بوی بد صبحگاهی

بوی بد صبحگاهی

هنگام خواب چه اتفاقی در داخل دهان شما می افتد؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا گاهی صبح ها دهانتان اینقدر طعم ترشی می دهد؟ این پدیده که به عنوان “بوی بد صبحگاهی” شناخته می شود. بوی بد صبحگاهی به این دلیل رخ می دهد که باکتری های دهان شما شرایط ایده آلی برای تولید مثل در شب دارند. داشتن مقدار زیادی باکتری در دهان در هنگام صبح فکر جذابی نیست. نتیجه این تکثیر باکتری در شب ، دهان چسبناک و گازهای بدبو است که به عنوان بوی بد صبحگاهی شناخته می شود.

ProFresh Fights Morning Breath 1200

چه تفاوتی در فعالیت دهان شما در طول شب و روز وجود دارد؟

عمدتاً در طول شب ترشح بزاق کاهش می یابد. بدن شما به طور خودکار جریان بزاق را در شب کاهش می دهد، این بدان معنا است که باکتری ها مانند طول روز به طور مداوم تمیز نمی شود. بزاق همچنین دارای مقادیر اکسیژن بسیار بالایی است که مستقیماً برخی از باکتری ها را از بین می برد.

همچنین باکتری ها در شب چیز زیادی برای خوردن ندارند. کربوهیدرات ها غذای مورد علاقه آنها هستند و به دنبال پروتئین هایی می گردند که ممکن است حاوی غشاهای مخاطی بدن شما باشد، زیرا در هنگام خواب چیزی نمی خورید و هیچ باقیمانده ای در دهان خود باقی نمی گذارید. غشاهای مخاطی برای هضم باکتری ها مناسب نیست، در نتیجه گازی تولید می شود که باعث بوی بد صبحگاهی می شود.

چگونه از بوی بد دهان در صبح جلوگیری کنیم؟

نکته خوب این است که می توانید قبل از رفتن به رخت‌خواب اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دهید. برای جلوگیری از بوی بد دهان صبحگاهی، روش های زیر را امتحان کنید:

آب فراوان بنوشید:

شب ها قبل از خواب آب بنوشید و در صورت بیدار شدن از تشنگی، یک بطری آب کنار تخت خواب خود بگذارید.

شما همان چیزی هستید که می خورید:

قبل از خواب از خوردن غذاها و نوشیدنی های بدبو مانند پیاز، سیر، چای سیاه یا قهوه خودداری کنید.

ترک دخانیات باعث کاهش بوی بد صبحگاهی می شود:

ترک سیگار کشیدن می تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد و همچنین از بوی بد دهان شما در صبح جلوگیری می کند.

 

Back of your tongue

تمیز کردن دندان ها در شب

بیشتر افراد در شب دندان های خود را به بهترین شکل ممکن تمیز می کنند که این کار برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است. همچنین تغذیه باکتری های دهان را از هرگونه مواد مغذی مختل می کند. مسواک زدن در شب نه تنها به داشتن دندان های تمیز و سالم منجر می شود، بلکه می تواند تعداد باکتری ها را در دهان شما نیز کاهش دهد. این عادات را برای دریافت بهترین نتایج بدست آورید:

دندان های پشتی خود را به طور کامل نخ دندان بکشید.

دندان های خود را با یک برس نرم به مدت دو دقیقه کامل مسواک بزنید. بسیاری از مردم فکر می کنند که دو دقیقه مسواک می زنند، اما در واقع به طور متوسط ​​35 تا 45 ثانیه است. می توانید یک تایمر تنظیم کنید تا به شما کمک کند مسواک زدن را به مدت دو دقیقه تا زمانی که به آن عادت کنید. بوی بد صبحگاهی یکی از

زبان خود را با یک برس نرم و خمیر دندان تمیز کنید.

از دهانشویه‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنید (تقریباً همه دهان‌شویه‌های رایج این کار را انجام می‌دهند). از دندانپزشک خود بخواهید که یک دهانشویه خوب به شما پیشنهاد دهد. اکسیژن رسانی به دهان از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

استفاده از دهانشویه به شما کمک می کند ذرات کوچکتر غذا را که باکتری ها را تغذیه می کنند حذف کنید. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا دهانشویه توصیه می کند یا خیر. پس از تمیز کردن کامل دهان، قبل از رفتن به رختخواب، چیزی جز آب نخورید. اگر شب از خواب بیدار می شوید، بهتر است مقداری آب بنوشید تا دهانتان مرطوب شود.

معمولاً خلاص شدن از بوی بد صبحگاهی دشوار نیست. هنگام بلند شدن از خواب ، ابتدا نخ دندان بکشید، سپس مسواک بزنید. اگر دهان شما همچنان ترش می شود، این فقط بوی بد صبحگاهی نیست. دندانپزشک شما می تواند به شما در تشخیص سایر مشکلاتی که ممکن است در ایجاد این طعم و بوی بد نقش داشته باشد، کمک کند.

DSC 3079 scaled 1

رفع خشکی دهان

اگر هنگام خواب یا مصرف برخی داروها از طریق دهان نفس می کشید، دهان شما خشک تر از حد معمول می شود. این البته شرایط رشد باکتری ها را بهبود می بخشدو باعث بوی بد صبحگاهی می شود. بیش از صد دارو وجود دارد که عوارض جانبی خشکی دهان را دارد. از دندانپزشک خود بخواهید که یک دهانشویه مرطوب کننده برای دهان شما انجام دهد.

اگر آپنه خواب دارید، دهان شما در شب بیش از حد معمول باز می شود و در نتیجه خشک می شود. در مورد درمان آپنه خواب با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر از گرفتگی مزمن بینی رنج می برید، این نیز باعث می شود که از طریق دهان نفس بکشید و دهان شما خشک شود. برای حل این انسداد با پزشک خود مشورت کنید. با کمی زمان و مراقبت می توانید رشد شبانه باکتری ها را تا حد زیادی کاهش دهید. این نه تنها بوی بد صبحگاهی را از بین می برد، بلکه به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک می کند.

درباره نویسنده

شاید دوست داشته باشید