ما از الماس شما مراقبت خواهیم کرد

دندانپزشکی شبانه‌روزی مینوسا

مراقبت های اضطراری

مراقبت های اضطراری

مراقبت های اضطراری

همه تا به حال شرایط اضطراری را تجربه کرده‌اند. اگر چه شاید ما بدانیم در این شرایط چگونه باید عمل کنیم ولی مشکلات اورژانسی دهان و دندان یکی از اورژانسی‌ترین این شرایط است. ما انتظار بروز اتفاقات مختلف را در روز داریم؛ پشت پا خوردن و افتادن، سوختن دستان در آشپزخانه و حتی تصادف؛ اما هرگز در مورد دندان‌هایمان و آن چیزی که ممکن است برای آنها اتفاق بیفتد فکر نمی‌کنیم از طرفی همیشه هم به دندانپزشکمان دسترسی نداریم مانند زمانی که در سفر هستیم یا وقتی که در نیمه شب با دندان درد مواجه می‌شویم. خوب، اگر شما خود را در چنین شرایطی یافتید برخی کارهایی که می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 

دندان درد

شاید دندان درد متداول‌ترین بیماری مرتبط با دندان بوده که شما با آن مواجه شده‌اید. دلایل زیادی برای دندان درد وجود دارد. شاید به دلیل خالی شدن دندانی که قبلاً پر شده یا شاید هم به دلیل پوسیدگی دندان به این درد دچار شده‌اید.

اولین اقدامی که می‌توانید انجام دهید این است که دهان خود را با آب گرم یا با آب گرمی که کمی نمک به آن اضافه شده بشوئید. بین دندان‌ها را با نخ دندان تمیز کرده و در صورتی که دهان شما متورم شده از کمپرس آب سرد یا ریختن آب سرد در محل متورم استفاده کنید. از برخی مسکن‌های ضد درد استفاده کنید اما حتی اگر درد پس از ساعتی از بین رفت، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر قسمتی از دندان شکست یا دندان افتاد

اگر دندان شما به دلیل یک تصادف شکست یا افتاد، شما باید در اسرع وقت و حداکثر تا چند ساعت پس از بروز حادثه برای انجام اقدامات درمانی به دندانپزشک مراجعه کنید.

قطعه شکسته شده یا دندان افتاده را برداشته و با آب تمیز بشوئید. آن را در ظرفی که حاوی شیر یا آب شیر و نمک است نگهداری کرده و با خود نزد دندانپزشک ببرید. همچنین شما باید دهان خود را با آب گرم شستشو داده و اگر خونریزی دارید آن ناحیه را به‌وسیله گاز استریل بپوشانید. اگر دندان شما افتاده سعی کنید آن را به دقت سرجای خودش قرار دهید شما می‌توانید برای حفظ دندان، برخی داروهای مناسب برای رشد سلول‌ها را از داروخانه تهیه کرده و در محل دندان استعمال کنید؛ به هر حال بهترین کار این است که آن را تا زمان مراجعه به دندانپزشک در دهان خود نگه دارید.

جراحت لثه یا بافت دهان

اگر در لثه یا بافت اطراف دندان‌ها (گونه‌ها، لب‌ها یا زبان) مشکل دارید، بلافاصله آن قسمت را با محلول سالین گرم شستشو دهید. اگر خونریزی وجود دارد یک گاز استریل یا یک چای کیسه‌ای روی آن قرار داده و فشار دهید، این کار را باید به مدت بیست دقیقه انجام دهید. برای کاهش درد، از کمپرس آب سرد روی ناحیه آسیب دیده و خارج از دهان استفاده کنید. اگر خونریزی ادامه داشت بلافاصله به اورژانس یا مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

برای مواجهه با موارد اورژانسی بهتر از قبل آماده باشید بنابراین مطمئن باشید که در جعبه کمک‌های اولیه‌ای که در منزل دارید لوازم مورد نیاز برای مواجهه با موارد اورژانسی دندان هم وجود دارد. اگر شما امکان دسترسی به دندانپزشک را ندارید ببنید کدام بیمارستان مراقبت‌های اورژانسی مربوط به دندان را ارائه می‌دهد و برای انجام اقدامات اورژانسی مرتبط در اسرع وقت به آنجا مراجعه کنید.

آبسه دندان

اگر صورت شما متورم شد، دهان شما بدمزه بود و احساس کردید که دندان شما لق شده است احتمالاً دندانتان آبسه کرده است اما آبسه عفونتی است که حتی اگر شما درد زیادی نداشتید باید آن را درمان کنید زیرا ممکن است گسترش یافته و تبدیل به مسئله‌ای جدی برای شما شود. برای کنترل عفونت باید آنتی بیوتیک مصرف کنید، بنابراین در اسرع وقت به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. وقتی که عفونت برطرف شد، ما می‌توانیم درمان را به صورت قطعی شروع کنیم. اگر شما در تنفس مشکل دارید یا دچار تورم شده‌اید و نمی‌توانید دهان خود را باز کنید باید به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

یادآوری  چک آپ منظم و تمیز کرن مرتب دهان و دندان بهترین راه پیشگیری از بروز وضعیت‌های اورژانسی برای دندان است. اگر دندانپزشکان ما در حین معاینه متوجه مشکل شوند، می‌توان با درمان به موقع از بروز این گونه موقعیت‌ها پیشگیری کرد؛ به عبارت دیگر قبل از بروز وضعیت اورژانسی اقدام کنید.

امکان شکستن فک

اگر فک شما آسیب دیده است، آن را تکان ندهید. فک خود را توسط یک دستمال گردن، کروات یا حوله محکم به بالای سر خود ببندید. با استفاده از کمپرس آب سرد می‌توانید تورم آن را کاهش دهید.

هر چه سریع‌تر به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام مینوسا

به روزترین مطالب دندانپزشکی

گرفتن وقت اینترنتی

Info@minoosaclinic.com

ساعت کاری مینوسا

شنبه تا پنجشنبه - 9:00 - 22:00

تهران میرداماد

بعد از نفت جنوبی، پلاک 258