ایمپلنت و زیبایی دندانها با شرایط اقساط

9 فناوری که آینده دندانپزشکی را شکل خواهند داد!

فناوری در دندانپزشکی

یکی از رایج‌ترین ترس‌های دوران کودکی رفتن به دندانپزشک است. همه ما این را در دوران کودکی تجربه کرده‌ایم و این خاطرات کودکی در ذهن ما باقی مانده است. هیچ کس رفتن به دندانپزشک را دوست ندارد، حتی اگر همه می‌دانند که سلامت دهان چقدر مهم است و چقدر با سلامت کلی ما مرتبط است. اما مجموعه‌ای از فناوری‌های جدید در آینده دندانپزشکی، از واقعیت مجازی گرفته تا هوش مصنوعی همگان را شگفت زده کرده است. به نظر می‌رسد که آینده دندانپزشکی کل نگرش ما را نسبت به سلامت دهان در آینده متحول کند.

درست مانند سایر شاخه‌های پزشکی نوآوری‌های جدید در آینده دندانپزشکی تأثیر فراوانی بر نحوه انجام دندانپزشکی و نحوه مراقبت بیماران در آینده خواهد داشت. آیا می‌توانید تصور کنید که به جای 4-5 جلسه در دندانپزشکی می‌توانید پروتز خود را در یک ساعت از چاپگر سه بعدی دریافت کنید؟ در مورد مشاوره با دندانپزشک از راه دور چطور؟ یا اینکه در سن 80 سالگی می‌توانید دندان‌های جدید داشته باشید؟

فناوری و آینده دندانپزشکی

1) هوش مصنوعی در آینده دندانپزشکی

دندانپزشکان در حال حاضر از نرم افزارهای مختلفی برای به دست آوردن اطلاعات در تصمیم گیری استفاده می‌کنند.

پژوهشگران مقاله‌ای در سال 2019 در مورد آینده دندانپزشکی منتشر کرده‌اند که در آن می‌گویند با افزایش تصاعدی داده‌های سلامت و دیده شدن هوش مصنوعی در حوزه‌ی سلامت، دندانپزشکی وارد مرحله جدیدی از دیجیتالی شدن شده است. چنین الگوریتم‌های هوشمندی را می‌توان برای تجزیه و تحلیل داده‌های سلامت، یافته‌های تحقیقاتی و تکنیک‌های درمانی در سیستم مراقبت‌های بهداشتی ادغام کرد تا توصیه‌های تشخیصی و درمانی برای بیماران ارائه کند.

این امر با جمع آوری داده‌های بهداشتی حتی بیشتر امکان‌پذیر خواهد شد. به ویژه، داده‌های که می‌تواند درک عمیق‌تری از سیستم هر فرد برای مراقبت شخصی ارائه دهد. با ابزارهایی که دسترسی به چنین اطلاعاتی را فراهم می‌کنند، می‌توانند فوراً بهترین گزینه‌های درمانی و چشم‌انداز موفقیت را در اختیار پزشکان قرار دهند.

الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، علاوه بر جمع‌آوری داده‌ها، می‌توانند به متخصصان کمک کنند تا مشکلات دندانی را بهتر برطرف کنند. محققان در سال 2019 یک روش یادگیری ماشینی را برای اندازه گیری دقیق سلول‌های ایمنی توسعه دادند. این امر درک بهتری از سرطان و مقاومت در برابر سرطان فراهم می‌کند؛ بنابراین به پیشگیری و درمان کمک می‌کند. برخی دیگر برای تشخیص بهتر پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال از رادیوگرافی استفاده می‌کنند. چنین رویکردهایی ممکن است در آینده نزدیک به یک استاندارد تبدیل شوند.

بیشتر بدانید: ایمپلنت راه‌حلی برای درمان بی دندانی

2) مسواک هوشمند اختراع نوینی در آینده دندانپزشکی

خانه ما در آینده پر از وسایل هوشمند خواهد بود، پس چرا حمام شما باید استثنا از این امر باشد؟ اما این وسیله حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از ایجاد پلاک یا حفره را بسیار آسان‌تر می‌کند.

مسواک برقی هوشمند از طریق اپلیکیشن کنترل می‌شود و می‌توانید چک کنید که آیا دندان‌های خود را به درستی مسواک می‌زنید یا خیر. همچنین بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای را برای کودکان فراهم می‌کند تا همیشه دندان‌های خود را تمیز نگه دارند. این مسواک هوشمند دارای حسگرهایی بر روی دسته خود است. اینها بازخورد را از طریق یک برنامه ارائه می‌دهند که به شما هشدار می‌دهد تا در هنگام اعمال فشار زیاد به دندان‌هایتان آسیب نزنید و حتی اینکه کدام دندان‌ها را مسواک می‌زنید، و حتی کاربر را در مورد نحوه صحیح مسواک زدن راهنمایی می‌کند.متخصصان دندانپزشکی به صحیح مسواک زدن تأکید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع لمینت دندان

3) دیجیتال در آینده دندانپزشکی

در آینده دندانپزشکی، فناوری در درمان‌های ترمیمی و زیبایی بیشتر رایج است تا به بیماران کمک کند و بدانند پس از درمان چگونه به مراقبت از دندان و دهان خود بپردازند. SmartTek و Kapanu چنین برنامه‌های وجود دارند و این گونه برنامه‌ها به بیماران و دندانپزشکان اجازه می‌دهد تا مشخصات دندان‌های خود مانند ارتفاع و فاصله را به دلخواه خود تنظیم کنند و حتی این کار را قبل از شروع درمان هم می‌توانند انجام دهند.

4) تکنولوژی  در آینده دندانپزشکی

با استفاده از تکنولوژی در آینده دندانپزشکی با یک هدست مخصوص دنیای بیرون را کاملاً بی نهایت می‌کنند و کاربر را به یک محیط مجازی می‌کشاند. دانشجویان و داوطلبان رشته دندانپزشکی می‌توانند با استفاده از چنین هدستی از صندلی خود به اتاق عمل بروند. بیماران می‌توانند هنگام نشستن بر روی صندلی دندانپزشک منظره‌ای آرام را تصور کنند تا آرامش خود را افزایش دهند.

جراحان می‌توانند با دوربین واقعیت مجازی عمل‌ها را به صورت جهانی به اشتراک بگذارند و به دانشجویان پزشکی اجازه دهند با استفاده از عینک واقعیت مجازی در اتاق عمل حضور داشته باشند. حتی دندانپزشکی در اتخاذ این روش از سایر رشته‌های پزشکی پیشی گرفته است. در سال 2015، Nobel Biocare اولین جراحی دندانی را که با VR ضبط شده بود را انجام داد و به ناظران اجازه داد تا عملاً از دیدگاه جراح به کل عمل کمک کنند. اولین جراحی ثبت شده با VR در بیمارستان سلطنتی لندن در سال 2016 انجام شد. این فناوری می‌تواند بیشتر برای کمک به دندانپزشکان برای توسعه مهارت‌های خود از طریق شبیه سازی در موقعیت‌های مختلف استفاده قرار گیرد.

از نظر بیمار، VR در آینده دندانپزشکی می‌تواند راه حلی برای کاهش اضطراب مراجعه کنندگان به مطب دندانپزشک باشد. آزمایشی با 69 شرکت‌کننده نشان داد که واقعیت مجازی می‌تواند به عنوان یک ابزار مؤثر کاهش استرس مخصوصاً برای کودکان در دندانپزشکی استفاده شود. بیماران از عینک‌هایی استفاده می‌کردند که مناظر طبیعی آرام بخش را به نمایش می‌گذاشت و پس از درمان دوره درمانی مثبت‌تری داشتند.

5) دندانپزشکی از راه دور در آینده دندانپزشکی

اگر تمایلی به مراجعه به دندانپزشک ندارید، در نظر بگیرید که این کار برای کودکان، بیماران با نیازهای خاص یا سالمندان در آسایشگاه چقدر دشوار است. مسئله دیگر مسافت است: مردم روستا به ندرت به دندانپزشک دسترسی دارند. این امور می‌توانند با گسترش فعالیت‌ها از راه دور به طور چشمگیری تغییر کنند.

خدمات پزشکی از راه دور ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف، دسترسی آسان‌تر به مراقبت‌های دندانپزشکی را فراهم می‌کنند و حتی به طور قابل توجهی ارزان‌تر برای بیماران می‌باشد و به بیماران اجازه می‌دهد تا با متخصصان پزشکی که در دسترس نیستند به راحتی مشورت کنند.

به‌عنوان‌مثال، برخی از کلینیک‌ها یک پلتفرم پزشکی از راه دور را ارائه می‌کنند که به بیماران امکان می‌دهد تصاویر را ثبت کنند، اطلاعات مربوطه را از راه دور برای دندانپزشک ارسال کنند و یک مشاوره زنده انجام دهند. دندانپزشک می‌تواند یک چت تصویری را با بیمار خود آغاز کند تا متخصص پزشکی بتواند در واقع بیمار را ببیند و با او صحبت کند، با او ارتباط برقرار کند و (در صورت لزوم) آنها را به کلینیک بیاورند.

6) پیشرفت طراحی به کمک کامپیوتر و چاپ سه بعدی در آینده دندانپزشکی

چاپ سه بعدی چندی پیش با پتانسیل این فناوری برای چاپ دارو، پروتز و حتی کپی اعضای بدن، انقلابی در مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کرد. اهمیت آن در طول بحران COVID-19 برای بیمارستان‌ها برای دور زدن زنجیره‌های تأمین برای برآورده کردن خواسته‌هایشان بیشتر مورد تاکید قرار گرفت.

همان‌طور که فناوری به بخشی جدایی‌ناپذیر از اقدامات مراقبت‌های بهداشتی تبدیل می‌شود، همچنین در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی نیز گنجانده می‌شود.

طراحی به کمک رایانه (CAD) و تولید به کمک رایانه (CAM) و چاپ سه بعدی در حال حاضر آینده دندانپزشکی را متحول کرده است. تبدیل آزمایشگاه‌های معمولی به آزمایشگاه‌های دیجیتالی کم هزینه و مؤثرتر است. در روش‌های قدیمی، زمانی که یک بیمار به روکش نیاز دارد، دندانپزشک باید یک قالب از دندان بسازد و یک روکش موقت ایجاد کند، سپس منتظر بماند تا آزمایشگاه دندانپزشکی تاج دائمی بسازد.

با استفاده از فناوری CAD/CAM، دندان برای آماده سازی تاج سوراخ می‌شود و تصویر آن با کامپیوتر گرفته می‌شود. سپس این تصویر به دستگاهی در مطب که تاج را می‌سازد منتقل می‌شود. با چاپگر سه بعدی که کار را راحت‌تر می‌شود.

پرینترهای سه بعدی همچنین می‌توانند مدل‌های ارتودنسی، جراحی، نگهدارنده‌ها و تجهیزات بیشتری را با سرعت و دقت بیشتری تولید کنند. کارهایی که وقت بیشتری در روش‌های سنتی می‌گیرد با پیشرفت آینده دندانپزشکی خیلی سریع و راحت انجام می‌گردد. این امور با پیشرفت بیشتر در آینده دندانپزشکی به بهبود انجام سریع و بادقت بیشتر کار، کاهش خطا و کاهش ساعات کاری نیروی مورد نیاز کمک می‌کند.

7) دوربین داخل دهانی

یکی از بزرگ‌ترین ناراحتی‌ها هنگام نشستن روی صندلی دندانپزشکی این است که گاهی اوقات دندانپزشک نمی‌تواند آنچه را که می‌خواهد ببیند، حتی با استفاده از آینه دندانپزشکی هم نمی‌تواند خوب ببیند، مهم نیست که چقدر دهان خود را باز کنید. چنین موقعیت‌هایی هم برای بیمار و هم برای پزشک ناراحت کننده و هم دردناک است. با این حال، دوربین‌های داخل دهانی می‌توانند به طور قطعی این مشکل را حل کند.

8) دندانپزشکی ترمیمی در آینده دندانپزشکی

می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دندان‌هایمان با افزایش سن یا آسیب بیفتند و با دندان مصنوعی جایگزین شوند. با این حال، رشته دندانپزشکی ترمیمی با پیشرفت‌هایی که دارد می‌تواند درمان‌های ترمیمی دندان‌ها و درمان بیولوژیکی را برای دندان‌های آسیب دیده فراهم کند.

یک سری از پرکردگی‌ها جدید که آینده دندانپزشکی را بسیار متحول کرده است پرکردگی‌هایی است که سلول‌های بنیادی را برای تحریک رشد عاج یا جزء اصلی دندان‌های ما تحریک می‌کنند. این به بیماران اجازه می‌دهد تا دندان‌های آسیب دیده دوباره رشد کنند و نیاز به کانال ریشه را از بین ببرند!

در سال 2020، اکتشافات جدید توسط محققان مؤسسه کارولینسکا همگان را شگفت زده کرده است و آنها توانستند مسیرهای تمایز سلول‌هایی را که دندان‌های انسان را می‌سازند، ترسیم کنند. آنها همچنین انواع سلول‌ها و لایه‌های سلولی جدیدی را در دندان‌ها کشف کردند که می‌تواند بر حساسیت دندان تأثیر بگذارد.

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا در تهران ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به سلامت و زیبایی دهان و دندان با جدیدترین متدهای روز دنیا می‌باشد

آیا فکر این که وقتی بزرگ‌تر می‌شوید برای جایگزینی دندان‌های خود نیازی به دندان مصنوعی ندارید، اما می‌توانید دندان‌های جدید داشته باشید، هیجان‌انگیز نیست؟

آینده دندانپزشکی

9) کریسپر در آینده دندانپزشکی

محققان چینی در حال کار با فناوری برای جداسازی و خاموش کردن ژن‌های مرتبط با سرطان دهان هستند. محققان دیگر از CRISPR برای تغییر عملکرد باکتری‌های مسئول تشکیل پلاک استفاده می‌کنند. تلاش آنها حتی می‌تواند منجر به کاهش یا پیشگیری کامل از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال شود. اما لطفاً از مسواک زدن دست نکشید!

آینده درخشان دندانپزشکی

خوب است که نوآوری‌های زیادی برای بهبود سلامت دهان و دندان به عنوان یک بیمار یا بهبود عملکرد ما به عنوان یک شخص در اختیار ما است. مأموریت ما این است که آخرین نوآوری‌ها را دنبال کنیم و با امکانات روزافزون در زمینه سلامت همگام باشیم. دندانپزشکان از فناوری سود می‌برند زیرا می‌توانند مشکلات بهداشت دهان و دندان را حل کنند آن هم در نیمی از زمان‌هایی که قبلاً برای انجامش صرف می‌کردند.

تکنولوژی در دندانپزشکی چیست؟

فن آوری های دیجیتالی که ممکن است در مطب دندانپزشکی مورد استفاده قرار گیرند عبارت‌اند از CAD/CAM (طراحی به کمک کامپیوتر، ساخت کامپیوتری)، سی تی پرتو مخروطی، اشعه ایکس دیجیتال، دوربین داخل دهانی، لیزرهای دندانی، و اسکنرهای نوری، و غیره…

اهمیت علم فناوری و جامعه در دندانپزشکی چیست؟

مهم‌ترین هدف دانشمندانی که در زمینه دندانپزشکی کار می‌کنند، به دست آوردن نتایج خوب، ترمیم بافت پریودنتال با استفاده از سلول‌های بنیادی و جایگزینی دندان‌های از دست رفته با استفاده از فناوری است.

فناوری چگونه بر آینده دندانپزشکی تأثیر می گذارد؟

امروزه فناوری به دندانپزشک شما کمک می کند تا مشکلات شما را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ و پرهزینه تشخیص دهد و از آن پیشگیری کند. با استفاده از تجهیزات اسکن دیجیتال و غربالگری، دندانپزشک شما می تواند حتی کوچکترین حفره ها، بیماری لثه و سرطان دهان را تشخیص دهد.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «9 فناوری که آینده دندانپزشکی را شکل خواهند داد!»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی