اکثر کودکان رشد اولین دندانهای شیری خود را تا حدود 3 سالگی کامل می کنند. دندانهای شیری کودکان را قادر می سازد تا غذا خوردن را شروع کند. دندان های شیری نقش مهمی به عنوان فضا نگهدار برای رشد دندان های دائمی دارند. هنگامی که دندان های شیری از بین می روند یا دندان های دائمی در زمان رویش تاخیر می‌کند ، دندانپزشکان ممکن است نگهدارنده های فضا را برای محافظت از دهان کودک توصیه کنند تا زمانی که فضای خالی با دندان های دائمی پر شود.

دلایل استفاده از  فضا نگهدار برای کودکان

کودکان به دلیل مختلف دندان های شیری خود را زودتر از دست می دهند. برخی از کودکان در حوادثی مانند لغزش یا ضربه به دندان های خود آسیب می زنند. عامل دیگر از دست دادن دندان شیری ، پوسیدگی دندان زودرس  می باشد که به نام پوسیدگی دندان “بطری شیر کودک” معروف است. پوسیدگی دندان اغلب هنگامی رخ می دهد که نوزادان هنگام تغذیه از سینه یا بطری شیر می خوابند و یا برای مدت طولانی با بطری شیر در دهان خود راه می روند. محتوای قند در شیر باعث از بین رفتن مینای دندان می شود ، که ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود. گاهی اوقات ، برخی از دندانهای دائمی ممکن است به دلیل یک بیماری ژنتیکی وجود نداشته باشد. افتادن دندان کودکان به دلیل عفونتهای دهان و دندان کم اتفاق می افتد، اگرچه غیرممکن نیست.

فضا نگهدار در چه مواردی استفاده می شود؟

استفاده از فضا نگهدار در زمان مناسب مهم است زیرا اطمینان حاصل می ‌کند که دندانهای دائمی در محل مناسب رشد می کند. اگر دندان شیری مدت طولانی از دست رفته باشد ، به دلیل تکیه گاه نا مناسب ، دندان ها شروع به لق شدن می‌کند. دندانهای شل  به فضاهای در نظر گرفته شده برای رشد سایر دندانها منتقل می شوند. این امر هنگام رویش دندان های دائمی در محل نادرست ، تأثیر می گذارد. اگر دندان های شیری به موقع جای خود را به دندان های دائمی بدهد ، ممکن است لازم نباشد که فضا نگهدار استفاده شود. اگر بین دندانهای دائمی فاصله  وجود دارد ، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

انواع فضا نگهدار

نگهدارنده های فضا به دو نوع مختلف متحرک و ثابت تقسیم می شود.

 

فضا نگهدار متحرک

دستگاه های متحرک از اکریلیک ساخته شده اند و از دندان یا بلوک ها مصنوعی برای باز نگه داشتن فضاها استفاده می کنند.  فضا نگهدار متحرک در کودکان بزرگتر که می توانند دستگاه را تمیز کنند ، بهتر عمل می کند.  فضا نگهدار متحرک برای کودکانی که چندین دندان خود را از دست داده اند مناسب می‌باشد.

 

فضا نگهدار ثابت

فضا نگهدار ثابت در کنار شکاف با چسب دندانپزشکی به دندان متصل می شوند. فضا نگهدار ثابت برای کودکان خردسال یا کسانی که دندان پشت خود را از دست داده اند مناسب است.

فضا نگهدار ثابت یک طرفه در یک طرف ثابت می شود ، در حالی که فضا نگهدار ثابت دو طرفه در هر دو طرف دهان ثابت می شوند. می توان آنها را در فک بالا یا پایین نصب کرد تا فضای دندانهای جلو یا عقب را حفظ کرد. فضا نگهداری که دندانپزشک توصیه می کند به تعداد و محل دندانهای از دست رفته بستگی دارد.

دستگاه فضا نگهدار باند و حلقه

این وسیله از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و توسط حلقه های ارتودنسی در جای خود نگه داشته می شود که باعث می شود دندان دائمی بدون مشکل رشد کند.

فضا نگهدار قوسی زبان برای حفظ فضای دندانهای پایین درهر دو طرف دهان استفاده می شود.

دستگاه فضا نگهدار سفارشی و متناسب با دهان هر کودک ساخته می شود. در بیشتر موارد ، دندانپزشک از دهان بیمار قالب هایی را می گیرد.  برای تولید دستگاه، قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود. نگهدارنده های فضا به طور معمول از اکریلیک ساخته می شوند، حلقه ها از سیم های فولاد ضد زنگ ساخته می شوند تا آنها را در موقعیت خود نگه دارند.

 

مراقبت از دهان و دندان

کودک طول می کشد تا خود را با پوشیدن دستگاه وفق دهد. در این مدت دندانپزشک مراقب بهداشت دهان و دندان ، رشد فک و رشد دندانهای دائمی است. فضا نگهدار به طور دوره ای نیاز به تنظیم دارد و در صورت آسیب دیدن نیاز به مراجعه فوری به دندانپزشک دارد.

کودک باید روزانه با یک محصول حاوی فلوراید مانند خمیر دندان مسواک بزند. باید از جویدن آدامس ، گاز گرفتن آب نبات و میوه ها و هل دادن یا کشیدن فضا نگهدار با انگشتان خودداری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *