Logo

10 روش مورد استفاده برای درمان دندان قروچه

دندان قروچه

در این مقاله به ده روش درمان دندان قروچه خواهیم پرداخت. دندان قروچه یک بیماری شایع در جامعه می باشد. مقالات بی شماری در مورد علل ساییدن دندان وجود دارد. استرس مهمترین عامل در ایجاد دندان قروچه است. استرس هم به عنوان علت دندان قروچه و مهمترین عامل افزایش شدت دندان قروچه شناخته شده است. از دیگر دلایل دندان قروچه داشتن ساختاری بیش از حد عصبی ، حساس و سوء انسداد ، یعنی اختلالات در چینش و تراز دندانها است.

دندان قروچه

در حال حاضر 10 روش به عنوان درمان دندان قروچه استفاده می شود.

  1. محافظ دندان شب
  2. پرکردن دندان
  3. درمان بوتاکس
  4. درمان گیاهی برای ساییدن دندان
  5. استرس درمانی
  6. عمل جراحی
  7. استفاده از داروهای شل کننده عضلات
  8. روش درمان الکتروشوک
  9. استفاده از پروتز برای جایگزینی دندانهای از دست رفته
  10. اقداماتی برای خواب راحت

1) محافظ دندان شب که برای درمان دندان قروچه استفاده می شود

برای جلوگیری از مشکل دندان قروچه ، با معاینه بیمار قالب محافط دندان ساخته شود. پلاک های محافط با ساختارهای مختلف متناسب با توجه به ساختار فک ساخته می شود. این محافظ دندان با اندازه گیری در مطب متناسب با ساختار دهان بیمار ساخته می شوند. برای بیمارانی که به طور مداوم با مشکل دندان قروچه روبرو هستند ، قطعا استفاده از محافظ دندان ترجیح داده می شود. برای ساخت محافظ دندان از فک پایین و بالا بیمار اندازه گیری های جداگانه انجام می شود. با توجه به اندازه گیری های انجام شده محافط دندان منحصربفرد برای بیمار ساخته می شود. با این حال ، اگر بیمار دندان های خود را در روز نیز فشرده کند ، توصیه می شود از محافط دندان در روز نیز استفاده کنید. برای درمان دندان قروچه باید حداقل 4 ساعت در روز و مدت 20 روز محافظ دندان به طور مداوم و منظم استفاده شود.

2) الکتروشوک درمانی

اگر ماده ای مانند سنگ در دندان احساس شود ، این دستگاه با ایجاد شوک الكتریكی به از بین بردن این احساس كمك می كند. علاوه بر این الکتروشوک درمانی از سفتی گردن که باعث سردرد می‌شود، جلوگیری می کند. به این ترتیب خواب راحتی فراهم می کند.

در این روش یک ماده پلاستیکی به دندانهای بالا و پایین قبل از خواب متصل می شود. الکتروشوک درمانی جدیدترین فناوری توسعه یافته به منظور از بین بردن این مشکل در افرادی که خواب منظم ندارند و از بین بردن این مشکل ناشی از مشکلات جسمی و روانی است.

یک الکترود کوچک برای مشاهده حرکت عضلات صورت روی دندان قرار می گیرد. یک ضربه الکتریکی به محض ایجاد تنش در دندان به دستگاه منتقل می شود. با این حال ، این عملیات توسط بیمار احساس نمی شود. برای از بین بردن دندان قروچه الکتروشوک درمانی در یک زمان کوتاه به طور متوسط 2 ماه کمک می کند.

برای حل این مشکل مراجعه به دندانپزشک ضروری است. الکتروشوک درمانی فناوری می باشد که افراد در خانه می توانند از آن استفاده کنند. این روش درمانی راحتی بیماران را فراهم می کند.

3) درمان بوتاکس برای بیماری دندان قروچه

مشکل ساییدن دندان (بروکسیم) مشکلی است که در آن تعداد زیادی از شاخه های علم پزشکی مانند دندانپزشک وپزشک مغز و اعصاب ، روانپزشکی نیز در سطح مشخصی درگیر هستند. اگر علت بیماری دندان قروچه فیزیولوژیکی باشد ، ابتدا باید دندانپزشک وارد عمل شود. با این حال ، اگر این بیماری به دلیل روانشناختی باشد ، روانپزشک و دندانپزشک یک درمان ترکیبی را ارائه می دهند.

هدف اصلی از درمان دندان قروچه، از آسیب های دائمی که ممکن است در دندان ها ایجاد شود جلوگیری کنیم و درد حاصل از ساییدن دندان را از بین ببرد.

محافط دندان که برای اکثر بیماران به مدت 6 ماه به طور مداوم استفاده می شود ممکن است این عادت را از بین ببرد. درمان با بوتاکس به عنوان مکمل همراه با محافط دندان نیز می تواند نتایج مثبتی داشته باشد. تزریق بوتاکس انقباضات ناخواسته و فشردن کنترل نشده دندان ها را برطرف می کند زیرا بوتاکس به عضله جونده در قسمت تحتانی گونه در نقاط خاص تزریق می شود ، به لطف استفاده صحیح از بوتاکس استرس عضله را برطرف می کند.

4) درمان گیاهی برای دندان قروچه

پس از یک روز خسته کننده یا پر تنش ، ممکن است هنگام خواب با دندان قروچه مواجه شوید. به طور خلاصه ، استرس دلیل اصلی دندان قروچه است. درمان گیاهی برای بروکسیم راه حل هایی برای کاهش استرس و اضطراب ارائه می دهد.(منبع)

5) استرس درمانی

به عنوان راه حل دیگر برای مشکل بروکسیم ، مراجعه به روش های درمانی روانپزشکی نیز یک روش موثر است. با مشاوره و درمان روانپزشکی نیز می توان به آرامش خاطر لازم برای حل مشکل ساییدن دندان رسید.

6) عمل جراحی

اگر مفصل فک آسیب دیده باشد ، باز کردن دهان دشوار میشود. اگر همه اقدامات درمانی هیچ فایده ای نداشته باشد ، می توان از مداخلات شستشوی داخل مفصلی و برنامه های دارویی و یا جراحی در مراحل بسیار پیشرفته استفاده کرد.

7) استفاده از داروهای شل کننده عضلات

8) پر کردن و روکش دوباره دندان

9) پروتز دندان برای جایگزینی دندانهای از دست رفته

10) اقدامات لازم برای اطمینان از خواب راحت

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به سلامت و زیبایی دهان و دندان می باشد.

درمان دندان قروچه

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «10 روش مورد استفاده برای درمان دندان قروچه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی