استفاده از فلوراید برای بهداشت دهان و دندان کودکان

استفاده از فلوراید با دوزهای مناسب بی خطر می باشد و برای کودکان خردسال توصیه می شود. فلوراید فواید زیادی دارد اما مهمترین فایده فلوراید این است که می تواند مینای دندان را تقویت کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. استفاده ازفلوراید یک روش عالی برای جلوگیری از تشکیل پوسیدگی در دندان کودکان و ادامه محافظت از دندان  بزرگسالان است. با این حال ، آموزش چگونگی مصرف صحیح فلوراید به کودکان بسیار مهم است.

کودکان چگونه می توان از فلوراید استفاده کنند ؟

هنگامی که دندان کودکان در حال رشد هستند ، فلوراید مینای دندان را تقویت می کند تا مینای دندان در صورت لزوم برای مقاومت در برابر پوسیدگی مقاوم شود.

هنگامی که دندان ها شروع به رشد می کنند ، والدین باید این دستورالعمل ها را برای  استفاده از فلوراید دنبال کنند:

فلوراید موضعی

فلوراید از طریق خمیر دندانهای حاوی فلوراید ، دهانشویه ها و سایر اشکال در خانه یا در مطب دندانپزشکی استفاده می شود. همچنین باعث تقویت دندان ها می شود و آنها را در برابر باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی حساس نمی کند.

دندانپزشکان فلوراید را برای دندانهای کودکان بین 3 تا 6 سال توصیه می کنند. درمان فلوراید شامل خمیردندان ها و درمان های حرفه ای مانند ژل ، خمیر و لاک است. شما می توانید هر روز محصولات دندانپزشکی حاوی فلوراید را در خانه استفاده کنید.

خمیر دندان حاوی فلوراید 

خمیر دندانهای حاوی فلورید محبوب ترین شکل درمان فلوراید در جهان است. خمیر دندانهای حاوی فلوراید بدون نسخه پزشک در دسترس است. کودکان و بزرگسالان برای محافظت از دندان های خود باید دو بار در روز مسواک بزنند. والدین همچنین باید برای کودکان زیر دو سال در صورت استفاده از خمیردندان های حاوی فلوریدا با دندانپزشک مشورت کنند. کودکان زیر شش سال هر بار که مسواک می زنند باید از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنند تا از فلوروز دندان جلوگیری شود.

دهان شویه حاوی فلوراید

شستشو با دهانشویه احتمال پوسیدگی در کودکان و بزرگسالان را کاهش می دهد. دهان شویه پلاک دندان را کاهش می دهد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

ژل فلوراید

ژل مقدار بیشتری فلوراید نسبت به خمیر دندان و دهانشویه دارد. از آنجا که این درمان فقط چند بار در سال لازم است ، ژل فلوراید خطر کمی برای فلوروز دندان حتی برای بیماران زیر 6 سال دارد.لاک حاوی فلوراید به طور معمول برای افرادی که در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند ، مفید است.

درمان فلوراید سیستمیک

درمان سیستمیک از طریق آب لوله کشی ، آب حاوی فلوراید با غلظت پایین وارد بدن می شود. بیماران همچنین می توانند مکمل های فلوراید (قرص) را دریافت کنند.

چگونه فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

هنگامی که دندان ها رشد می کنند ، فلوراید موجود در خمیردندان ، دهانشویه وآب لوله کشی به استحکام مینای دندان کمک می کند. مینای دندان می تواند در برابر اسید تولید شده توسط باکتری های دهان مقاومت کند. کودکان بیشتر در معرض پوسیدگی  دندان قرار می‌گیرند، زیرا مینای دندانهای شیری نسبت به دندانهای دائمی حساس ترمی باشد. دندان های دائمی در زمان رویش در ابتدا حساس هستند و مینای دندان هنوز کاملاً محکم نشده است. فلوراید با مواد معدنی مینای دندان ترکیب می شود و باعث تشکیل فلورپاتیت می شود که مینای دندان را در برابر اسیدها قوی تر می کند.

منابع فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است. بیش از 70 سال است که فلوراید به منابع آب اضافه می شود ، یک روش ایمن و موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. از آنجا که این ماده معدنی به خودی خود ماده ای بسیار سمی است ، مصرف بیش از حد آن می تواند باعث ایجاد تأثیرات منفی بر سلامتی شود.

 

فلوروز دندان

مصرف بیش از حد فلوراید می تواند باعث فلوروز دندان شود. فلوروز دندان به رشد غیر طبیعی مینای دندان و ایجاد رگه های سفید ، لكه های زرد یا لكه های قهوه ای روی دندان می شود.

فلوروز اسکلتی

استفاده بیش از حد فلوراید همچنین می تواند منجر به فلوروز اسکلتی شود که به غدد پاراتیروئید آسیب می رساند (غدد گردن که سطح کلسیم را کنترل می کنند). بعلاوه ، این بیماری ممکن است باعث سفتی مفصل ، درد مفاصل ، ضعف استخوانها یا شکستگی در بزرگسالان مسن شود.

قرار گرفتن در معرض طولانی مدت فلوراید ممکن است، با سایر عوارض سلامت مرتبط باشد ، از جمله:

 1. عوارض پوستی مانند آکنه
 2. استخوان های ضعیف
 3. شکستگی استخوان
 4. سرطان استخوان
 5. دیابت
 6. آرتروز
 7. اختلال عملکرد تیروئید
 8. سیستم ایمنی ضعیف شده
 9. فشار خون
 10. مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی
 11. اثرات نوروتوکسیک
 12. اختلال مفصل گیجگاهی فکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *