Logo

حساسیت لثه

حساسیت لثه

احساس درد و سوزن‌سوزن شدن در دهان پس از مصرف برخی غذاها حساسیت لثه نامیده می‌شود. در طول روز، دندان‌ها به طور مداوم با غذاهای مختلف در تعامل هستند. در حالی که این وضعیت در برخی موارد باعث کشیدگی دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود، اما این فشارها خود را به صورت درد در افراد نشان می‌دهند. درد ایجاد شده در دندان‌ها و لثه‌ها هنگام مصرف غذای خیلی گرم یا خیلی سرد، حساسیت لثه نامیده می‌شود. اکثر مردم هیچ اقدامی برای درمان لثه انجام نمی‌دهند با این حال، می‌تواند اثرات منفی بسیاری ایجاد کند.

حساسیت لثه

چه چیزی باعث حساسیت لثه می‌شود؟

حساسیت لثه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اولین مورد از این دلایل این است که افراد دچار مشکلات رکود لثه می‌شوند. اگر لثه‌ها عقب نشینی کنند، غذاهای مصرف شده به نواحی بسیار نزدیک‌تر به ریشه می‌رسند. اگر غذای خیلی گرم یا خیلی سرد مصرف شود این غذاها که خیلی به ریشه دندان افراد نزدیک است باعث ایجاد التهاب می‌شود. به این ترتیب بیماری‌های مختلف لثه نیز باعث این حساسیت می‌شوند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خیلی سخت گاهی اوقات می‌تواند باعث حساسیت لثه شود. در این صورت ممکن است در حین یا بعد از مراقبت از دندان احساس درد کنید.

گاهی اوقات، حساسیت به دلیل داشتن دندان مصنوعی یا بریس است. این نوع درد ممکن است موقتی باشد. زمانی که دهان شما با عمل دندانپزشکی تنظیم شود، ممکن است بهبود یابد.

اما اینها علل احتمالی لثه‌های حساس نیستند. برخی دیگر از دلایل حساس شدن لثه عبارت‌اند از:

 1. بیماری لثه

بیماری لثه یا التهاب لثه بر بافتی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارد تأثیر می‌گذارد. بهداشت نامناسب دندان می‌تواند منجر به بیماری لثه شود. زمانی رخ می‌دهد که پلاک روی دندان‌ها ایجاد شود. پلاک یک فیلم چسبناک حاوی باکتری است.

ژنژیویت اولین مرحله بیماری لثه است. علائم شامل لثه‌های دردناک و متورم است که احتمالاً به راحتی خونریزی می‌کنند. در صورت عدم درمان، این بیماری می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود.

پریودنتیت زمانی رخ می‌دهد که پلاک زیر خط لثه پخش شود. این باعث ایجاد یک پاسخ التهابی قوی در بافتی می‌شود که از دندان‌ها و استخوان‌ها حمایت می‌کند. در موارد شدید، اگر لثه از دندان جدا شود، باعث از دست دادن دندان می‌شود.

بیشتر بخوانید : درمان بی دندانی

 1. کمبود ویتامین C

اسکوربوت یک کمبود جدی ویتامین C است. زمانی اتفاق می‌افتد که ویتامین C کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنید یا زمانی که بدن شما در جذب این ویتامین مشکل دارد. علائم کمبود ویتامین عبارت‌اند از لثه‌های زخم، متورم و خونریزی. همچنین ممکن است تحریک پذیری، خستگی، درد مفاصل و کبودی پوست را تجربه کنید.

 1. سیگار کشیدن

سیگار نه تنها خطر سرطان ریه و سکته را افزایش می‌دهد، همچنین می‌تواند به لثه آسیب برساند و منجر به بیماری لثه و تحریک حساسیت لثه شود.

حساسیت لثه

 1. دیابت

دیابت کنترل نشده همچنین می‌تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد؛ زیرا گلوکز (قند) بیش از حد در بزاق شما به رشد پلاک و باکتری در دهان کمک می‌کند. اگر پلاک برداشته نشود، ممکن است بیماری لثه ایجاد شود.

 1. تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی نیز می‌تواند باعث حساسیت لثه شود. این می‌تواند در دوران بارداری، بلوغ، قاعدگی و یائسگی رخ دهد. نوسانات هورمونی می‌تواند باعث افزایش جریان خون در لثه‌ها شود و آنها را حساس‌تر کند.

 1. عفونت‌های دهان

آفت‌های دهانی، زخم‌های دهان و عفونت‌های دهان نیز می‌توانند لثه‌های شما را تحریک کرده و باعث درد شوند. علل ایجاد زخم برفک عبارت‌اند از:

 • کمبود ویتامین
 • فشار
 • بیماری‌های خود ایمنی
 • غذاهای اسیدی

عفونت‌های دهان ممکن است شامل برفک دهان یا تب‌خال باشد. علائم ممکن است شامل زخم‌های کم عمق یا ضایعات سفید همراه با درد در لثه باشد.

 1. استرس

استرس بیش از حد می‌تواند منجر به سطح بالای کورتیزول شود. این یک هورمون استرس است. سطوح بالای کورتیزول در مدت زمان طولانی باعث التهاب در قسمت‌های مختلف بدن از جمله لثه می‌شود.

     8. بارداری

تغییرات در دوران بارداری باعث افزایش جریان خون در بافت لثه می‌شود. ممکن است لثه‌ها را متورم‌تر و حساس‌تر کند. بیماری پریودنتال در دوران بارداری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری بی خطر است.

لثه‌های حساس چه علائمی دارند؟

اگر لثه‌های حساسی دارید، ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن درد داشته باشید. درد ممکن است به تدریج کاهش یابد یا ادامه یابد. گاهی اوقات با لثه‌های حساس همراه است:

 1. ورم
 2. سرخی
 3. خون ریزی
 4. بوی بد دهان

به یاد داشته باشید که بین حساسیت دندان و التهاب لثه تفاوت وجود دارد. بسته به محل دردتان، ممکن است در تشخیص اینکه آیا مشکل از لثه یا دندان‌هایتان می‌آید مشکل داشته باشید.

حساسیت لثه چگونه درمان می‌شود؟

به طور کلی فرایند درمان با حذف عوامل ایجاد کننده این بیماری صورت می‌گیرد. افرادی که مراقبت‌های دهان و دندان خود را به خوبی انجام نمی‌دهند می‌توانند به نام مراقبت گام‌های جدی بردارند و درد دندان‌های خود را از بین ببرند. برای این منظور، در حالی که مسواک زدن دو بار در روز ضروری است، استفاده از نخ دندان در فواصل زمانی مشخص ضروری تلقی می‌شود.

در حالی که داخل دهان باید به طور کامل تمیز شود، هیچ غذایی نباید مطلقاً باقی بماند. در این صورت غذاها باعث آسیب به دندان‌ها و لثه‌ها می‌شوند. مصرف مداوم نوشیدنی‌های اسیدی نیز باعث ضعیف شدن لثه و ریشه می‌شود و در بروز مشکلات حساسیت لثه مؤثر خواهد بود.

درمان حساسیت لثه به علت زمینه‌ای بستگی دارد. گاهی اوقات می‌توانید حساسیت را در خانه درمان کنید. در مواقع دیگر باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

درمان‌های خانگی

بهداشت دهان و دندان خود را بهبود بخشید. حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. در صورت لزوم، از دندانپزشک خود بخواهید تکنیک‌های تمیز کردن مناسب را نشان دهد. برای جلوگیری از تحریک لثه از یک برس موی نرم استفاده کنید.

از دهانشویه ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. این به کشتن باکتری‌های موجود در دهان کمک می‌کند و لثه‌های تحریک شده را تسکین می‌دهد.

ویتامین C کافی دریافت کنید. مصرف میوه و سبزی‌های خود را افزایش دهید یا مولتی ویتامین مصرف کنید. مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C برای بزرگسالان بین 65 تا 90 میلی گرم (میلی گرم) تا 2000 میلی گرم در روز است.

آب بیشتری بنوشید. اگر بعد از غذا نمی‌توانید مسواک بزنید، آب بنوشید تا غذا و باکتری‌ها را از محل کار و دهان خود بشویید.

سیگار را ترک کنید. لثه‌های شما بهبود می‌یابند و حساسیت لثه متوقف می‌شود. به دنبال درمان موقت جایگزین نیکوتین باشید یا برنامه‌هایی را بررسی کنید که به شما در ترک سیگار کمک می‌کنند.

مدیریت استرس را تمرین کنید. زیاد بخوابید، به طور منظم ورزش کنید، یاد بگیرید چگونه نه بگویید و بیش از حد خود را متعهد نکنید.

از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. برخی از زخم‌های دهان بدون درمان خود به خود از بین می‌روند. با این حال، می‌توانید از کرم‌های بی‌حس‌کننده خوراکی بدون نسخه مانند اورجل برای کاهش حساسیت تا زمان بهبودی استفاده کنید. یا می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه مصرف کنید. شامل ایبوپروفن و استامینوفن است. دارو را طبق دستور روی بسته مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل به صورت تخصصی در کلینیک شبانه روزی مینوسا

درمان‌های تجویز شده توسط دندانپزشک

اگر درد یا حساسیت با وجود تغییر عادات بهبود نیافته یا بدتر شد به دندانپزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه عفونت یا بیماری لثه باشد.

اگر بیماری لثه زودرس یا پیشرفته دارید، به یک روش دندانپزشکی عمیق برای از بین بردن پلاک و جرم و حساسیت‌های نامطلوب نیاز دارید.

گاهی اوقات حساسیت یا خونریزی نشانه یک بیماری خودایمنی، لوسمی یا اختلال خونی است.

اگر پزشک شما مشکوک به یک بیماری زمینه‌ای باشد، به آزمایش‌های اضافی نیاز خواهید داشت. این ممکن است شامل آزمایش خون و آزمایش‌های تصویربرداری برای بررسی التهاب گسترده یا احتمال سلول‌های سرطانی باشد. تا زمانی که تشخیص داده نشود، دندانپزشک شما ممکن است تریامسینولون  را توصیه کند. این یک داروی ضد التهابی خوراکی است.

هنگامی که دندان مصنوعی یا بریس باعث درد لثه می‌شود، دندانپزشک شما ممکن است داروهای بی‌حس‌کننده بدون نسخه حاوی بنزوکائین موضعی را تجویز یا توصیه کند. با این حال، هیچ دارویی حاوی بنزوکائین به نوزاد ندهید.

بیشتر بخوانید : کامپوزیت دندان

برخی از داروهای بی‌حسی بدون نسخه عبارت‌اند از:

 1. انبسول
 2. اورجل
 3. کلراسپتیک
 4. زایلوکائین

همچنین اگر برفک دهان یا عفونتی دارید که لثه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، دندانپزشک شما ممکن است یک داروی ضد قارچ خوراکی یا آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز کند.

از کدام خمیردندان برای حساسیت لثه باید استفاده کرد؟

در حالی که حساسیت دندان یک مشکل بسیار جدی است، خمیر دندان مورد استفاده می‌تواند در این زمینه کمک کند. برخی از وعده‌هایی که بسیاری از تولیدکنندگان خمیردندان در تبلیغات خود داده‌اند محقق می‌شود. خمیردندان‌هایی با جنبه‌های مثبت مانند جلوگیری از تحلیل لثه یا محافظت از ریشه دندان را می‌توان در این مرحله ترجیح داد.

هنگام انتخاب خمیردندان، مردم معمولاً با توجه به اثر سفید کنندگی آنها تصمیم می‌گیرند. در حالی که این انتخاب درستی نیست، سلامت دهان و دندان باید در خط مقدم باشد. در حالی که خمیردندان‌هایی وجود دارند که به خوبی از دندان‌ها و لثه‌ها مراقبت می‌کنند، باید آنها را ترجیح داد و شکایاتی مانند درد یا سوزش را از این طریق برطرف کرد. حساسیت لثه‌ای که در بسیاری از افراد دیده می‌شود را می‌توان با انجام اقدامات احتیاطی از بین برد.

خلاصه

بافت لثه از مشکلات، به ویژه بیماری و حرکتی که می‌تواند بافت لثه را حساس و دردناک کند، مصون نمی‌باشد. دقیقاً چه چیزی می‌تواند باعث شود لثه و چه چیزی به شما کمک کند؟

در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادت‌های روزانه هستند، درد لثه یا حساس بودن لثه می‌تواند تجربه دردناکی باشد.

حساسیت یا درد لثه می‌تواند خفیف یا شدید باشد. برخی از افراد ممکن است از ناراحتی خفیف به عنوان ناراحتی خفیف شانه خالی کنند. اما درد لثه می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد. درک علت بروز حساسیت، علائم و درمان درد بسیار مهم است.

درد یا حساسیت قابل درمان و برگشت‌پذیر است، اما باید مشکل را شناسایی کنید و در صورت لزوم می‌توانید به دکتر برزگران در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی در میرداماد مراجعه کنید. حساسیت لثه غیر التیام بخش، حتی جزئی را نادیده نگیرید. اقداماتی را برای بهبود سلامت دهان خود انجام دهید و قبل از تشدید درد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

6 دیدگاه دربارهٔ «حساسیت لثه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی