دبریدمان کامل دهان

دبریدمان دهان

بدن شما به طور طبیعی پلاک تولید می‌کند، ماده نرم و چسبنده‌ای که دندان‌های شما را می‌پوشاند. هنگامی که این نوع پلاک در امتداد دندان‌های شما ایجاد می‌شود. به جرم دندان تبدیل می‌شود که به عنوان تارتار شناخته می‌شود، که سخت است و برای برداشتن آن به یک متخصص دندان‌پزشک نیاز دارد. هر دو ماده معمولاً در طول قرار ملاقات‌های منظم بهداشت دندان مورد توجه قرار می‌گیرند و دندان‌های شما کاملاً تمیز هستند.

متأسفانه، اگر چندین معاینه را از دست داده باشید، این رسوبات می‌توانند آن‌قدر شدید و سرسخت شوند که متخصص دندانپزشک شما باید از تکنیکی به نام دبریدمان استفاده کند. نیاز به طرح درمان دبریدمان پریودنتال از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و نیاز به ملاحظات جدی مانند سابقه پزشکی و مشاوره با پزشک بیمار دارد.

اگر متخصص دندانپزشک شما این روش را پیشنهاد کرد، نگران نباشید. این برای سلامت دهان و دندان شما ضروری است و می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر عادات دندانی سالم قرار بگیرید.

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا در تهران ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به سلامت و زیبایی دندان و لثه می‌باشد.

دبریدمان کامل دهان

 دبریدمان چیست؟

دبریدمان پریودنتال به حذف جرم زیر لثه و دهان با سطح دندان می‌پردازد. هدف از بین بردن این نوع جرم، کاهش آن به سطحی سازگار با سلامت و رفع التهاب است.

فرآیند چیست؟

پلاک دبریدمان فوق لثه پلاک بالای لثه است، در حالی که پلاک زیر لثه پلاکی است که در زیر سطح لثه به سختی قابل دسترسی است. برداشتن هر دو نوع پلاک به زمان بیشتری نسبت به ابزار بهداشتی سنتی دندان نیاز دارد. با این حال، دبریدمان شدید اغلب نیاز به استفاده از یک ابزار الکترونیکی ویژه دارد که از ارتعاشات اولتراسونیک برای شکستن جرم و حذف پلاک و عوامل نگهدارنده بیوفیلم که در بیماری پریودنتال نقش دارند، استفاده می‌کند تا بتوان آن را جرمگیری کرد.

دندانپزشک شما ابتدا از دستگاه اولتراسونیک برای برداشتن جرم کلسیفیه  و پلاک چسبیده به آن استفاده می‌کند. سپس با جرم گیری ریز دندان‌ها و سطوح ریشه ادامه خواهند داد.

 

دبریدمان چه تفاوتی با سایر روش های جرمگیری دارد؟

دبریدمان پریودنتال یک روش تخصصی است که برای حذف رسوبات سخت و پاتوژن‌های پریودنتال که باعث التهاب می‌شوند و به بیماری‌های پریودنتال مانند بیماری لثه و بیماری ایمپلنت کمک می‌کنند، طراحی شده است. این روش دبریدمان برای بازگرداندن سلامت لثه و کاهش التهاب و پاکت‌های پریودنتال تلاش می‌کند.

این تغییرات در عرض چهار تا شش هفته پس از بهبودی رخ می‌دهد. دندانپزشک شما یک قرار ملاقات ارزیابی مجدد پریودنتال را برای ارزیابی مجدد این علائم بالینی سلامت تعیین می‌کند. در برخی موارد، متخصص بهداشت دندان، عمل دبریدمان را در یک ربع یا نیمی از دهان انجام می‌دهد تا این روش برای فرد راحت‌تر یا آسان‌تر شود.

 

چگونه از دبریدمان جلوگیری کنیم؟

خوشبختانه، جلوگیری از نیاز به عمل پاک‌سازی کامل دهان با رعایت اصول بهداشتی دندان امکان‌پذیر است. پلاک و رسوب تارتار دلایل اصلی دبریدمان کامل دهان هستند، بنابراین حفظ سلامت دهان با تمیز کردن بین دندان‌ها و زیر خط لثه می‌تواند به طور قابل توجهی شانس شما را برای نیاز به درمان کاهش دهد. در اینجا چند نکته دیگر برای مراقبت از دهان برای جلوگیری از دبریدمان کامل دهان آورده شده است:

  1. دندان‌های خود را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید، ایجاد عادت مسواک زدن کودکان در سنین پایین از بروز این مشکلات جلوگیری می کند.
  2. از غذاها و نوشیدنی‌های شیرین پرهیز کنید.
  3. تمیز کردن بین دندان‌های خود را روزانه با نخ دندان، مسواک بین دندانی یا نخ دندان تمرین کنید.
  4. مسواک خود را هر سه ماه یا بعد از بیماری تعویض کنید.
  5. به طور مرتب به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

اگر از آخرین باری که به دندانپزشک مراجعه کرده‌اید مدتی می‌گذرد، دبریدمان کامل دهان ممکن است به شما کمک کند تا به مسیر درست برگردید. این روش به دندانپزشک شما نگاه بهتری به سلامت دهان و دندان شما می‌دهد. با حصول اطمینان از اینکه در تمام جلسات منظم دندانپزشکی خود شرکت می‌کنید، می‌توانید از شر پلاک و جرم اضافی خلاص شوید تا دندانپزشک و متخصص بهداشت دندان شما همچنان مراقبت‌های زیادی را برای داشتن یک لبخند سفید زیبا به شما ارائه دهند.

دبریدمان کامل دهان

آیا بعد از دبریدمان کامل دهان نیاز به جرم گیری و پلنینگ ریشه دارم؟

ممکن است پس از دبریدمان کامل دهان به جرم گیری و پلنینگ ریشه نیاز داشته باشید تا دندان‌ها و لثه‌های خود را به طور کامل از شر تارتار، التهاب و عفونت خلاص کنید.

همچنین ممکن است اولین قدم ضروری قبل از انجام جراحی لثه گسترده باشد.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان راهی برای سفیدی دائمی دندان‌هایتان

بعد از دبریدمان کامل دهان چه انتظاری باید داشته باشم؟

دبریدمان کامل دهان معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد. در برخی موارد، این روش ممکن است به چندین قرار تقسیم شود که با فاصله 1 تا 2 هفته برنامه ریزی شده است.  قرار بعدی همیشه بعد از دبریدمان کامل دهان لازم است تا دندانپزشک شما بتواند دهان شما را به طور کامل معاینه کند. اشعه ایکس برای بررسی حفره‌ها و ارزیابی آسیب به دندان‌ها و زیر خط لثه انجام می‌شود.

این قرار برای تعیین اینکه آیا اکنون دهان شما سالم است یا خیر در نظر گرفته شده است. دندانپزشک شما ممکن است رعایت بهداشت دهان و دندان را در خانه توصیه کند و برای تمیز کردن شش‌ماهه دندان مراجعه کنید.

دندانپزشک شما همچنین ممکن است برای تمیز کردن بیشتر لثه‌ها و دندان‌ها، روش جرمگیری و روت پلنینگ را توصیه کند. همچنین ممکن است برای بستن پاکت‌های پریودنتال بزرگ به یک روش جراحی تهاجمی‌تر به نام جراحی فلپ نیاز داشته باشید. اگر دندان‌هایی دارید که نمی‌توان آنها را نجات داد، ممکن است برای کشیدن دندان برنامه ریزی شود.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «دبریدمان کامل دهان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی