8 علت اصلی لثه سفید در اطراف دندان

لثه سفید

دندان درد یا خونریزی لثه دو دلیلی است که بیشتر ما را ترغیب به مراجعه به مراقبت های پزشکی و دندانپزشکی می کند. چه تعداد از ما وقتی لثه سفید در اطراف دندان داریم به دندانپزشک برای درمان لثه مراجعه می کنیم. تجربه نشان داده است که شانس مراجعه به کلینیک برای لثه سفید رنگ توسط بیماران بسیار کم است.

دلیل لثه های سفید اطراف دندان چیست؟ چرا این اتفاق می افتد؟ چه چیزی باعث می‌شود لثه‌ها در اطراف دندان‌ها سفید به نظر برسند، وقتی لثه‌های سالم معمولاً صورتی رنگ هستند؟  در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد لثه سفید رنگ و درمان لثه درد ارائه می دهیم.

لثه سفید رنگ

 

لثه سفید چیست؟

لثه سفید مشکلی به جز تغییر رنگ لثه های شما نیستند. این تغییر رنگ ممکن است به دلایل متعددی مانند عادات بهداشتی نامناسب دندان و یا حتی مسائل بهداشتی جدی تری مانند سرطان دهان رخ دهد. بنابراین، اگر متوجه این موضوع شده اید که لثه‌های خود به‌طور غیرطبیعی رنگ پریده به نظر می‌رسند، باید با پزشک مشورت کنید تا علت دقیق آن و درمان مناسب آن را بررسی کنید.

چه چیزی باعث لثه سفید می شود؟

اگرچه دنیای پزشکی هنوز علت دقیق سفیدی لثه‌های اطراف دندان‌ها را مشخص نکرده است، موارد زیر رایج‌ترین دلایل ایجاد لثه سفید رنگ هستند:

 

1. التهاب لثه:

التهاب لثه یک عفونت باکتریایی لثه است. چه چیزی باعث این اتفاق می شود؟ مسواک زدن نامناسب دندان ها و نخ دندان کشیدن غیر اصولی باعث التهاب لثه می شود. به همین دلیل است که لثه ها سفید می شوند و شروع به عقب نشینی می کنند. لق شدن دندان ها، لثه های قرمز و ملتهب و خونریزی لثه (در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن) می تواند باعث التهاب لثه شود.

2. آفت دهان:

به زخم های دردناکی که در حفره دهان شما ایجاد می شود، آفت دهان گفته می شود. آنها معمولا در قسمت‌های پایین لثه، زیر زبان، حتی در داخل گونه‌ها ظاهر می‌شوند. هر بار که چیزی را بخورید، آفت باعث ایجاد درد گزنده می شود.

رنگ آفت دهان:

این آسیب های دهانی رنگ زرد یا سفید دارند. اگر در پایین لثه ایجاد شوند، می توانند باعث ایجاد لثه سفید شوند. اما اگر رنگ سفید لثه در سراسر خط لثه شما دیده می شود، آفت ها دلیل اصلی این تغییر رنگ نیستند.

3. کم خونی:

کم خونی یک وضعیت پزشکی است که در آن مقدار گلبول های قرمز در بدن کاهش می یابد. همانطور که می دانید گلبول های قرمز (RBC) برای تامین اکسیژن در سراسر بدن ضروری هستند. کم خونی ممکن است به دلایل متعددی مانند کاهش سطح آهن (در اکثر موارد کم خونی، کمبود آهن مهمترین دلیل است) یا حتی ویتامین B 12 در رژیم غذایی شما رخ دهد.

بنابراین، رنگ پریدگی پوست نشان دهنده کم خونی است. این وضعیت در موارد حاد ممکن است لثه‌های شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد که منجر به سفید شدن لثه اطراف دندان‌ها می‌شود.

4. کاندیدیازیس دهان یا برفک دهان:

کاندیدیازیس دهان نوعی عفونت قارچی است که در داخل دهان ایجاد می شود. عفونت قارچی ممکن است به شکل سفید یا قرمز رنگ دیده شود (گاهی اوقات هر دو در یک زمان). اما اگر قارچ به لثه ها سرایت کند، رنگ آنها سفید به نظر می رسد.

 

5. لکوپلاکیا:

به سفید شدن لثه در اطراف دندان “لکوپلاکیا” نیز گفته می شود. کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا در تهران لکوپلاکیا را به عنوان وضعیتی تعریف می‌کند که در آن لکه‌های سفید و ضخیم روی لثه‌ها، پایین دهان و قسمت داخلی گونه‌ها ایجاد می‌شود.

لکه های سفید روی لثه ها حتی می توانند روی زبان نیز ایجاد شوند. بخش ناراحت کننده ماجرا این است که آنها را نه می توان مالش داد و نه می توان از سطحی که روی آن تشکیل شده اند خراش داد. اگرچه اکثر موارد لکوپلاکیا خوش خیم هستند، اما گاهی اوقات می تواند نشانه اولیه سرطان دهان باشد.

6. سرطان دهان:

گاهی اوقات لثه سفید رنگ می تواند به عنوان اولین نشانه سرطان دهان (که به عنوان سرطان حفره دهان نیز شناخته می شود) شناخته شود. این سرطان می تواند به سرعت گسترش یابد و لثه، سقف دهان و زبان شما را تحت تاثیر قرار دهد. برجستگی های نازک سفید یا قرمز می توانند در اطراف این نواحی در دهان ایجاد شوند.

7. کشیدن دندان:

آیا دندان شما توسط دندانپزشک کشیده شده است؟ لثه نزدیک دندان کشیده شده شما ممکن است در اثر ضربه جراحی تغییر رنگ دهد و لثه سفید ایجاد شود. پس از چند روز و طی کردن روند بهبودی، لثه ها باید رنگ اصلی خود را به دست آورند.

 

8. سفید کردن دندان:

پس از انجام روش سفید کردن دندان، گاهی اوقات ممکن است لثه های شما سفید رنگ شوند. این یک عارضه جانبی موقتی از مواد شیمیایی مورد استفاده برای این عمل زیبایی است. البته تجربه پزشک متخصص در این زمینه بسیار مهم است زیرا پزشک می تواند با ابزار و مواد خاص از آسیب دیدن لثه جلوگیری کند.

لطفا توجه داشته باشید:

استفاده از تنباکو به هر شکل و سوء مصرف مزمن الکل را نمی توان در تغییر رنگ لثه سفید نادیده گرفت. این مواد در ایجاد لثه های سفید و دردناک در اطراف دندان ها نقش مهمی را ایفا می کنند.

 

لثه سفید

بیشتر بخوانید: انواع لمینت دندان

چگونه لثه های سفید را درمان کنیم؟

دلایل سفید شدن لثه اطراف دندان ها برای هر بیمار متفاوت است. به این دلیل، گزینه‌های درمانی متناسب با شرایطی که منجر به ایجاد لکه‌های سفید روی لثه اطراف دندان‌ها می‌شود، متفاوت است. در این بخش درمان را با توجه به علتی که منجر به سفید شدن لثه در اطراف دندان ها شده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

1. درمان التهاب لثه:

عادات خوب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک دو بار در سال می تواند به درمان و پیشگیری از حساسیت لثه کمک بسیار زیادی کند. در موارد پیشرفته تر، دندانپزشک حتی ممکن است جرم گیری، کروتاژ ریشه تا جرمگیری لیزری را پیشنهاد دهد. در صورت مشاهده علائم التهاب لثه بهترین کار مراحجعه سریع به کلینیک دندانپزشکی است تا از پیشروی بیماری جلوگیری کنیم

2. درمان آفت دهان:

آیا می‌دانستید که زخم‌های پوستی قابل کنترل‌ترین علل لثه سفید هستند؟

اگر زخم شانکر آنقدر سرسخت باشد که ظرف 14 روز از بین نرود، به این معنی است که زخم جدی است و نباید نادیده گرفته شود. اگر به طور همزمان چندین آفت دارید، دندانپزشک شما ممکن است دهانشویه مخصوصی را تجویز کند (مشابه دهانشویه معمولی شما نیست). پزشک همچنین می تواند یک پماد موضعی را پیشنهاد کند. اگر همه گزینه های درمانی با شکست مواجه شوند، ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی برای شما تجویز شود.

3. درمان کم خونی:

درمان کم خونی مستلزم تغییراتی در رژیم غذایی است تا شما دوز مناسب آهن و ویتامین B12 را دریافت کنید تا تعداد گلبول های قرمز خون در بدن شما به حد استاندارد برسد. مکمل ویتامین C نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد زیرا این ماده مغذی به بدن شما کمک می کند آهن را به طور کامل جذب کند.

4. درمان کاندیدیازیس دهان:

یک داروی ضد قارچ توسط پزشک تجویز می شود که می تواند به درمان کاندیدیازیس دهان کمک کند.

 

5. درمان لکوپلاکیا:

برای تشخیص لکوپلاکیا، ممکن است از یکی از تکه های لثه بیوپسی گرفته شود. در مجموع، عادات سبک زندگی باید اصلاح شود که در باعث ایجاد لثه سفید می شود. به عنوان مثال اگر سیگار می کشید، پس عادت سبک زندگی که باید اصلاح کنید چیست؟ سیگار را ترک کنید.

6. درمان سرطان دهان:

متأسفانه، سرطان دهان معمولاً تنها پس از انتشار کامل در دهان و غدد لنفاوی تشخیص داده می شود. بنابراین، درمان آن شامل شیمی درمانی و برداشتن قسمت های آسیب دیده دهان یا غدد لنفاوی شما با جراحی است.

به طور خلاصه، سرطان دهان جدی ترین علت لثه سفید است. سرطان دهان بدان معناست که نیاز به درمان فوری دارد تا سلول های بدخیم در سایر قسمت های بدن شما پخش نشوند.

چرا من لثه  سفید رنگ در اطراف دندان دارم؟

لثه قسمت آلوئولی فک و دندان ها را می پوشاند. اگرچه لثه یکی از بافت های مهم دهان است، اما اغلب نادیده گرفته می شود و فراموش می شود. اگر مراقب لثه های خود نباشید، ممکن است از بیماری های مختلف لثه از جمله پریودنتیت، التهاب لثه و تحلیل لثه رنج ببرید. گاهی اوقات، لکه‌های سفید روی لثه‌ها ایجاد می‌شود که ممکن است باعث نگرانی شود. دلایل این لکه ها می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد که در این مقاله بررسی شد.

چگونه سلامت دهان و دندان خود را برای پیشگیری از تغییر رنگ لثه سفید حفظ کنیم

هنگام درمان لثه سفید رنگ اطراف دندان، حفظ سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. برخی از نکات برای حفظ سلامت دهان و دندان در ادامه مورد بحث قرار گرفته است:

1. از نوشیدن نوشابه خودداری کنید

نوشیدن منظم نوشابه برای دندان مضر است. اسید سیتریک و اسید فسفریک موجود در نوشابه مینای دندان را نرم می کند و دندان را مستعد ایجاد پوسیدگی می کند. نوشابه را با آب جایگزین کنید.

2. مرتباً مسواک بزنید

پوسیدگی دندان توسط مواد قندی تسریع می شود که اسیدیته و باکتری را در دهان افزایش می دهند و منجر به تشکیل پلاک روی لثه و دندان می شود. مصرف وعده های غذایی شیرین را کاهش دهید و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر میان وعده را به عادت تبدیل کنید.

3. نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن به طور منظم سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد. با این حال، روش صحیحی برای انجام آن وجود دارد و انجام نادرست آن می تواند به خط لثه آسیب برساند.

یک توصیه مهم:

اگر تغییرات غیرعادی در دهان یا لثه های خود مشاهده کردید که پس از 1 یا 2 هفته بهبود نمی یابد، وقت آن است که به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید. امیدوارم این مقاله در مورد لثه های سفید اطراف دندان آموزنده و قابل تامل بوده باشد.

آیا از لثه های سفید رنج می بردید؟ با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با سایر بیماران در اینجا بیشتر در مورد این موضوع به بیماران کمک کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل به صورت تخصصی

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «8 علت اصلی لثه سفید در اطراف دندان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی