راه های تسکین درد لثه 

راه های تسکین درد لثه 

راه های تسکین درد لثه

در این مقاله سعی در توضیح دلایل درد لثه و روشهای تسکین درد لثه خواهیم پرداخت.

درد لثه چیست؟

درد لثه به چند دلیل اتفاق می افتد و به چه روشی تسکین می یابد؟

  • – درد لثه می تواند به راحتی توسط مسواک زدن بیش از حد ، دندان مصنوعی ، نگهدارنده فضا یا بریس ایجاد شود.
  • – درد لثه برای بانوان ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی ، بارداری یا یائسگی ایجاد شود.
  • – درد لثه ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی برای بهداشت دهان و دندان مانند برفک دهان ، التهاب لثه یا پریودنتیت باشد.

درد لثه چیست؟

چه چیزی برای درد لثه مفید است؟

1. غرغره آب نمک

1 فنجان آب را روی اجاق گاز گرم کنید و در یک لیوان سرد بریزید. 1 قاشق چایخوری نمک اضافه کنید. نمک را به آب گرم خوب مخلوط کنید. مخلوط آب نمک را در دهان خود بچرخانید  و بعد از اتمام غرغره آن را درون سینک ظرفشویی بیرون بریزید (قورت ندهید).

نمک به شما کمک می کند تا از رشد باکتری در دهان شما جلوگیری کرده و باکتری های موجود در لثه را کاهش دهد ، که ممکن است باعث تورم لثه شود.

دهان خود را حداقل دو بار در روز با آب نمک گرم بشویید تا زمانی که درد لثه فروکش کند.

آب نمک

2. کمپرس

برای کمک به کاهش درد لثه کمپرس سرد یا گرم را امتحان کنید.

کمپرس گرم:

آب را تا دمای مناسب گرم کنید. یک پارچه تمیز را در آب داغ مرطوب کنید ، و مقدار اضافی آب را فشرده کنید.

پارچه گرم و مرطوب را به آرامی روی صورت خود در نزدیکی ناحیه درد لثه فشار دهید.

کمپرس سرد:

کیسه یخ را در پارچه تمیز بپیچید و آن را به همان روش بالا روی صورت خود نگه دارید.

تا زمانی که درد لثه فروکش نکند از هر دو روش استفاده کنید تا تورم و درد لثه فروکش کند.

3. گیاهان دارویی

یکی از راه های تسکین درد لثه استفاده از گیاهان دارویی است .برخی از گیاهان و ادویه ها را می توان به عنوان درمان خانگی التهاب و درد لثه استفاده کرد.

مدتهاست که از پودر گل میخک بعنوان مسکن درد دهان استفاده می شود. گیاه پودر شده ضد التهاب مانند زردچوبه نیز ممکن است موثر باشد. برای استفاده از این روش درمانی ، گیاه پودر شده دلخواه را با کمی آب گرم مخلوط کنید تا مخلوطی خمیری به دست آید. خمیر را مستقیماً روی لثه خود بمالید تا درد کم شود و سپس دهان خود را با آب بشویید.

4. اسپری دندانپزشکی خانگی

برای تسکین درد لثه می توان از روش های خانگی نیز استفاده کرد. از جمله روغنهای اساسی را رقیق کنید. برای این روش درمانی از یک بطری اسپری تمیز استفاده کنید که هرگز محصول دیگری در آن نبوده است. بطری را با آب پر کنید و به ازای هر اونس روغن حامل ، حدود پنج قطره روغن اساسی اضافه کنید. در صورت نیاز کمی لثه خود را تکان داده و اسپری کنید.

هرگز اجازه ندهید روغن های اساسی غلیظ ، پوست را لمس کنند. همچنین ، هرگز روغن های اساسی را قورت ندهید. روغن هایی مانند نعناع ، پونه کوهی و گل میخک دارای خواص طبیعی تسکین دهنده درد ، کاهش دهنده التهاب و تقویت کننده گردش خون هستند.

5. چای کیسه ای

چای کیسه ای را برداشته و 5 دقیقه آن را در آب جوش قرار دهید. وقتی کیسه چای آنقدر خنک است که بتوانید آن را لمس کنید ، آن را حداقل به مدت 5 دقیقه روی لثه قرار دهید. نوع چایی را انتخاب کنید که دارای یک گیاه ضد التهاب باشد مانند: زنجبیل و بابونه .

6. ژل های بی حس کننده خوراکی

ژل های دارویی مختلفی در بازار موجود است. ژل های دارویی حاوی ترکیبات طبیعی و مصنوعی هستند که به بی حس شدن و درمان درد لثه کمک می کنند. برخی از ژل ها حتی شامل ترکیباتی با خاصیت بی حسی هستند.

7. مسکن های بدون نسخه

مسکن های معمولی مانند آسپرین ، استامینوفن (Tylenol) و ایبوپروفن (Advil) می توانند به تسکین درد شما کمک کنند. برای مصرف داروی مسکن ، دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید.

در چه مواردی به پزشک مراجعه کنیم

درد لثه اکثرا به راحتی قابل درمان یا تسکین است.

در موارد خاص ، درد لثه می تواند نشانه ی یک مشکل بزرگتر بهداشت دهان و دندان باشد. در صورت داشتن هریک از علائم  به دندانپزشک مراجعه کنید:

  • – درد مداوم یا شدید لثه است
  • – درد لثه در خوردن یا خوابیدن تداخل ایجاد می کند
  • – درد لثه با علائم دیگری همراه است

مشکلات دهان

درد لثه همچنین می تواند نشانه سایر مشکلات دهان باشد ، مانند:

بیماری پریودنتال یا پریودنتیت: این وضعیت به دنبال التهاب لثه درمان نشده ایجاد می شود. اگر درد لثه در لثه های قرمز و متورم دارید ، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.  اگر به غیر از درد لثه علائم دیگری ندارید ، هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ، دندان خود را ملایم تر مسواک بزنید. بانوان توجه ویژه ای داشته باشند که آیا درد لثه در بعضی از ماه های بخصوص اتفاق می افتد یا اینکه بارداری یا یائسگی را تجربه می کنید. این تغییرات طبیعی هورمونی در ایجاد درد لثه غیرمعمول نیست.

درباره نویسنده

شاید دوست داشته باشید