فلوراید تراپی یا درمان فلوراید چیست؟

استفاده از دهانشویه

فلوراید تراپی یک درمان دندانپزشکی است که از فلوراید طبیعی برای کمک به بزرگسالان و کودکان برای جلوگیری از پوسیدگی و ساختن دندان های قوی استفاده می کند. وارنیش فلوراید می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان، کاهش سرعت آن یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند. این روش ایمن هم برای کودکان مورد تایید CDC و هم ADA است و فواید متعدد زیادی دارد. در طول فلورایدتراپی، دندانپزشک دندان‌های شما را با وارنیش فلوراید شستشو می‌کند.

چه زمانی فلوراید تراپی باید شروع شود؟

معمولا همه والدین کودک خود را تشویق به دو بار مسواک در روز و استفاده از نخ دندان می‌کنند. علاوه بر این، آنها را برای معاینات منظم نزد دندان‌پزشک می‌برند. همه اینها گام های فوق العاده مهمی برای حفظ لبخند کودک شما سالم و بدون پوسیدگی هستند. با این حال، یک اقدام پیشگیرانه دیگر وجود دارد که آن درمان فلوراید برای کودکان است. این کار را می توان 2 تا 4 بار در سال انجام داد. تعداد تکرار این درمان بستگی به تعداد دفعاتی دارد که کودک دچار کرم خوردگی دندان شده باشد.

فلورایدتراپی باید از همان ابتدای رویش دندان های کودکان شروع شود تا بتواند اثربخش باشد. این باعث می شود دندان های دائمی آنها در حین رشد محکم و مقاوم در برابر پوسیدگی شوند. هرچه زودتر فلورایدتراپی شروع شود، دندان های کودک در برابر پوسیدگی محافظت بهتری خواهند داشت. والدین باید بدانند فلورایدتراپی یک فرآیند ساده و غیر دردناک است که فقط چند دقیقه طول می کشد. آنها باید کودک را برای ویزیت های منظم نزد دندانپزشک ببرند تا فلورایدتراپی انجام شود. همچنین باید مراقب باشند کودک پس از فلورایدتراپی زود غذا نخورد و دندان هایش را مسواک نزند.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که کودکان فلوراید درمانی را به محض رویش دندان هایشان، به طور کلی حدود شش ماهگی، شروع کنند. اکثر کودکان باید هر سه تا شش ماه یکبار، بسته به خطر ایجاد پوسیدگی در دندان کودک، فلوراید درمانی دریافت کنند

Peter Milgrom, Donald M. Taves, Amy S. Kim, Gene E. Watson, Jeremy A. Horst; Pharmacokinetics of Fluoride in Toddlers After Application of 5% Sodium Fluoride Dental Varnish. Pediatrics September 2014

آیا فلوراید برای کودکان بی خطر است؟

فلوراید در دوز صحیح برای کودکان کاملا بی خطر است. به همین دلیل وارنیش فلوراید توسط دندانپزشکان و پزشکان در سراسر جهان برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان استفاده می شود. مردم ایالات متحده 75 سال است که آب حاوی فلوراید می نوشند و صدها سازمان بهداشتی از انجمن دندانپزشکی آمریکا گرفته تا سازمان بهداشت جهانی آن را تأیید کرده اند.

البته فلوراید بیش از حد در اوایل کودکی می تواند منجر به فلوئوروزیس شود. در این حالت، لکه های سفید یا سوراخ شدن مینا در اثر مصرف بی‌رویه این ماده به وجود می‌آید. اکثر موارد فلوئوروزیس بسیار خفیف هستند و موارد گزارش دریافت بیش از حد فلوراید، بسیار کمتر از موارد کمبود فلوراید کافی است. اگر نگران دریافت بیش از حد فلوراید فرزندتان هستید، با دندانپزشک اطفال خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تعیین میزان صحیح فلوراید برای محکم نگه داشتن دندان های کودک کمک کنند.

منابع دیگر فلوراید برای کودکان چیست؟

کودکان می توانند فلوراید را در رژیم غذایی خود دریافت کنند. آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا توصیه می کند به محض رویش اولین دندان کودک، از یک کوچک خمیر دندان حاوی فلوراید ، به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. این مقدار باید در سنین 3 تا 6 سالگی به اندازه نخود افزایش یابد. [منبع]

اما اگر بچه ها می توانند فلوراید را در جای دیگری دریافت کنند، آیا فلوراید درمانی واقعا ضروری است؟ بله، معمولا اینطور است، زیرا بسیاری از بچه ها هنوز فلوراید کافی دریافت نمی کنند، که آنها را در معرض خطر پوسیدگی دندان در سنین پایین قرار می دهد. یک درمان حرفه ای حاوی دوز بیشتری از فلوراید نسبت به خمیردندان کودک شما است که به حداکثر رساندن فواید کمک می کند.

اگر کودک فلوراید را ببلعد چه می شود؟

ژل فلوراید به سرعت سفت می شود و معمولاً کودک در طول درمان فلوراید زیادی نمی بلعد. با این حال، هنگام استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید در خانه، این اقدامات ایمنی را برای کاهش خطر مواجهه بیش از حد کودکتان رعایت کنید:

  • هر زمان که کودک در حال مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید است، بر او نظارت کنید. کودکان زیر سه سال فقط به مقدار کمی به اندازه یک دانه برنج نیاز دارند. افراد بین سه تا شش باید از خمیردندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنند.
  • پس از مسواک زدن کودک با خمیر دندان حاوی فلوراید، اطمینان حاصل کنید که خمیردندان تا حد ممکن بیرون بریزد.
  • کودکان زیر شش سال نباید از دهانشویه یا سایر شوینده های حاوی فلوراید در خانه استفاده کنند، زیرا این محصولات بلع تصادفی فلوراید را آسان تر می کنند.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی