هشدار!
تمامی خطوط ثابت کلینیک مینوسا قطع می باشد، تا اطلاع ثانوی با شماره های 09125170722 و 091960006537 تماس بگیرید.

التهاب دندان چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب دندان

مطمئناً بیشتر افراد از طریق یکی از اعضای خانواده یا یکی از آشنایان خود درباره التهاب دندان شنیده اند ، یا شاید آن را خودشان تجربه کرده اند. فلگمون یکی از شایع ترین بیماری های دندانپزشکی می باشد. التهاب دندان به شکل التهاب و درد شدید و غیر قابل تحمل در فک ظاهر می شود.

این آسیب بی اهمیت نمی باشد و همیشه باید به سرعت توسط دندانپزشک ارزیابی و درمان شود. در این مقاله ما نه تنها توضیح می دهیم که التهاب دندان چیست، بلکه چگونه می توانید از شکل گیری آن جلوگیری کنید و در صورت ابتلا به این بیماری چگونه باید درمان شود.

 

التهاب دندان چیست؟

التهاب دندان یکی از دردناک ترین و پر تکرارترین آسیب های دهان و دندان می باشد. علائم و نشانه های این بیماری به راحتی قابل تشخیص می باشد. التهاب دندان به طور معمول با تورم یا التهاب در فک آغاز می شود. التهاب دندان یکی از دردناک ترین آسیب های دهانی می باشد. اما اکثر بیماران دلایلی را که باعث ایجاد التهاب دندان می شود یا عواقب احتمالی آن در صورت عدم درمان را نمی دانند.

 

آبسه دندان یا التهاب دندان به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شود که به ریشه دندان رسیده است. عفونت در ریشه دندان رسوب یا چرک ایجاد می کند. عفونت در کنار لثه قرار دارد که منشاء آن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

التهاب دندان

التهاب دندان چگونه بوجود می آید؟

عفونت باکتریایی به طور معمول از سطح دندان سرچشمه می گیرد که با گذشت زمان ، لایه های داخلی دندان که به ریشه دندان می رسد را تحت تأثیر قرار می دهد. هنگامی که عفونت به ریشه دندان می رسد ، رسوب ایجاد می شود که باعث ایجاد یک فرآیند التهابی می شود و می تواند در لثه به شکل خلط خارج شود. دلایل اصلی التهاب دندان موارد زیر می باشد:

پوسیدگی دندان که به درستی درمان نشده است.

پریودنتیت یا پیروره.

التهاب لثه

ضربه شدید به دندان یا ایجاد پوسیدگی.

نکروز پالپ یا عصب دندان.

علل اصلی التهاب دندان پوسیدگی ، پریودنتیت یا بیماری های پریودنتال و آسیب شدید به دندان می باشد. به عبارت دیگر ، پس از کنترل عفونت دندان ، درمان علت آن ضروری می باشد تا دوباره عود نکند. چه التهاب دندان ناشی از پوسیدگی دندان یا آسیب پریودنتال یا ضربه باشد. هنگامی که باکتری ها به لایه های داخلی دندان برسد ، می تواند عصب یا پالپ دندان را نیز تحت تأثیر قرار دهند. و با پیشرفت این بیماری، ممکن است استخوان آلوئولار که دندان آسیب دیده را احاطه کرده است تحت تاثیر قرار گیرد و ثبات دندان را به خطر بیاندازد.

 

به عبارت دیگر ، یک پوسیدگی سطحی که به موقع درمان نشده است ، ممکن است طول عمر دندان آسیب دیده را در میان مدت یا بلند مدت به خطر بیندازد. هنگامی که پوسیدگی بر پالپ یا عصب دندان تأثیر می گذارد این دندان ملتهب می شود و ناگزیر رسوب عفونی و التهاب ایجاد می شود.

بیشتر بدانید: جراحی دندان عقل به صورت تخصصی در کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا در میرداماد

چگونه می توان فهمید که التهاب دندان دارید؟

علائم متعددی وجود دارد که معمولاً مشخص می کند که شما دارای التهاب دندان می باشید.

 • درد بسیار شدید در ناحیه آسیب دیده.
 • التهاب لثه و صورت در ناحیه آسیب دیده.
 • تب شدید.
 • مشکل در باز کردن دهان

به خاطر داشته باشید که این التهاب مانند توده های عفونی دیگر می باشد که در اثر عفونت در دندان شما ایجاد می شود. التهاب هنگامی که به حداکثر تورم خود می رسد ، ترکیده و مایع عفونی آزاد می کند. برای رفع التهاب ، دندانپزشک شما مناسب ترین آنتی بیوتیک را تجویز می کند. با مصرف این مواد دارویی ، پس از 3 روز التهاب کاهش می یابد و انجام دادن درمان دندانپزشکی امکان پذیر می باشد.

 

درد التهاب دندان چگونه است؟

همانطور که قبلاً گفتیم ، التهاب دندان یک عفونت بسیار دردناک می باشد و می توانید به سرعت احساس ناراحتی کنید. این درد معمولاً هنگام جویدن مواد غذایی شروع می شود. در مراحل بهدی درد ممکن است به گلو یا گوش سرایت کند. درد التهاب دندان با گذشت زمان می تواند بسیار شدید شود.

 

 

التهاب دندان هنگام نوشیدن یا خوردن غذاهای سرد و گرم حساسیت را افزایش می دهد. ویژگی دیگر التها دندان این است که باعث طعم ناخوشایند و بوی بد دهان به دلیل عفونت می شود. در مراحل پیشرفته این بیماری می تواند ، منجر به تورم و قرمزی غدد گوش و گردن و تب شدید شود.

 

چگونه می توان آبسه دندان را درمان کرد؟

اولین کاری که باید انجام شود این است که علت ایجاد التهاب دندان مشخص شود. برای این منظور باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک برای کاهش عفونت  و برای کاهش التهاب به شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. پس از کنترل عفونت ، درمان دندانپزشکی قابل انجام می باشد. روش درمانی بستگی به علت ایجاد عفونت دارد. اگر مبتلا به آبسه دندان می باشید ، هر چه سریعتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا از پیشرفت عفونت و عواقب آن جلوگیری کنید.

آبسه دندان

چقدر طول می کشد تا مصرف آنتی بیوتیک ها به پایان برسد؟

هنگامی که به دندانپزشک خود مراجعه کرده اید و او علت عفونت را تشخیص می دهد. دندانپزشک آنتی بیوتیک برای مورد خاص شما تجویز می کند. هنگامی که مصرف آنتی بیوتیک مناسب را شروع می کنید ، التهاب کاهش می یابد و درد نیز کاهش می یابد. به طور معمول در حدود 3 یا 4 روز التهاب باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد. و می توان درمان دندانپزشکی مورد نیاز را برای از بین بردن عفونت انجام داد.

 

علائم و نشانه های آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان در بیشتر موارد باعث درد شدید و تجربه بسیار ناخوشایند می شود. به غیر از این علائم ، التهاب دندان می تواند موارد زیر را نشان دهد:

 1. یک درد شدید یا بسیار تیز و برنده. این درد معمولاً ناگهانی است و می تواند با گاز گرفتن ناحیه آسیب دیده خود را نشان دهد.
 2. حساسیت بیش از حد در دندان آسیب دیده هنگام نوشیدن یا خوردن غذا یا نوشیدنی های گرم یا سرد.
 3. طعم بد در دهان
 4. تورم یا التهاب قابل توجه در ناحیه دندان آسیب دیده (صورت یا گونه).
 5. التهاب لثه.
 6. ضعف عمومی
 7. هالیتوز یا بوی بد دهان.
 8. تب (در صورتی که بافت عفونی بسیار پیشرفته باشد).
 9. مشکل در تغذیه و یا بازکردن دهان به طور معمول.
 10. در صورت نکروز دندان ، ممکن است دندان رنگ تیره تری نسبت به حالت عادی داشته باشد.

در صورت وجود هر یک از این علائم ذکر شده ، نباید مراجعه به دندانپزشک را به تأخیر بیندازید.

 

چگونه می توان از التهاب دندان جلوگیری کرد؟

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد التهاب دندان ، پوسیدگی دندان می باشد. بنابراین ، دستورالعمل های پیشگیری از پوسیدگی دندان برای جلوگیری از التهاب دندان مفید می باشد. این دستور العمل ها شامل موارد زیر می باشد:

بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید:

باید بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را به درستی مسواک بزنید و سپس از نخ دندان ، برس های بین دندانی و … استفاده کنید. همچنین می توانید برای شفافیت مینای دندان خود از دهانشویه مناسب حاوی فلوراید استفاده کنید.

رژیم غذایی متعادلی داشته باشید:

از مصرف مواد غذایی حاوی قند بالا و اسیدی که می توانند به مینای دندان شما آسیب برسانند ، اجتناب کنید …

مرتباً توسط دندان پزشک معاینه شوید:

برای حفظ سلامت دهان و دندان خود باید هر شش ماه یکبار به کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه کنید. بهترین درمان همیشه پیشگیری می باشد.

حداقل سالی یکبار باید جرم گیری دندان یا اسکالکتومی را انجام دهید:

بیماری های پریودنتالی علت دیگری است که می تواند منجر به ظاهر شدن التهاب دندان شود. برای جلوگیری از هرگونه آسیب پریودنتال ، باید حداقل سالی یکبار جرم گیری دندان را انجام دهید. اگر در دندان های خود پوسیدگی دارید ، باید سریعاً آنها را درمان کنید ، زیرا با گذشت زمان پیشرفت می کنند. یکی دیگر از علل ایجاد  التهاب، ضربه یا کبودی روی دندان یا لثه می باشد. بنابراین ، اگر ورزش فیزیکی انجام می دهید ، باید از گارد ورزشی دندان استفاده کنید.

 

درمان التهاب دندان

به طور معمول و به دلیل دردی که ایجاد می شود ، افرادی که از التهاب دندان رنج می برند به سرعت به کلینیک دندانپزشکی مینوسا مراجعه می کنند. پس از معاینه بالینی ، دندانپزشک یک برنامه درمانی دقیق را برای از بین بردن فرآیند عفونی برنامه ریزی می کند.

مانند بسیاری از بیماری های دهان و دندان ، بهترین راه درمان آن پیشگیری می باشد . با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات سالیانه دندانپزشکی می توانید از این بیماری جلوگیری کنید. دندانپزشکان بهترین متحدان برای جلوگیری از آنها هستند ، اما در صورت تاخیر آنها نیز درمان موثری دارند. ما از داروهای ضد التهابی برای کاهش التهاب و همچنین آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت استفاده خواهیم کرد.

 

هنگامی که التهاب کاهش می یابد ، برای نجات دندان ، عصب کشی ریشه انجام می شود. در غیر این صورت نمی توان دندان را نجات داد و  تنها راه حل کشیدن دندان است. در صورتی که مشکلاتی در استخوان فک ایجاد شده باشد روند درمان ایمپلنت دندان را با مشکل روبرو می کند. اگر عفونت استخوان را از بین برده باشد ، برای ایمپلنت دندان استفاده از تکنیک های بازسازی استخوان ضروری می باشد.

 

درمان التهاب با کشیدن دندان

این عفونت نه تنها می تواند به طور برگشت ناپذیری بر روی دندان تأثیر بگذارد. همچنین می تواند بر دندان های مجاور نیز تأثیر بگذارد و حتی ممکن است بر سلامت عمومی شما نیز تأثیر بگذارد. قبل از کشیدن دندان، دندانپزشک دارو های مناسب را تجویز می کند که باید استفاده کنید.

 

به طور خلاصه ، در کلینیک دندانپزشکی مینوسا ما این بیماری را به شرح زیر درمان می کنیم:

 

مرحله اول درمان التهاب دندان

پس از مشخص شدن دلیل التهاب دندان ، یک برنامه دارویی مناسب تجویز می شود که ممکن است شامل آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهابی باشد. استفاده دقیق از این برنامه دارویی کلید درمان موفقیت آمیز خواهد بود.

فلگمون دندان هرگز تنها با رژیم دارویی درمان نمی شود ، یعنی درمان دندانپزشکی ضروری می باشد.

 

مرحله دوم درمان التهاب دندان

ابتدا ، تأثیر رژیم دارویی مورد ارزیابی قرار می گیرد و درمان دندانپزشکی انجام می شود. معمولاً در دندان هایی با پوسیدگی های بزرگ دندان به همراه درگیری پالپ ، عصب کشی باید انجام شود.

درمان عصب کشی ریشه ، عفونت را از بین می برد و همچنین از دندان محافظت می کند. پس از انجام عصب کشی ، دندان ترمیم می شود. در صورتی که عفونت استخوان آلوئول را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد ، متأسفانه دندان آسیب دیده کشیده می شود زیرا درمان آن امکان پذیر نیست.

پس از ترمیم استخوان ، باید توانبخشی فضای دندان از دست رفته را انجام داد ، فضایی که دندان کشیده شده به طور معمول با قرار دادن ایمپلنت دندان بازسازی می شود.

 

اگر می خواهید در مورد التهاب دندان بیشتر بدانید می‌توانید با متخصصان کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی مینوسا تماس بگیرید. دندانپزشکان ما در درمان التهاب در اسرع وقت به شما کمک خواهند کرد. ما در خدمت شما هستیم و شما می‌توانید با ما در کلینیک دندانپزشکی مینوسا ارتباط برقرار کنید.

(منبع)

همین الان وقت معاینه رایگان بگیر!

خدمات مینوسا :

6 دیدگاه دربارهٔ «التهاب دندان چیست و چگونه درمان می شود؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای رزرو نوبت کافیست اطلاعات خود را وارد نمایید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل کنند.
فرم درخواست نوبت