Logo

بعد از کشیدن دندان به چه نکاتی باید توجه شود؟

مراقبت بعد از کشیدن دندان

دندان های طبیعی و دائمی ما برای اینکه یک عمر استفاده شوند در دهان ما قرار دارند. اما مواردی وجود دارد که ممکن است کشیدن دندان ضروری باشد و از دست دادن دندان اجتناب ناپذیر باشد. اگر دندان خود را کشیده اید یا مجبور به کشیدن آنها می باشید ، قطعاً باید به برخی از نکات توجه کنید. دانستن اینکه پس از کشیدن دندان چه کاری باید انجام دهید و چه کاری نباید انجام دهید، می تواند درد را تسکین داده و به شما کمک کند تا به سرعت بهبود یابید.

در ادامه مقاله تمامی باید ها و نباید هایی را که پس از کشیدن دندان باید انجام دهید تا بهبودی سریع و ایمن حاصل شود ، برای شما جمع آوری شده است.

بسیاری از کسانی که دندان‌های خود را از دست می‌دهند، بی‌دندانی خود را با ایمپلنت جبران می‌کنند! چرا شما یی از آن‌ها نباشید؟

بلافاصله به مصرف مواد غذایی اقدام نکنید

دندانپزشکان توصیه می کنند که بلافاصله پس از کشیدن دندان از خوردن مواد غذایی خودداری کنید. مدتی طول می کشد تا لخته خون در اطراف محل خارج کردن دندان تشکیل شود. توصیه می شود که بلافاصله پس از این درمان از خوردن ، آشامیدن و گفتگو خودداری کنید. اگر تمایل به نوشیدن آب دارید ، هرگز از نی برای نوشیدن آب استفاده نکنید. در چند ساعت اول پس از جراحی از غذا های نرم استفاده کنید زیرا در غیر اینصورت باعث عفونت بعد از کشیدن دندان می‌شود.

استفاده از تامپن پنبه‌ای برای جلوگیری از خونریزی

مقداری خونریزی پس از کشیدن دندان ایجاد می شود که کاملا طبیعی می باشد.  دندانپزشک از شما می خواهد که برای جلوگیری از ادامه خونریزی حداقل 45 دقیقه پس از اتمام مراحل کشیدن دندان ، تامپن پنبه‌ای را در دهان خود نگه دارید. اگر خونریزی کمی زیاد است ، فشار دادن تامپن پنبه‌ای اشکالی ندارد. فشار دادن تامپن در مراحل اولیه بهبودی به جلوگیری از ادامه خونریزی کمک می کند.

از بسته های کمپرس یخ استفاده کنید

ممکن است پس از کشیدن دندان بلافاصه دردی احساس نکنید ، اما بیشتر اوقات این امر به دلیل بی حسی موضعی می باشد. این امکان وجود دارد، در ناحیه ای که دندان کشیده شده است ، پس از مدتی التهاب ایجاد شود.

تورم و درد ممکن است پس از جراحی و کشیدن دندان ایجاد شود. در چنین مواردی ، کیسه کمپرس یخ نه تنها می تواند به شما در کاهش تورم کمک کند بلکه مقدار درد را نیز کنترل می کند. باید به مدت 15 الی 20 دقیقه کیسه یخ را در قسمت خارجی دهان خود نگه دارید. باید توجه کنید که نگه داشتن بیش از حد و غیر ضروری کمپرس یخ می تواند باعث آسیب و صدمه دیدن بافت صورت شما شود. برای جلوگیری از این اتفاقات در استفاده از کمپرس، پس 15 الی 20 دقیقه کیسه یخ را برداشته و به صورت خود استراحت دهید.

به آرامی مسواک بزنید

دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید و از مسواک زدن در ناحیه ای که دندان کشیده شده است ، خودداری کنید. به طور معمول ، چند ساعت پس از کشیدن دندان ، لخته خون در اطراف محل دندان کشیده شده ایجاد می شود. فشاری که هنگام مسواک زدن به محل دندان کشیده شده وارد می کنید می تواند لخته خون را از بین ببرد و عوارضی جانبی ایجاد کند که باعث تاخیر در روند بهبودی محل دندان از دست رفته شود. بنابراین با دقت و حد الامکان با ملایمت مسواک بزنید تا از جدا شدن و آسیب دیدن لخته خون جلوگیری کنید.

استعمال دخانیات را تا پایان کامل روند بهبودی کنار بگذارید

استعمال دخانیات بعد از کشیدن دندان می تواند عوارض جانبی بسیار زیادی به همراه داشته باشد. نه تنها می تواند باعث از بین رفتن لخته خون شود ، بلکه می تواند ظرف مدت چند روز باعث حفره های خشک در اطراف محل خارج کردن دندان از اطراف لثه شود و این حفره ها محل تجمع باکتری و تشکیل عفونت می باشد.

از غذا های سفت پرهیز کنید

تا زمانی که بی حسی به طور کامل از بین نرفته باشد ، از خوردن غذاهایی که به مقدار زیادی نیرو برای جویدن نیاز دارند خودداری کنید. غذا های سفت می تواند ناآگاهانه به تشکیل لخته خون یا محل کشیدن دندان آسیب برساند. در حالت ایده آل ، دندانپزشکان توصیه می کنند که شما فقط 4 تا 5 ساعت پس از کشیدن دندان باید از مواد غذایی سفت پرهیز کنید.

آسپرین مصرف نکنید

اگر احساس می کنید التهاب بیش از حد روی دندان شما تشکیل شده است و درد تسکین نمی یابد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. از مسکن هایی که باعث رقیق شدن خون می شود، به ویژه آسپرین استفاده نکنید. زیرا این دارو ها ممکن است باعث ایجاد لکه روی لثه های شما و افزایش خونریزی در اطراف ناحیه دندان کشیده شده شود.

به طور خلاصه پس از کشیدن دندان:

کشیدن دندان روندی می باشد که بهبودی آن همواره همراه با درد و تورم می باشد ، اگر به تمامی نکاتی که دندانپزشک شما توصیه می کند عمل کنید روند بهبودی شما سریع و آسان تر می باشد. برای کشیدن دندان باید به دندانپزشکی مراجعه کنید که در این زمینه تجربه کافی داشته باشد زیرا پزشک با تجربه باعث کاهش میزان درد در طول درمان می شود. از دندانپزشک خود در مورد جایگزینی دندان از دست رفته بلافاصله پس از کشیدن دندان با استفاده از ایمپلنت سوال کنید ، ممکن است این روش درمانی برای شما مناسب باشد.

کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا ارائه دهنده تمامی خدمات مربوط به دندان و لثه در زمینه انواع جراحی تخصصی دندان، لمینت دندان، کامپوزیت دندان جراحی لثه می‌باشد

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

ارسال مشخصات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت دندانپزشکی