هشدار!
تمامی خطوط ثابت کلینیک مینوسا قطع می باشد، تا اطلاع ثانوی با شماره های 09125170722 و 091960006537 تماس بگیرید.

انجام زیبایی و ایمپلنت از 1,500,000 تومان

هر آنچه که باید در مورد پل‌های دندان بدانید

یل های دندان یا ارتودنسی یکی از مفید ترین روش های با کمترین عوارض برای مرتب سازی دندان ها است. زمانی که شخصی یک یا چند دندان خود را از دست می‌دهد، این می‌تواند بر روی نیش و جویدن او تاثیر گذار باشد. بنابراین دندان‌های از دست رفته باعث ایجاد درد یا مشکل در خوردن می‌شود. جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته توسط پل، از بروز این عوارض جلوگیری می‌کند.

پل‌های دندانی یا بریج‌های دندانی یک یا چند دندان از دست رفته یا شکسته را با دندان‌های مصنوعی جایگزین می‌کند. این پل‌ها از یک یا چند دندان اصلی و واقعی در هر طرف شکاف استفاده کرده تا دندان‌های مصنوعی را توسط آنها جایگزین کند. پل دندان ممکن است ثابت یا متحرک باشند. این به این معنی است که آنها ممکن است دائمی و یا قابلیت جدا شدن از روی دندان را داشته باشند. در این صورت فرد می‌تواند آنها را بیرون آورد. دندانپزشکان هر واحد ازندان‌های ثابتی را که توسط پل‌ جایگزین می‌شوند را پونیک می‌نامند. همچنین برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به این بریج‌ها پروتزهای ثابت جزئی می‌گویند.

پل دندان

پل دندان چیست؟

بریج دندان می‌تواند یک یا چند دندان از دست رفته را جایگزین کند. دندان‌های مصنوعی در بریج‌ها مانند دندان‌های واقعی به نظر می‌رسند و عملکردی مشابه آنها دارند. برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته توسط پل، شخص ممکن است یک متخصص پروتز یا یک دندانپزشک معمولی را ملاقات کند. در هر صورت گزینه‌های بسیاری برای پر کردن شکاف‌های ناشی از از دست دادن دندان وجود دارد.

یکی از این گزینه‌ها استفاده از تاج دندان است. تاج دندان، دندانی مصنوعی است که به قسمت کوچکی از دندان‌های واقعی متصل می شود. تاج دندان توسط دندانپزشک قرار داده می‌شود. با این حال زمانی که شخص دندان‌های خود را از دست می‌دهد، تاج دندان به تنهایی گزینه‌ای مناسب نیست. اما ممکن است استفاده از پل انتخاب بهتری باشد.

اصطلاح پل به ساختاری اشاره دارد که شامل یک یا چند دندان مصنوعی است. این ساختار اغلب در جای خود با یک یا چند دندان اصلی در هر طرف شکاف محکم می‌شود. به عنوان مثال، اگر فردی چندین دندان خود را از دست داده باشد، پزشک ممکن است از یک پل برای پر کردن شکاف استفاده کند. این می‌تواند نگرانی‌های مربوط به زیبایی و مشکلات ناشی از نبود دندان را جبران کند.

در برخی از افراد کاشت دندان دائمی جایگزین بریج دندان می‌شود. کاشت دندان، دندان‌هایی مصنوعی هستند که دندانپزشک آن را با جراحی در استخوان فک قرار می‌دهد.

برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید

مزایای استفاده از پل های دندان

پل دندان می‌تواند به شخص این امکان را بدهد که در هنگام لبخند زدن احساس بهتری داشته باشد. همچنین می‌تواند آنها را قادر به جویدن طبیعی کند.

زمانی که شخصی یک یا چند دندان خود را از دست می‌دهد، این می‌تواند بر روی نیش و جویدن او تاثیر گذار باشد. بنابراین دندان‌های از دست رفته باعث ایجاد درد یا مشکل در خوردن می‌شود. جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته توسط پل، از بروز این عوارض جلوگیری می‌کند.

در صورت بروز موارد زیر فرد ممکن است به بریج دندان احتیاج داشته باشد:

  • پوسیدگی دندان به حدی است که قابل ترمیم نبوده و دندان توسط دندانپزشک کشیده می‌شود
  • تصادف یا جراحت به دندان بسیار بیشتر از آن چیزی است که قابل ترمیم باشد
  • پوسیدگی یا عفونت در دندان بسیار عمیق است و درمان‌های ترمیمی و یا درمان ریشه برای آن امکان پذیر نمی‌باشد

نوبت اینترنتی با 30 درصد تخفیف

انواع پل‌های دندان

دندانپزشکان از انواع پل‌های زیر برای جایگزینی دندان استفاده می‌کنند:

پل‌های رایج و قدیمی دندان: پل‌های قدیمی و سنتی شامل دو تاج بوده و به آنها abutmens گفته می‌شود. این پل‌ها توسط تاج به دندان‌های اصلی و یا دندان‌های مصنوعی متصل می‌شوند. این نوع از بریج‌ها محبوب‌ترین آنها هستند و می‌توانند ثابت و یا قابل جدا شدن باشند.

پل طناب: پل طناب برای متصل شدن به دندان و پشتیبانی از آنها، تنها به یک تاج احتیاج دارد. این یک روش کمتر تهاجمی است و برای افرادی که نمی‌خواهند دندان‌های سالم آنها آسیب ببیند، گزینه مناسبی است. با این وجود، تاج منفرد می‌تواند به عنوان اهرم عمل کند. این می‌تواند خطر آسیب دیدن دندان و فک را افزایش دهد.

پل مریلند دندان: این نوع از پل‌ها نسبت به پل‌های قدیمی و یا طناب، کمتر تهاجمی است. این پل توسط دیواره‌های فلزی و یا چینی به پشت دندان‌های هر دو طرف شکاف متصل می‌شود. این پل‌ها می‌توانند دندان‌های سالم را حفظ کنند اما ایمنی کمتری دارند.

پل هایی که توسط ایمپلنت ثابت می‌شوند: این نوع پل‌ها گران‌تر، تهاجمی‌تر، اما ایمن تر از سایر پل‌ها هستند.

فرآیند انجام و قرار گیری ارتودنسی دندان

زمانی که فرد تصمیم به استفاده از پل‌های قدیمی و سنتی می‌گیرد، روند آماده سازی دندان‌ها در هر دو طرف شکاف، شروع می‌شود. دندانپزشک دندان‌های دو طرف شکاف را تراش داده و هرگونه پوسیدگی را از بین می‌برد. در مرحله بعد، دندانپزشک قالبی از دندان‌ها را برای رسیدن به یک شکل کلی از آنها، تهیه می‌کند.

سپس دندانپزشک برای محافظت از دندان‌های تراش داده شده تا زمانی که پل‌های اصلی آماده شوند، پل‌های موقت را بر روی آنها قرار می‌دهد. پل‌های موقت شامل ساختارهای شبیه دندان‌های واقعی هستند. اما این پل‌ها ماندگار نبوده و تا زمان آماده شدن پل‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پس از آماده شدن پل اصلی دندان، دندان پزشک پل موقتی را برداشته و پل‌ اصلی را با استفاده از چسب‌های قوی جایگذاری می‌کند.

این فرایند در مورد پل‌های طناب نیز مشابه است. اگرچه تنها یک دندان به تاج نیاز دارد. پل مریلند به فرآیند کمتری برای نصب احتیاج دارد. زیرا دندان‌های اطراف شکاف به تراش و تاج احتیاج ندارند. زمانی که شخص برای پشتیبانی از پل دندانی، کاشت ایمپلنت انجام می‌دهد، این روند به طور معمول با جراحی کاشت ایمپلنت آغاز می‌شود. پس از آن، دندان پزشک قالبی از دهان تهیه کرده تا بتواند پل را ایجاد کند.

بهبودی پس از نصب پل دندان

پس از آن که دندانپزشک دندان‌های اطراف شکاف را تراش می‌دهد، آنها ممکن است احساس سستی و درد داشته باشند. همچنین ممکن است پس از قرار گیری پل بر روی دندان‌ها، احساس درد در قسمت لثه‌ها و خونریزی وجود داشته باشد. در بیشتر افراد این درد پس از چند روز از بین می‌رود. با این حال، لثه‌ها ممکن است برای بهبودی کامل به چند هفته زمان نیاز داشته باشند. افرادی که برای ایجاد پل نیاز به کاشت ایمپلنت دارند، ممکن است پس از رفع بی حسی احساس ناخوشایندی داشته باشد.

برای مراقبت از پل‌های دندان باید به موارد زیر دقت کرد:

  • برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها، رعایت منظم بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است.
  • معاینه دندان‌ها هر شش ماه یکبار. دندانپزشک در طی معاینات منظم، بریج‌های دندان را چک کرده و دندان‌ها را تمیز می‌کند.

ارتودنسی دندان

 

عوارض ناشی از ارتودنسی دندان

برخی از عوارض پل‌ دندان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
  • خراب شدن پل: بریج دندان ممکن است شکسته و یا در جای خود لغزش داشته باشد. در این صورت، فرد ممکن است به پل ایمپلنت یا سایر روش‌های دندانپزشکی نیاز داشته باشد.
  • درد یا مشکلات در جویدن: برخی از افراد به ویژه در هفته‌های اولیه پس از عمل، سعی در تنظیم جویدن خود دارند. اگر شما هنگام جویدن مشکل دارید، برای تنظیم پل به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • عفونت پس از درمان: برخی از افراد پس از درمان به عفونت مبتلا می‌شوند. این امر به ویژه اگر پوسیدگی دندان گسترده و یا بیماری لثه وجود داشته باشد، رخ می‌دهد.
  • پوسیدگی دندان: دندان‌ها ممکن است در زیر تاجی که پل را نگه می‌دارد، همچنان به پوسیدگی خود ادامه دهند. این مورد بیشتر در افرادی که بیماری جدی لثه یا حفره‌های بسیار شدید در دندان‌های خود دارند، وجود دارد.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در اطراف پل، رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن و نخ دندان بسیار اهمیت دارد.

خلاصه

پوسیدگی یا از بین رفتن دندان‌ها می‌تواند بر ظاهر فرد، توانایی در جویدن غذاها و کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد. پل‌ دندان می‌تواند توانایی جویدن و همچنین لبخند زیبا را به شما بازگرداند.

همه پروتزهای دندان با خطرات و مزایایی همراه هستند. بنابراین قبل از انجام هر روش، عوامل و گزینه‌ها را با دندان پزشک بررسی کنید.

درباره ایمپلنت بخوانید

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت