده باشد در این شیارها به راحتی پوسیدگی تشکیل می شود.

چه زمانی باید شیارپوش انجام شود؟

درزگیرها اغلب به محض شروع رشد دندانهای دائمی استفاده می شوند. این سن معمولاً بین 6 تا 7 سالگی کودکان است.

آیا هنوز هم باید دندان ها را تمیز کنیم؟

تمیز کردن دندان ها بسیار مهم است. سطح فیشور سیلانت با مسواک زدن تمیز و سالم نگه داشته می شود. استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید ، حداقل دو بار در روز ، به محافظت از دندان های شما کمک می کند. شیارپوش باعث کاهش پوسیدگی دندان و تعداد ترمیم دندان مورد نیاز شما می شود.

ماندگاری شیارپوش  فیشور سیلانت

درزگیرها معمولاً سالها دوام می آورند اما مرتباً باید توسط دندانپزشک بررسی شود تا از سالم بودن پوشش اطمینان حاصل شود. شیارپوش به مرور ساییده می شود و گاهی اوقات دندانپزشک نیاز به جایگزینی درزگیر دارد تا مطمئن شود که هیچ پوسیدگی در زیر آن وجود نداشته باشد.

انواع فضا نگهدار

نگهدارنده های فضا به دو نوع مختلف متحرک و ثابت تقسیم می شود.

فضا نگهدار متحرک

دستگاه های متحرک از اکریلیک ساخته شده اند و از دندان یا بلوک ها مصنوعی برای باز نگه داشتن فضاها استفاده می کنند.  فضا نگهدار متحرک در کودکان بزرگتر که می توانند دستگاه را تمیز کنند ، بهتر عمل می کند.  فضا نگهدار متحرک برای کودکانی که چندین دندان خود را از دست داده اند مناسب می‌باشد.

فضا نگهدار ثابت

فضا نگهدار ثابت در کنار شکاف با چسب دندانپزشکی به دندان متصل می شوند. فضا نگهدار ثابت برای کودکان خردسال یا کسانی که دندان پشت خود را از دست داده اند مناسب است.

فضا نگهدار ثابت یک طرفه در یک طرف ثابت می شود ، در حالی که فضا نگهدار ثابت دو طرفه در هر دو طرف دهان ثابت می شوند. می توان آنها را در فک بالا یا پایین نصب کرد تا فضای دندانهای جلو یا عقب را حفظ کرد. فضا نگهداری که دندانپزشک توصیه می کند به تعداد و محل دندانهای از دست رفته بستگی دارد.

دستگاه فضا نگهدار باند و حلقه

این وسیله از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و توسط حلقه های ارتودنسی در جای خود نگه داشته می شود که باعث می شود دندان دائمی بدون مشکل رشد کند.

فضا نگهدار قوسی زبان برای حفظ فضای دندانهای پایین درهر دو طرف دهان استفاده می شود.

دستگاه فضا نگهدار سفارشی و متناسب با دهان هر کودک ساخته می شود. در بیشتر موارد ، دندانپزشک از دهان بیمار قالب هایی را می گیرد.  برای تولید دستگاه، قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود. نگهدارنده های فضا به طور معمول از اکریلیک ساخته می شوند، حلقه ها از سیم های فولاد ضد زنگ ساخته می شوند تا آنها را در موقعیت خود نگه دارند

برای اینکه فیشور سیلانت موثر باشد ، باید هنگام قرار دادن آن را خشک نگه داشت. دو نوع ماده وجود دارد که دندانپزشکان استفاده می کنند:

فیشور سیلانت شیشه ای

  • – مواد پر کننده شیشه ای به رنگ دندان
  • – قرار دادن سریع و آسان
  • – مقاوم در مقابل رطوبت

فیشور سیلانت رزین

  • – درزگیر رزین به رنگ دندان
  • – طول عمر طولانی مدت
  • – مطالعات نشان می دهد که آنها بسیار محکم تر از نوع شیشه ای هستند

قیمت فیشور سیلانت دندان چقدر است؟

ما درک می کنیم والدین ارزان ترین گزینه را ترجیح می‌دهند ، با این وجود والدین را تشویق می کنیم که بیشتر از هزینه به دنبال کیفیت باشند. این درمان اگر با کیفیت نباشد از دندان بدون درزگیر بدتر است!

کودک طول می کشد تا خود را با پوشیدن دستگاه وفق دهد. در این مدت دندانپزشک مراقب بهداشت دهان و دندان ، رشد فک و رشد دندانهای دائمی است. فضا نگهدار به طور دوره ای نیاز به تنظیم دارد و در صورت آسیب دیدن نیاز به مراجعه فوری به دندانپزشک دارد.

کودک باید روزانه با یک محصول حاوی فلوراید مانند خمیر دندان مسواک بزند. باید از جویدن آدامس ، گاز گرفتن آب نبات و میوه ها و هل دادن یا کشیدن فضا نگهدار با انگشتان خودداری کند.

اگر تمایل دارید در مورد درمان فیشور سیلانت اطلاعات بیشتری کسب کنید ، با دندانپزشکان ما در کلینیک مینوسا مشورت کنید. دندانپزشک به شما خواهد گفت که آیا  فیشورسیلانت برای دندان های شما روش درمانی مناسبی می باشد و زمان مناسب انجام دادن آن را تعیین می‌کند.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی