هشدار!
تمامی خطوط ثابت کلینیک مینوسا قطع می باشد، تا اطلاع ثانوی با شماره های 09125170722 و 091960006537 تماس بگیرید.

انجام زیبایی و ایمپلنت از 1,500,000 تومان

ورزشکاران، بریس ها و سلامت دهان و دندان

در این مقاله به اهمیت بریس ها و سلامت دهان و دندان خواهیم پرداخت. اولین نشانه‌های اینکه نوشیدنی‌های ورزشی موجب تسریع پوسیدگی دندان در بیماران ارتودنسی می‌شود، پیدایش لکه های سفید در اطراف براکت‌ها است. این لکه‌های سفید قابل مشاهده، زمانی ظاهر می‌شوند که مینای دندان به دلیل جمع شدن پلاک شروع به انحلال می‌کند. در مورد بیمارانی که دارای ارتودنسی نامرئی هستند، خطر بسیار بیشتر است. زیرا تغییر رنگ دندان به دلیل جمع شدن پلاک در اطراف براکت‌ها، در سراسر دندان توزیع می‌شود.

زمانی که به یک ورزشکار فکر می‌کنید، احتمالاً تصویری از فردی که در سلامت عالی قرار دارد در ذهن شما شکل می‌گیرد. این تصور در بیشتر موارد صادق است. اما متاسفانه ورزشکاران در معرض خطر بیشتری برای بروز مشکلات دهان و دندان نسبت به همسالان بی تحرک خود قرار دارند. به همین دلیل لازم است که ورزشکاران در مورد نوع و رژیم تمرینات خود با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی صحبت کنند. بنابراین دندانپزشک می‌تواند آنها را در مورد اقداماتی که موجب حفاظت هرچه بیشتر از دهان و دندان‌هایشان می‌شود، راهنمایی کنند.

ورزشکار

بریس ها و سلامت دهان و دندان

نوشیدنی و مکمل‌های ورزشی و تاثیر آن بریس ها و سلامت دهان و دندان

ورزشکاران معمولاً از نوشیدنی، ژل و مکمل‌های غذایی سرشار از اسید و قند استفاده می‌کنند. به همین دلیل آنها مستعد فرسایش مینا، پوسیدگی دندان و التهاب لثه هستند. التهاب لثه می‌تواند یک نشانه‌ی هشدار دهنده اولیه برای بیماری جدی لثه باشد. بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که ۴۹ درصد از ورزشکاران استقامتی پوسیدگی فعال دندان دارند. همچنین بیش از نیمی از آنها مبتلا به تحریک لثه و نشانگرهای اولیه بیماری هستند.

این در حالی است که ورزشکاران در مورد اقدامات بهداشتی و سلامتی دهان و دندان خود بهتر از سایر افراد عمل می‌کنند. در واقع گزارش‌ها نشان می‌دهند که ۴۹ درصد آنها دندان‌های خود را حداقل 2 بار در روز مسواک می‌زنند. همچنین ۴۴ درصد آنها به طور مرتب پس از مسواک، نخ دندان می‌زنند.

آیا نوشیدنی‌ها و مکمل‌های ورزشی می‌توانند اثرات بدی بر روی دندان‌ها داشته باشند؟ پاسخ به این سوال مثبت است. اسید و قند موجود در نوشیدنی‌ها و ژل‌های ورزشی می‌توانند موجب تخریب مینای دندان که از دندانهای شما محافظت می‌کنند شوند. از طرف دیگر، این مواد باعث تسریع در سرعت پوسیدگی دندان می‌شوند. زمانی که مینای دندان دچار فرسایش شده و تحلیل می‌رود، نمی تواند به صورت مجدد ترمیم شود. این خطری دائمی برای دندان‌های شما به شمار می‌رود.

تخمین زده می‌شود که خطر آسیب دندانی در ورزشکارانی که به طور مرتب از محصولات ورزشی قندی استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که به ندرت یا هرگز از آنها استفاده نمی‌کنند، دو برابر است. همچنین متاسفانه ورزشکارانی که تحت معالجه ارتودنسی قرار می‌گیرند، در مقال خطر بالاتری قرار دارند. قرار گرفتن بریس‌ها بر روی دندان باعث می‌شود که تمیز کردن سطح دندان به ویژه بخشی از آن که در اطراف براکت‌ها و سیم‌ها قرار دارد، دشوار شود. بنابراین وسایل ارتودنسی به احتمال زیاد قندها و اسیدهای موجود در نوشیدنی‌های ورزش را به دام می‌اندازند

اولین نشانه‌های اینکه نوشیدنی‌های ورزشی موجب تسریع پوسیدگی دندان در بیماران ارتودنسی می‌شود، پیدایش لکه های سفید در اطراف براکت‌ها است. این لکه‌های سفید قابل مشاهده، زمانی ظاهر می‌شوند که مینای دندان به دلیل جمع شدن پلاک شروع به انحلال می‌کند. در مورد بیمارانی که دارای ارتودنسی نامرئی هستند، خطر بسیار بیشتر است. زیرا تغییر رنگ دندان به دلیل جمع شدن پلاک در اطراف براکت‌ها، در سراسر دندان توزیع می‌شود.

بنابراین ورزشکاران باید حداقل به مدت ۶ ماه یک بار برای تمیز کردن و معاینه روتین به دندانپزشک مراجعه کنند. آنها باید توجه کنند که انجام ارتودنسی، جایگزینی برای معاینه مرتبط دندان نیست. زیرا متخصص ارتودنسی تنها بر روی کارهای مربوط به بریس هایی که قرار داده است، متمرکز می‌شود. بنابراین او نمی‌تواند حفره‌های دندان یا تمیز کردن آنها را بررسی کند.

کم آبی بدن

ورزشکاران می‌دانند که هیدراته بودن بدن یک مولفه اصلی برای دستیابی به بهترین عملکرد است. برخی از ورزشکاران به منظور حفاظت از سلامت دندان‌های خود، تصمیم به قطع نوشیدنی‌های ورزشی دارند. در چنین شرایطی، آنها باید از سلامتی دندان و همچنین عملکرد جسمی خود و هیدراته بودن بدنشان اطمینان حاصل کنند. زمانی که بدن شما کم آب شود، غدد شما مقدار ناکافی بزاق تولید می‌کند. تولید بزاق کافی برای حفظ سلامت دهان و دندان لازم است. بزاق پوششی محافظ برای مینای دندان ارائه می‌دهد و حاوی مواد معدنی و کلسیم است. این می‌تواند قبل از تحلیل مینای دندان، به ترمیم آن کمک کند. علاوه بر این، بزاق به از بین بردن ذرات غذایی و باکتری‌هایی که منجر به ایجاد حفره و عفونت‌های بافت نرم می‌شوند، کمک می‌کند.

نکاتی برای سالم نگه داشتن بریس ها و سلامت دهان و دندان

نکاتی وجود دارند که می‌توانید با در نظر گرفتن آنها، به سالم نگه داشتن دهان و بدن خود کمک کنید. این شامل موارد زیر است:

 • با انتخاب آب در حین تمرین‌هایی که مدت یک ساعت یا کمتر به طول می‌انجامند، مقدار قند و اسید مصرف شده را به حداقل مقدار ممکن برسانید.
 • زمانی که به کربوهیدرات و الکترولیت نیاز دارید، نوشیدنی‌های ورزشی یا مکمل‌های غذایی را انتخاب کنید. اما آنها را با یکدیگر ترکیب نکنید.
 • هنگام مصرف نوشیدنی‌های ورزشی، میزان تماس مایع با دندان‌های خود را به حداقل برسانید.
 • نوشیدنی ورزشی را بهتر است با استفاده از نی مصرف کنید.
 • پس از مصرف نوشیدنی‌های ورزشی یا مکمل‌های ورزشی، دهان خود را با آب بشویید. در صورت امکان، پس از هر جرعه از آنها، آب میل کنید.
 • بعد از مصرف قند فراوان یا مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی، دندان‌های خود را مسواک بزنید. اما بهتر است این کار را حدود یک ساعت پس از خوردن انجام دهید تا سطح دندان‌ها دوباره سفت شوند.
 • غذاهای سرشار از کلسیم و فسفات مصرف کنید تا به ترمیم سطح دندان‌ها کمک کنند.
 • از شوینده‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. این محصولات می‌توانند به کاهش آسیب دندان کمک کنند.
 • دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید بالا مسواک بزنید.
 • حداقل ۳۰ دقیقه پس از استفاده از خمیر دندان با فلوراید بالا، دهان خود را نشویید.
 • مطمئن شوید که دندان‌های خود را به درستی مسواک می‌زنید.

پیشگیری از ایجاد صدمات در ورزش

اگر ورزش‌های تماسی انجام می‌دهید، مستعد آسیب دیدگی هستید. ورزشکارانی که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهند، باید از محافظ‌های دندان استفاده کنند. این از آسیب دیدگی دندان‌ها، لب‌ها و لثه جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، محافظ دهان صدمات وارده را جذب کرده و در صورت شدید بودن آنها، ضربه به فک و گردن را به حداقل می‌رساند. امروزه تعداد زیادی از محافظ‌های دندان در بازار موجود هستند.

برخی از محافظ‌های دندانی به صورت آماده ارائه می‌شوند و برخی دیگر از آنها نیاز به قالب گیری دندان دارند. محافظ‌های دندان آماده در سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها قابل دسترس هستند. آنها ارزان قیمت بوده و نیازی به قالب گیری دندان‌ها ندارند. اما این محصولات می‌توانند برای برخی از افراد حجیم و ناراحت کننده باشند. برخی دیگر از محافظ‌های دندان شامل موم‌هایی هستند که با گرما نرم می‌شوند. این مواد پس از نرم شدن (معمولاً در آب) می‌توانند با اعمال فشار مناسب، بر روی دندان‌ها اعمال شوند. این محافظ‌ها نمونه‌هایی بسیار ارزان‌قیمت از محافظ‌های دندانی هستند.

علاوه بر این، دندانپزشک شما می‌تواند یک محافظ حرفه‌ای مخصوص برای دندان‌های شما بسازد. این نوع از محافظ‌های دندانی بسیار راحت بوده و معمولاً بهترین محافظت را دارند. با این حال این محافظ‌های دندانی از هزینه بالاتری برخوردارند.

در آخر می‌توان گفت شرکت در ورزش یک تجربه عالی و سالم است. خوشبختانه ورزشکاران مجبور نیستند باین ورزش‌های مورد علاقه خود و لبخندشان، یکی را انتخاب کنند. آنها می‌توانند با معاینه‌های مرتب و همچنین استفاده از محافظ های دندانی ضمن استفاده از بریس‌ها، سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنند.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی مینوسا در میرداماد ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به دهان(دندان و لثه) در 24 ساعت از شبانه روز می باشد.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت